Slepá místa jsou oblasti mimo vozidlo, které řidič nevidí. Okenní sloupky, opěrky hlavy, cestující a další překážky mohou řidiči blokovat výhled a vytvářet slepá místa. Speciální zrcátka mohou pomoci snížit nebo eliminovat mrtvý úhel a systémy detekce mrtvého úhlu využívají technologii k upozornění, kdykoli se do mrtvého úhlu dostane vozidlo, chodec nebo jiný předmět.
Co způsobuje slepá místa v automobilech?
Každá část auta, která není skleněná, může vytvořit slepé místo. To znamená, že vozidla s většími okenními sloupky mají větší mrtvý úhel a vozidla s menšími zpětnými okny mají větší mrtvý úhel. Náklad i cestující sami mohou také vytvářet slepá místa. Slepá místa se rozšiřují, když se pohybují dále od vozidla. I na mírné vzdálenosti může mrtvý úhel způsobený sloupkem A zakrýt velké předměty, jako jsou auta a lidé. Další typ mrtvého úhlu existuje v prostoru mezi periferním viděním řidiče a oblastí odraženou bočními a zpětnými zrcátky. Tento typ mrtvého úhlu může pohltit celá vozidla, a proto je nebezpečné měnit jízdní pruh, aniž byste se dívali doleva nebo doprava.
Jak může technologie pomoci odstranit slepá místa?
Zrcátka mohou pomoci odstranit slepá místa za řidičem, ale stále opouštějí skryté oblasti po stranách vozidla. Přidání konvexního zrcátka mrtvého úhlu může řidiči umožnit vidět objekty, které spadají do těchto prostor, ale protože jsou zrcátka zkreslená, je obtížné posoudit vzdálenosti. V některých jurisdikcích je dokonce nezákonné instalovat zrcátko mrtvého úhlu.
Jaká auta mají detekci mrtvého úhlu?
Vzhledem k rostoucímu zaměření na pokročilé asistenční systémy pro řidiče (ADAS) existuje řada různých výrobců automobilů, které nabízejí určitý typ detekce mrtvého úhlu. Volvo i Ford používají senzorový systém, který řidiči poskytuje varování, pokud se vozidlo dostane do mrtvého úhlu. Mercedes, Nissan, Chrysler a mnoho dalších automobilek také nabízí vlastní systémy varování, sledování nebo výstrahy mrtvého úhlu.
Opravdu funguje detekce mrtvého úhlu?
Existují důležité otázky o tom, zda systémy detekce mrtvého úhlu vedou k menšímu počtu nehod. Studie NHTSA zjistila, že některé systémy detekce mrtvého úhlu nebyly schopny detekovat provoz pohybující se pomalu stejným směrem jako testovací vozidlo. Zdravý rozum naznačuje, že technologie detekce mrtvého úhlu může řidičům pomoci vyhnout se nehodám, ale data v reálném životě ne vždy odpovídají očekáváním. Ve studii provedené HDLI korelovaly systémy varování při vybočení z jízdního pruhu s vyšším počtem pojistných událostí. S ohledem na to, pokud máte jeden z těchto systémů, je důležité si uvědomit, že i když vás mohou upozornit na věci, které byste jinak neviděli, nic nenahradí dobré situační a prostorové povědomí.