Skip to content

Disk První pomoc: Nástroj pro opravu disku systému Mac OS

8 de Srpen de 2021
FirstAidInfo 57227ceb5f9b58857de3c052

Disk First Aid byl název nástroje pro opravu disku, který byl zahrnut nebo byl k dispozici ke stažení v systému Mac OS 9.x nebo starším. Disk First Aid byl schopen analyzovat a opravit základní problémy s pevným diskem. Disk First Aid nebyl plně vybavený nástroj pro opravu disku. Soustředil se pouze na základy: opravy katalogů, rozšíření a objemových bitových map. Disk First Aid byl první obrannou linií, která byla schopná opravit drobné problémy. Když Disk First Aid nebyl schopen provést opravu, což bylo běžné, často to zvládly nástroje diskových nástrojů třetích stran.

První pomoc dokončena bez problémů, jak ukazuje zelené zaškrtnutí.

S příchodem OS X společnost Apple výrazně zlepšila dodávanou schopnost opravit pevný disk a funkci Disk First Aid složila do aplikace Disk Utility. Disk Utility je všestranný pracovní kůň, který poskytuje téměř všechny nástroje a funkce, které většina uživatelů potřebuje pro práci s pevnými disky nebo obrazy disků.

První pomoc Disk Utility

Disk Utility ponechal název první pomoci a poskytoval službu opravy pomocí záložky s názvem První pomoc. Na kartě První pomoc byly možnosti pro ověření disku bez provedení jakékoli opravy a také pro opravu vybraného disku. Protože oprava disku příležitostně vedla k tomu, že svazek přestal fungovat, k čemuž došlo, když byl disk v tak špatném stavu, že proces opravy vedl k neodstranitelným chybám, mnoho lidí použilo možnost Ověřit disk ke zjištění stavu disku před pokusem o opravu. to. S příchodem OS X El Capitan a přepracováním aplikace Disk Utility Apple odstranil možnost Verify Disk. Nová karta První pomoc provedla ověření i opravu v jednom kroku. I když se to může zdát jako krok zpět, je to rychlejší proces opravy a vzhledem k tomu, že se kvalita disků od počátků OS X podstatně zlepšila, proces opravy již nevede k chybám na disku. Stává se to jen výjimečně, ale před opravou disku byste měli zálohovat data.

Oprávnění disku

Ověření oprávnění k disku a oprava oprávnění k disku byla další funkce první pomoci v OS X. Systémová oprávnění k souborům a složkám mohla být časem narušena, když byla oprávnění k souborům nastavena nesprávně aplikací, instalačním programem aplikace nebo koncovým uživatelem. Oprávnění se také mohou časem poškodit. Stejně jako při opravě disků lze ověřit oprávnění, která vygenerovala seznam souborů a složek s jejich aktuálním oprávněním a správná oprávnění. Seznam souborů s nesprávnými oprávněními býval tak dlouhý, že většina uživatelů zvolila možnost opravit oprávnění a nikdy se neobtěžovala je nejprve ověřit. Oprava oprávnění k souborům obvykle nezpůsobovala žádné problémy a byla často nabízena jako oprava mnoha problémů, které by mohly způsobit Mac. Se zavedením OS X El Capitan odstranila společnost Apple funkci ověřování a opravy oprávnění k souborům z funkce první pomoci Disk Utility. Místo toho Apple nastavil systém ochrany souborů a složek systému, který zabrání změně oprávnění. Apple také nyní provádí kontrolu/opravu oprávnění k souborům a složkám jako součást jakékoli aktualizace OS X nebo macOS.

Jiné způsoby opravy disku

Disk Utility většinu času skvěle opravuje disky, ale v případě problémů s počítačem Mac existují i ​​jiné metody provádění procesu opravy.