Většina lidí nikdy nepřemýšlí o kvalitě vzduchu uvnitř svých vozů, ale je to téma, které nese určitou pozornost. Podle jedné studie o kvalitě ovzduší v kabinách vozidel v průměru trávíme v našich automobilech asi 5,5 procenta času, což je značné množství času na to, abyste se utěsnili nějakým špatným vzduchem.
Řešení špatného vzduchu v automobilech: problém s čističi vzduchu v automobilech
Čističe vzduchu v automobilech existují a některé z nich skutečně fungují. Problém je v tom, že čističe vzduchu v automobilech obvykle nefungují stejným způsobem nebo stejně dobře jako čističe vzduchu, které pravděpodobně používáte doma nebo v práci. Pokud očekáváte podobné výsledky, pravděpodobně skončíte zklamaně. Proto je důležité zmírnit vaše očekávání, kdykoli máte co do činění s osvěžovači vzduchu, čističi, ionizátory a podobnými pomůckami. Většina z těchto zařízení jsou ve skutečnosti ionizátory, které fungují prostřednictvím úplně jiného mechanismu než HEPA filtry (vysoce účinný částicový vzduch), které jsou v domácím a kancelářském prostředí tak běžné. Faktem je, že ionizátory ve skutečnosti nefiltrují částice ze vzduchu a dokonce i velké a drahé jednotky, které jsou určeny pro domácí použití, vyvolaly hněv skupin prosazujících spotřebitele. Dělají práci v tom, že dělají to, k čemu jsou určeni, ale to se může nebo nemusí shodovat s vašimi očekáváními ohledně čističe vzduchu. Jiné typy čističů vzduchu v automobilech fungují tak, že generují ozon, což je úplně jiná plechovka červů. Tato zařízení mohou určitě vyřadit některé silně zapečené pachy, ale obvykle je lepší je ponechat profesionálům.
Kvalita vzduchu uvnitř vašeho vozu
Když většina lidí přemýšlí o znečištění ovzduší, myslí na smog, pyl a další problémy s kvalitou venkovního ovzduší. Další věc, která obvykle přijde na mysl, je kvalita vnitřního ovzduší, která se obvykle stává větším problémem během obzvláště horkého nebo chladného počasí, kdy se prach a jiné alergeny mohou shromažďovat uvnitř domů a podniků, které jsou utěsněny proti živlům. Faktem je, že znečištění vnitřního ovzduší je také problémem uvnitř automobilů, takže myšlenka čističů vzduchu v automobilech má ve skutečnosti hodně zásluh. Ve vašem autě jsou kromě chemikálií a částic, které pocházejí ze samotného vozu, přítomny všechny stejné znečišťující látky a alergeny, které najdete venku. Například analýza provedená Národním zdravotním ústavem zjistila, že částice z brzd a aromatické uhlovodíky, které pocházejí z různých součástí interiéru, mohou způsobovat zdravotní problémy. Jedním z řešení je jednoduše sjet okno dolů, ale to jen umožňuje, aby se dovnitř dostalo veškeré znečištění zvenčí. Další problém s kvalitou ovzduší, s nímž se musí mnoho lidí potýkat, zahrnuje přetrvávající pachy z tabáku a jiných zdrojů. Čističe a ionizátory obvykle s tímto typem problému nepomohou, ale můžete mít štěstí s adsorbenty nebo generátory ozónu.
Typy automobilových vzduchových filtrů, čističů a ionizátorů
Pro auto můžete získat několik různých typů vzduchových filtrů a čističek, včetně:
- Vzduchové filtry motoru – Ty filtrují vzduch, který vstupuje do vašeho motoru za účelem spalování. Nemají nic společného s kvalitou vzduchu uvnitř vašeho prostoru pro cestující.
- Vzduchové filtry kabiny – Tyto filtry filtrují vzduch, který přichází do vašeho vozu, když máte systém vytápění, ventilace a klimatizace (HVAC) nastavený na přívod čerstvého vzduchu. Mohou také filtrovat vzduch, který je recirkulován.
- Ionizátory vzduchu – Jedná se o elektronická zařízení, která se obvykle zapojují do zásuvky zapalovače cigaret. Fungují na principu ionizace znečišťujících látek a jejich přilepení na povrchy, kde je nebudete moci vdechnout.
- Generátory ozónu – Tato zařízení ve skutečnosti generují ozon, který může účinně ničit molekulární strukturu znečišťujících látek a špatných vůní.
Každý z těchto filtrů používá k provedení jiné funkce konkrétní metodu.
Vzduchové filtry v automobilech
Vzduchové filtry motoru používají filtrační médium, které je obvykle papírové nebo hadříkové, aby zachytilo částice a nečistoty a zabránilo jim ve vstupu do sacího systému motoru. Na rozdíl od vzduchových filtrů v kabině nemají vzduchové filtry motoru absolutně nic společného se vzduchem v prostoru pro cestující ve vašem voze. Vzduchové filtry kabiny jsou důležitou součástí udržování prostoru pro cestující bez alergenů a zápachu. Zatímco starší vozidla jednoduše nasávaly čerstvý vzduch přes nerušené vnější otvory, novější vozidla používají vzduchové filtry kabiny k zachycování částic a nečistot. Existují dva druhy vzduchových filtrů v kabině, které mohou pomoci snížit alergeny a pachy ve vašem autě:
- Kabinové vzduchové filtry HEPA – Tyto filtry používají velmi jemnou síťovinu, která je schopna zachytit velké částice, například srst domácích mazlíčků, a extrémně malé částice, jaké se nacházejí v tabákovém kouři.
- Kabinové vzduchové filtry s filtračním médiem impregnovaným aktivním uhlím – Filtry s aktivním uhlím jsou zvláště dobré při odstraňování pachů.
U většiny vozidel je vzduchový filtr v kabině stále ve hře, i když nastavíte recirkulaci ovládacích prvků HVAC. Toto nastavení brání vniknutí nového vzduchu do vozidla a jednoduše recirkuluje vzduch, který je již v kabině, takže může účinně zabránit zavádění nových znečišťujících látek při filtrování stávajících znečišťujících látek.
Fungují ionizátory automobilů?
Ionizátory vzduchu, které jsou určeny pro automobilové použití, jsou obvykle kompaktní jednotky, které můžete zapojit přímo do zásuvky zapalovače cigaret. Namísto filtrování vzduchu tato zařízení emitují ionty, což jsou v podstatě jen molekuly, které mají pozitivní nebo negativní náboj místo normálního neutrálního náboje. Základní myšlenkou za ionizátorem vzduchu v automobilu je to, že ionizované částice různých alergenů a pachových materiálů se buď lepí na povrchy, nebo na sebe navzájem, přičemž již nebudou vznášet se ve vzduchu. Ačkoli by dobrý ionizátor vzduchu měl dělat to, k čemu je navržen, ve skutečnosti to nebude filtr cokoli, a možná zjistíte, že máte co do činění s tmavou vrstvou prachu, pylu a všeho, co se drží na každém povrchu uvnitř vašeho vozidla. Dalším problémem, na který je třeba dávat pozor, je, že mnoho malých, slabých ionizátorů, které se zapojují do zapalovače cigaret, je příliš anemických na to, aby toho dosáhly.
Fungují generátory ozónu pro páchnoucí automobily?
Stejně jako ionizátory ani generátory ozónu ve skutečnosti nefiltrují vzduch. Generují ozon, který interaguje s různými chemickými látkami způsobujícími zápach a často je činí bez zápachu. U některých zdrojů zápachu z auta to funguje docela dobře. Velké generátory ozónu, které někdy najdete v autorizovaných prodejnách a nezávislých opravnách, jsou často schopné generovat obrovské množství ozonu a odstraňovat velké množství zápachu. Samozřejmě existuje celá řada zdravotních rizik spojených s dlouhodobým působením ozonu, takže pravděpodobně není skvělý nápad jezdit s generátorem ozónu, který neustále běží uvnitř prostoru pro cestující ve vašem voze.
Omezení osvěžovače vzduchu a čističe vzduchu
Jelikož každý typ osvěžovače vzduchu a čističe vzduchu přichází s takovými prudkými omezeními, nejlepší způsob, jak se vypořádat s pachy automobilů, je v první řadě se vyhnout jejich vytváření. Pokud je na to příliš pozdě, pak by stálo za to zkontrolovat, zda některý z prodejců nebo nezávislých obchodů ve vašem ovzduší může provádět (nebo dokonce doporučuje) ošetření ozonem. Látky jako aktivní uhlí, soda bikarbóna a pemza mohou také pohlcovat nepříjemné pachy. Osvěžovače vzduchu do automobilů, jako jsou ikonické „malé zelené stromy“, mohou také pomoci s pachy, i když pouze maskují věci jako kouř a vůně jídla, místo aby je skutečně odstranily, takže se váš kilometrový výkon může lišit. Pokud se zajímáte hlavně o alergeny, pak je nejlepším řešením dobrý kabinový vzduchový filtr HEPA nebo jakýkoli vzduchový filtr v kabině s dostatečně konstriktivním filtračním médiem. Ačkoli vzduchové filtry v kabině nemohou dělat nic se vzduchem, který je již ve vašem autě, zabrání vstupu nových alergenů. A protože váš prostor pro cestující není uzavřeným prostředím, zavedení vzduchu bez alergenů nakonec vytlačí většinu nebo veškerý vzduch obsahující alergeny.