Skip to content

Dekódování systémů detekce mrtvého úhlu a výstražných systémů

15 de Srpen de 2021
blindspotdetection 5be09bffc9e77c00515ef045 08e676c4c6314a22b48d10e5454adcb1

Slepá místa jsou oblasti mimo vozidlo, které řidič nevidí. Okenní sloupky, opěrky hlavy, cestující a další překážky mohou řidiči blokovat výhled a vytvářet slepá místa. Speciální zrcátka mohou pomoci snížit nebo eliminovat mrtvý úhel a systémy detekce mrtvého úhlu využívají technologii k upozornění, kdykoli se do mrtvého úhlu dostane vozidlo, chodec nebo jiný předmět.

Co způsobuje slepá místa v automobilech?

Každá část auta, která není skleněná, může vytvořit slepé místo. To znamená, že vozidla s většími okenními sloupky mají větší mrtvý úhel a vozidla s menšími zpětnými okny mají větší mrtvý úhel. Náklad i cestující sami mohou také vytvářet slepá místa. Slepá místa se rozšiřují, když se pohybují dále od vozidla. I na mírné vzdálenosti může mrtvý úhel způsobený sloupkem A zakrýt velké předměty, jako jsou auta a lidé. Další typ mrtvého úhlu existuje v prostoru mezi periferním viděním řidiče a oblastí odraženou bočními a zpětnými zrcátky. Tento typ mrtvého úhlu může pohltit celá vozidla, a proto je nebezpečné měnit jízdní pruh, aniž byste se dívali doleva nebo doprava.

Jak může technologie pomoci odstranit slepá místa?

Zrcátka mohou pomoci odstranit slepá místa za řidičem, ale stále opouštějí skryté oblasti po stranách vozidla. Přidání konvexního zrcátka mrtvého úhlu může řidiči umožnit vidět objekty, které spadají do těchto prostor, ale protože jsou zrcátka zkreslená, je obtížné posoudit vzdálenosti. V některých jurisdikcích je dokonce nezákonné instalovat zrcátko mrtvého úhlu.

Zrcadlo mrtvého úhlu je nízko technologické řešení problému, ale ne vždy odstraní dost mrtvého úhlu, aby se něco změnilo.

Systémy detekce mrtvého úhlu používají řadu senzorů a kamer, které řidiči poskytují informace o objektech, které se nacházejí mimo zorné pole. Kamery mohou poskytovat pohledy z obou stran vozidla, což řidičům umožňuje ověřit, zda je mrtvý úhel volný. Zadní kamery mohou být užitečné při couvání nebo paralelním parkování.

Diagram ukazující, jak funguje detekce mrtvého úhlu.

Jiné systémy používají senzory k detekci přítomnosti předmětů, jako jsou auta a lidé, a tyto informace mohou být řidiči prezentovány mnoha způsoby. Některé systémy detekce mrtvého úhlu dokážou rozeznat rozdíl mezi velkým objektem, jako je auto, a menšími objekty, jako je osoba. Jednoduše upozorní řidiče, že se ve slepém úhlu nachází auto nebo chodec. Některé systémy používají zvukové upozornění a jiné zobrazují jednoduché varování v rohu zpětného zrcátka nebo bočního zrcátka.

Jaká auta mají detekci mrtvého úhlu?

Vzhledem k rostoucímu zaměření na pokročilé asistenční systémy pro řidiče (ADAS) existuje řada různých výrobců automobilů, které nabízejí určitý typ detekce mrtvého úhlu. Volvo i Ford používají senzorový systém, který řidiči poskytuje varování, pokud se vozidlo dostane do mrtvého úhlu. Mercedes, Nissan, Chrysler a mnoho dalších automobilek také nabízí vlastní systémy varování, sledování nebo výstrahy mrtvého úhlu.

tlačítko detekce mrtvého úhlu a výstražné tlačítko

Některá vozidla mají systém zásahu do mrtvého úhlu, například ten, který se nachází v Infiniti M-Series. Kromě upozornění řidiče, když je vozidlo v mrtvém úhlu, intervenční systém dodává odporu volantu, pokud se řidič pokusí otočit nebo zatočit do mrtvého úhlu. Existuje také řada produktů na trhu s náhradními díly, které mohou přidat detekci mrtvého úhlu prakticky do jakéhokoli vozidla. Tyto systémy mohou být kamerové nebo senzorové a liší se složitostí od jednoho produktu k druhému.

Opravdu funguje detekce mrtvého úhlu?

Existují důležité otázky o tom, zda systémy detekce mrtvého úhlu vedou k menšímu počtu nehod. Studie NHTSA zjistila, že některé systémy detekce mrtvého úhlu nebyly schopny detekovat provoz pohybující se pomalu stejným směrem jako testovací vozidlo. Zdravý rozum naznačuje, že technologie detekce mrtvého úhlu může řidičům pomoci vyhnout se nehodám, ale data v reálném životě ne vždy odpovídají očekáváním. Ve studii provedené HDLI korelovaly systémy varování při vybočení z jízdního pruhu s vyšším počtem pojistných událostí. S ohledem na to, pokud máte jeden z těchto systémů, je důležité si uvědomit, že i když vás mohou upozornit na věci, které byste jinak neviděli, nic nenahradí dobré situační a prostorové povědomí.