Herní počítače, na kterých je možné provozovat několik grafických karet, často vyžadují větší výkon, než zvládne napájecí zdroj počítače. Doplňkový napájecí zdroj může poskytnout vaší grafické kartě externí napájení, které potřebuje k vykreslení videa ve vysokém rozlišení.
Co je to doplňkový napájecí zdroj?
Sekundární napájecí zdroj je umístěn v pouzdru stolního počítače a zvyšuje tak kapacitu celého systému. Ty jsou obvykle navrženy tak, aby se vešly do pozice 5,25palcové jednotky. Vstupní napájecí kabel je veden přes volný slot pro kartu na zadní straně systému. Od doplňkového napájení k interním komponentám počítače vedou různé komponentní kabely. Protože nejběžnějším využitím těchto zařízení je napájení nejnovější generace energeticky náročných grafických karet, mají tato zařízení téměř vždy 6pinové nebo 8pinové napájecí konektory PCI-Express. Některé také obsahují 4pinové napájecí konektory Molex a Serial ATA pro interní jednotky. Vzhledem k omezené velikosti doplňkových napájecích zdrojů bývají tyto v porovnání s běžným napájecím zdrojem o něco omezenější v celkovém maximálním výkonu. Obvykle mají jmenovitý výkon přibližně 250 wattů až 350 wattů. Je možné nahradit stávající napájecí zdroj v systému novější jednotkou s vyšším výkonem. Instalace doplňkového napájecího zdroje je však obecně snazší než výměna primární jednotky.
Proč používat doplňkový napájecí zdroj?
Kromě dostatečné paměti RAM potřebujete také adekvátní napájecí zdroj pro grafickou kartu počítače pro správné vykreslování pohybujících se 3D obrazů. Když je grafická karta nainstalována do systému, který buď nemá správný výkon, nebo chybí správné napájecí konektory, je nutný sekundární napájecí zdroj. Pro dodatečné napájení interních komponent lze použít také doplňkový napájecí zdroj, například pokud používáte velké množství pevných disků. Některé systémy stolních počítačů používají proprietární návrhy napájecích zdrojů, takže hlavní napájecí zdroj nelze vyměnit. Můžete však přidat doplňkovou dodávku, abyste zvýšili její kapacitu. Doplňkové napájecí zdroje jsou proto vynikající volbou pro rozšíření možností systému, aniž by došlo k jeho úplné přestavbě.
Důvody, proč nepoužívat doplňkový napájecí zdroj
Napájecí zdroje jsou hlavním generátorem tepla v počítačových systémech. Různé obvody, které převádějí proud ve zdi po nízkonapěťových vedeních uvnitř systému, generují teplo jako vedlejší produkt. Se standardním napájecím zdrojem to není velký problém, protože je navrženo pro proudění vzduchu do a ven z pouzdra. Vzhledem k tomu, že uvnitř skříně je doplňkový napájecí zdroj, vytváří další teplo. U některých systémů to není problém, pokud má systém dostatečné chlazení, které zvládne nárůst tepla. Jiné systémy se s tímto extra teplem nedokáží vyrovnat, což by mohlo vést k vypnutí systému nebo potenciálnímu poškození obvodů. Před přidáním doplňkového napájecího zdroje zkontrolujte, zda váš systém zvládne tepelnou zátěž, kterou by generoval. Vyhněte se instalaci doplňkových napájecích zdrojů do stolních počítačů, které skrývají pozice 5,25palcových jednotek za dveřním panelem. Dveře brání dostatečnému proudění vzduchu a je pravděpodobnější, že systém přehřejí.