Když praskne pojistka zesilovače automobilu, začíná problém a začíná se přesně zjišťovat, která pojistka kousla prach. V typické instalaci jsou dva nebo tři různé typy pojistek pro automobilové zesilovače, takže nalezení hlavní příčiny v dané situaci závisí na zjištění, která z nich vybuchla, a poté ke zúžení možností, proč k tomu došlo. V případech, kdy je napájecí kabel spojen se zesilovačem přímo s baterií a je řádně zapojen, pak bude kromě pojistky interního zesilovače k dispozici i pojistka inline. V jiných instalacích je energie odebírána z distribučního bloku s vlastní pojistkou. Takže v závislosti na tom, jak je zesilovač zapojen do elektrického systému, můžete zjistit, že máte co do činění s různými pojistkami.
Diagnostické kroky základní pojistky zesilovače
-
Vyhledejte spálenou pojistku.
-
Vyměňte spálenou pojistku za všechno vypnuté.
-
Pokud pojistka praskne, když je vše vypnuté, pravděpodobně mezi touto pojistkou a zbytkem systému dojde ke zkratu.
-
Po odpojení zesilovače vyměňte pojistku znovu.
-
Pokud pojistka stále fouká, je v elektroinstalaci někde zkrat.
-
Pokud pojistka nefoukne, když je vše vypnuté, ale vybuchne, když se zesilovač zapne, je pravděpodobně vnitřní problém se zesilovačem.
Nalezení špatné pojistky alternátoru kontrolou napětí
Prvním krokem při zjišťování, proč pojistka automobilového zesilovače stále fouká, je určit, která pojistka je skutečně spálená. Pokud jste dotyčnou pojistku již vyměnili a víte, o kterou se jedná, můžete tento krok přeskočit. Pokud jste dotyčnou pojistku ještě nevyměnili, pamatujte, že byste měli nikdy vyměňte spálenou pojistku za pojistku, která má vyšší proudovou intenzitu, ve skutečnosti je bezpečnější ji používat dolní intenzita proudu při diagnostice tohoto typu problému. Pojistky prasknou, když jimi protéká více proudu, než dokážou zvládnout, a horká pojistka zvládne méně proudu než studená pojistka. Vzhledem k tomu, že původní pojistka byla při vypálení téměř jistě horká, vložení nové pojistky se stejným jmenovitým výkonem může umožnit nefunkčnímu zesilovači vytáhnout ještě větší intenzitu proudu, než před vypálením staré pojistky, což by mohlo vést k dalšímu vnitřnímu poškození. Pokud během následujících diagnostických postupů použijete menší pojistky, budete stále schopni určit, kde se nachází krátká nebo nefunkční součástka, ale je méně pravděpodobné, že uvidíte další poškození zesilovače. V každém případě chcete zjistit, kolik pojistek obsahuje napájecí rozvod, a zkontrolovat napětí na obě strany každé pojistky. Některé zesilovače jsou připojeny přímo k kladnému pólu baterie pomocí jedné vložené pojistky a pojistky zabudované do zesilovače, zatímco jiné odebírají energii z distribučního bloku, který je zase připojen k hlavní pojistce. Ačkoli můžete technicky zkontrolovat, zda nejsou spálené pojistky vizuální kontrolou nebo zkušebním světlem, je přesnější způsob voltový nebo ohmmetr. Musíte zkontrolovat napětí na obou stranách každé pojistky, počínaje hlavní pojistkou nebo baterií. Pokud má pojistka na obou svorkách stejné napětí, znamená to, že je dobrá. Pokud má napětí baterie na jedné straně, ale ne na druhé, znamená to, že je špatné. Poté, co určíte, zda se jedná o hlavní pojistku, distribuční blok nebo interní pojistku zesilovače, můžete přejít k dalšímu kroku.
Diagnostika spálené pojistky baterie zesilovače automobilu
Pokud zjistíte, že vaše hlavní pojistka praskla, budete chtít věnovat pozornost načasování. Zkuste vložit dobrou a správně dimenzovanou pojistku s vypnutou hlavní jednotkou a zesilovačem. Pokud pojistka okamžitě vybuchne, když je vše vypnuté, pravděpodobně máte na mysli nějaký zkrat v napájecím kabelu mezi hlavní pojistkou a distribučním blokem, nebo mezi hlavní pojistkou a zesilovačem, pokud v něm není žádný distribuční blok systém. Pro jistotu můžete zkontrolovat kontinuitu mezi mrtvou stranou pojistky zesilovače a zemí. Za normálních okolností by měl ohmmetr na tomto typu kontroly číst „přetížení“. Pokud ukazuje kontinuitu, budete muset zkontrolovat celý chod napájecího kabelu, abyste zjistili, kde je připojen k zemi. V některých případech může odřený napájecí kabel přijít do kontaktu se zemí pouze za jízdy, což vede k pojistce, která praskne, když přejedete rychlostní nerovnosti nebo nerovný terén.
Diagnostika spálené pojistky distribučního bloku zesilovače
Pokud mají obě strany hlavní pojistky napájení a jedna strana distribučního bloku má napájení, ale druhá strana této pojistky je mrtvá, pak máte na mysli zkratovaný napájecí vodič nebo poruchu interního zesilovače. Existuje několik způsobů, jak určit, který z nich je viníkem, v závislosti na tom, jak je váš zesilovač nainstalován a kam jsou směrovány vodiče. Prvním krokem je zkontrolovat, zda vidíte napájecí vodič, který spojuje distribuční blok s vaším zesilovačem. V ideální situaci uvidíte celou délku drátu, i když to znamená stažení koberce, panelů nebo jiných komponentů obložení, což vám umožní zkontrolovat poškození izolace, které by mohlo umožnit přijít do styku se zemí. Pokud to není možné, pak je nejlepší odpojit napájecí kabel od zesilovače, ujistit se, že volný konec není v kontaktu se zemí a zkontrolovat, zda pojistka stále fouká. Pokud ano, pak je problém v napájecím vodiči a jeho výměna téměř jistě vyřeší váš problém. Při směrování nového drátu budete samozřejmě muset dávat pozor, aby také nezkratoval. Pokud je pojistka ne Při odpojení napájecího kabelu od zesilovače máte problém s interním zesilovačem, který je mnohem obtížnější diagnostikovat – a může být nemožné ho opravit. Pokud si nejste docela jistí, že pracujete s elektronikou, pravděpodobně nakonec budete muset zesilovač odvézt k profesionálovi, nebo jej jednoduše vyměnit. Pokud je relativně nový, může být stále v záruce.
Diagnostika spálené interní pojistky zesilovače
Mnoho zesilovačů má vestavěné pojistky, které jsou opravitelné uživatelem, ale sledování příčin, které tento typ pojistky spálil, natož odstranění problému, je trochu komplikovanější než pouhé hledání zkratovaného napájecího vodiče. Pokud je zesilovač napájen a jedna strana vestavěné pojistky má napájení, ale druhá není, pak se obvykle jedná o vnitřní poruchu zesilovače. Pokud můžete přesně určit když pojistka praskne, můžete se docela přiblížit tomu, abyste zjistili, proč se to děje. Například automobilové zesilovače mají dva zdroje napájení: hlavní zdroj energie z baterie, který je k dispozici, kdykoli je zapalování v poloze příslušenství nebo chodu, a napětí „dálkového zapnutí“, které vychází z hlavní jednotky. Pokud pojistka praskne, když je vaše hlavní jednotka vypnutá, což znamená, že na vzdálenou zapínací svorku nebylo nikdy přivedeno napájení, pravděpodobně máte problém s napájením zesilovače. To může být způsobeno připojením napájení dozadu, připojením reproduktoru nebo reproduktorů s příliš nízkou impedancí pro zesilovač nebo selháním jednoduché součásti způsobeným časem a běžným používáním. Pokud pojistka vybuchne až poté, co zapnete hlavní jednotku a je přivedeno napájení do vzdáleného zapínacího terminálu, pravděpodobně se díváte na problém s výstupními tranzistory zesilovače. Existují však mnoho různých vnitřních částí – jako vinutí transformátoru, usměrňovače a další součásti – které se mohly pokazit. Ve skutečnosti mohou špatné reproduktory nebo zapojení reproduktorů dokonce způsobit tento typ poruchy – pokud pojistka praskne, pouze když je nastavena hlasitost na hlavní jednotce.
Oprava nebo výměna poškozeného automobilového zesilovače
Oprava uzemněného napájecího kabelu nebo vodiče je docela přímočará: nainstalujte nový, nasměrujte jej tak, aby jeho izolace nic neotírala a neotírala, a můžete vyrazit. Pokud však zjistíte, že máte na starosti poruchu interního zesilovače, situace je trochu komplikovanější. Ze všech různých důvodů, proč může zesilovač selhat, je nejčastější špatný výstupní tranzistor. Tato porucha je také jednou z méně nákladných oprav zesilovače, takže pokud zjistíte, že se jedná o interní poruchu, která přepálí pojistku zesilovače pouze po připojení dálkového zapínacího napětí a máte relativně drahý zesilovač, pak je to pravděpodobně stojí za to vzít ho do profesionální opravny zesilovačů nebo se pokusit o opravu vlastními silami, pokud vám to vyhovuje. Možná zjistíte, že napájení je špatné, což je obvykle dražší. V některých případech i napájení a výstupní tranzistory mohou být poškozeny, v takovém případě je často lepší jednoduše vyměnit zesilovač. Samozřejmě je také důležité opravit všechny základní problémy, než si koupíte nový zesilovač nebo znovu nainstalujete opravenou jednotku. Například pokud selhalo napájení, protože zesilovač vyžaduje zátěž 8 ohmů a je připojen k zátěži 4 ohmy, tranzistory s efektem pole pravděpodobně znovu selžou, což povede k dalšímu nákladnému účtu za opravu.