Skip to content

Editor nabídky Ubuntu Alacarte

6 de Srpen de 2021
ubuntu alacarte menu editor 2205584 cbacbb7b1a5f42d7b36b549ac6a90215

Jednou z největších výhod používání Ubuntu je, že nabízí spoustu přizpůsobitelných funkcí. To platí zejména pro možnosti nabídky. Ubuntu je dodáváno s editorem nabídek Alacarte, takže si můžete přizpůsobit nabídky a přidávat položky pro aplikace, které se automaticky nezobrazí po jejich instalaci.

Alacarte je výkonná aplikace, ale nemusí fungovat ve všech situacích. Výchozí instalace Ubuntu používá desktopové prostředí GNOME. GNOME nabízí zcela odlišný přístup k vypisování aplikací. Ukazuje je všechny ve velkém seznamu, podobně jako v mobilním zařízení. Alacarte vám tedy s GNOME moc nepomůže. Pokud jste si však vybrali jiné desktopové prostředí založené na GTK, například MATE, XFCE nebo Cinnamon, můžete plně využít Alacarte k přizpůsobení nabídky aplikací.

Nainstalujte Alacarte

Alacarte je k dispozici v běžných úložištích Ubuntu. Otevřete emulátor terminálu a spusťte následující příkaz k jeho instalaci. sudo apt install alacarte

Jak vytvořit nový záznam v nabídce s Alacarte

Chcete -li přidat novou položku nabídky:

 1. Otevřeno Alacarte s Aplikace > Příslušenství > Alacarte Menu Editor nebo kliknutím pravým tlačítkem na libovolný menu nejvyšší úrovně a vybírat Upravit nabídky.

 2. V levém panelu Alacarte vyberte podnabídku, ve které se má nový záznam objevit.

  Alacarte editor menu v Linuxu

 3. lis Nové menu zcela vpravo od okna Alacarte.

  Alacarte editor menu se zvýrazněným New Menu

 4. Otevře se okno Vlastnosti spouštěče pro vytvoření položky nabídky. Začněte tím, že dáte a název.

  Pole názvu zvýrazněné v okně Vlastnosti spouštěče Alacarte

 5. V Příkaz pole, zadejte příkaz ke spuštění aplikace. Pokud si nejste jisti, co to je, stiskněte Procházet a jdi na /usr/bin. Všechny aplikace jsou k dispozici, i když seznam může být obrovský.

  Alacarte editor nabídek zobrazující příkazovou cestu a tlačítko Procházet

 6. Vybrat ikona obrázku v okně Vlastnosti spouštěče otevřete okno procházení. Přejděte na nainstalované ikony ve vašem systému na adrese /usr/share/ikony a proveďte svůj výběr.

  Vlastnosti spouštěče Alacarte se zvýrazněnou ikonou obrázku

 7. Volitelně můžete přidat a Komentář k vašemu vstupu. lis OK zavřete okno Vlastnosti spouštěče a vytvořte novou položku nabídky.

  Alacarte editor nabídek zobrazující sekci Komentář a tlačítko OK