Skip to content

Hardwarové funkce iPadu první generace

2 de Srpen de 2021
1st ipad hardware 1d7830211ec9429bb1e7c131df6e7729

Každá nová generace iPadu činí tablet výkonnějším a užitečnějším, ale základní hardwarové funkce zařízení zůstaly zhruba stejné. Došlo k několika nepatrným změnám a vylepšení, ale obecně řečeno, porty, tlačítka a přepínače přítomné na iPadu 1. generace se v pozdějších modelech objevily také v upravených formách. Pokud víte, k čemu slouží veškerý hardware iPadu první generace (alias číslo modelu a1219), budete ze svého iPadu moci vytěžit maximum. Tento článek vám může pomoci se učit.

  1. Tlačítko Domů: Toto je možná nejdůležitější tlačítko na iPadu. Určitě je nejpoužívanější. Toto tlačítko stisknete, když chcete ukončit aplikaci a vrátit se na domovskou obrazovku. Používá se také při restartování zmrazeného iPadu a klikne se na něj, když dokončíte proces přeskupení aplikací a přidání nových obrazovek. Poklepáním se zobrazí nabídka multitaskingu.
  2. Dokovací konektor: Do tohoto širokého portu ve spodní části iPadu zapojíte přiložený kabel USB pro synchronizaci tabletu a počítače. Na 1. gen. iPad, toto je 30pinový konektor (později jej iPad nahradil menším 9pólovým konektorem Lightning). Zde se připojuje také některé příslušenství, například dokovací stanice pro reproduktory.
  3. Řečníci: Vestavěné reproduktory ve spodní části iPadu přehrávají hudbu a zvuk z filmů, her a aplikací.
  4. Tlačítko spánku/probuzení: Nejdůležitější tlačítko na iPadu. Toto tlačítko uzamkne obrazovku iPadu a přepne zařízení do režimu spánku. Kliknutím na něj, když iPad spí, se zařízení probudí. Je to také jedno z tlačítek, která držíte pro restart zmrazeného iPadu nebo pro vypnutí tabletu.
  5. Kryt antény (bez obrázku): Tento malý proužek černého plastu se nachází pouze na iPadech, které mají mobilní síť 3G. Pruh pokrývá anténu 3G a umožňuje mobilnímu signálu 3G dosáhnout iPadu. IPady pouze s Wi-Fi toto nemají; mají pevné šedé zadní panely. Tento kryt je k dispozici i u některých novějších modelů iPadů s mobilním připojením.
  6. Přepínač ztlumení: Přepnutím tohoto přepínače na boční straně zařízení ztlumíte hlasitost iPadu (nebo jej samozřejmě zrušíte). Před iOS 4.2 bylo toto tlačítko používáno výhradně jako zámek orientace obrazovky, který zabraňoval automatické přepínání obrazovky iPadu z režimu na šířku do režimu na výšku (nebo naopak), když jste změnili orientaci zařízení. V systému iOS 4.2 a vyšším může uživatel ovládat, co přepínač dělá, výběrem mezi ztlumením hlasitosti a zámkem orientace obrazovky.
  7. Ovládání hlasitosti: Pomocí těchto tlačítek zvýšíte nebo snížíte hlasitost zvuku přehrávaného z reproduktorů ve spodní části iPadu. Mnoho aplikací, které přehrávají zvuk, má také softwarové funkce, které ovládají hlasitost.
  8. Sluchátkový jack: Tento standardní konektor se používá pro sluchátka. Prostřednictvím něj se k iPadu připojuje také některé příslušenství.

Interní hardware (bez obrázku)

  • Procesor Apple A4: Mozkem, který pohání iPad 1. generace, je 1 GHz procesor Apple A4. Jedná se o stejný čip, jaký se používá v iPhonu 4.
  • Akcelerometr: Tento senzor pomáhá iPadu zjistit, jak je držen a přemisťován. Přeorientuje obrazovku, když změníte, jak držíte iPad. Používá se také pro věci, jako jsou hry, které jsou ovládány podle toho, jak přesouváte samotný iPad.
  • Senzor okolního světla: Tento senzor pomáhá iPadu zjistit, kolik světla je přítomno v místě, kde se používá. V závislosti na vašem nastavení pak iPad může automaticky upravit jas obrazovky, aby šetřil baterii.
  • Síťové čipy: Každý iPad 1. generace má Bluetooth pro připojení k síti s příslušenstvím a Wi-Fi pro připojení k internetu. Jak již bylo zmíněno dříve, některé modely mají také mobilní připojení 3G, takže se mohou připojit online téměř kdekoli.

Chybějící hardwarová funkce 1. generace iPadu

U iPadu 1. generace chybí jedna zásadní funkce: fotoaparáty. Původní iPad žádný neměl. V důsledku toho mu chyběla možnost pořizovat fotografie, natáčet videa nebo provádět videohovory FaceTime. Toto opomenutí bylo napraveno jeho nástupcem, iPadem 2, který měl na přední i zadní straně kamery.