Skip to content

Inkoustové vs laserové tiskárny

7 de Srpen de 2021
PrintersLWNovember2019articleledephoto e60ffbb010da468f98dec3301bdd4f4f

Výběr tiskárny, která nejlépe vyhovuje vašim konkrétním tiskovým potřebám, je důležitým rozhodnutím, ale může to být obtížná volba, protože na výběr je tolik druhů tiskáren. Budeme porovnávat inkoustové a laserové tiskárny, včetně toho, co každý typ tiskárny může nabídnout, jejich nevýhod a případů použití, pro které je každá tiskárna nejvhodnější. Inkoustové tiskárny

 • Menší než laserové tiskárny, nejlepší pro malé místnosti/kanceláře.
 • Používá kapalné inkoustové kazety, jejichž doplnění je dražší.
 • Kvalita tisku je nejlepší pro grafiku, fotografie a barvy.
 • Inkoustové tiskárny jsou zpočátku levné. Dlouhodobé používání je drahé.

Laserové tiskárny

 • Větší než inkoustové tiskárny a může vyžadovat více úložného prostoru.
 • Jako zdroj inkoustu používá toner na práškové bázi, jehož výměna je levnější.
 • Kvalita tisku je obecně nejvyšší při tisku dokumentů náročných na text.
 • Zpočátku dražší, ale z dlouhodobého hlediska levnější.

Atramentové tiskárny, přestože jsou levnější a schopné vytisknout některé vysoce kvalitní výtisky obrázků a fotografií, jsou také náchylné k tomu, že výtisky skončí se rozmazaným inkoustem. Kromě toho inkoustové kazety, které používají, nevydrží příliš dlouho a jejich výměna je drahá. Pro srovnání, laserové tiskárny obvykle vyžadují více úložného prostoru a mohou být dražší, ale jejich tonerové inkousty obvykle vydrží déle, tisknou více a rychle schnou, což zabraňuje rozmazání. Laserové tiskárny si také obvykle vedou dobře s textovými dokumenty.

Inkoustové tiskárny: klady a zápory

Výhody

 • Nákup samotné tiskárny je levnější.
 • K dispozici v kompaktnějších velikostech.
 • Mimořádně dobře si poradí s barvami a náročnými tiskovými úlohami.

Nevýhody

 • Inkoustové kazety mohou být drahé a nevydrží tak dlouho jako toner.
 • Tekutý inkoust použitý v inkoustových tryskách se může po tisku rozmazat nebo rozmazat.
 • Kvalita tisku textových dokumentů je méně ostrá a jasná.

Inkoustová tiskárna je tiskárna, která tiskne obrázky a text na papír vystřelováním kapiček tekutého inkoustu přes tiskovou hlavu, která několikrát prochází papírem. Zpočátku bývají velmi šetrní k rozpočtu, protože mohou stát kdekoli od 40 do několika set dolarů. Dlouhodobé náklady na inkoustové tiskárny však mohou být velmi drahé, protože kapalné inkoustové kazety jsou drahé a nevydrží příliš dlouho nebo nevytisknou tolik stránek, kolik by vytvořil toner laserové tiskárny. Navíc, zatímco použití tekutého inkoustu umožňuje inkoustovým tiskárnám produkovat vysoce kvalitní výtisky barevných obrázků a fotografií, stejný inkoust je také náchylný k rozmazání a rozmazání, protože schnutí trvá déle. Inkousty lze použít i k tisku textových dokumentů, ale nápisy nebudou tak ostré. To znamená, že pokud má vaše kancelář nebo dům omezený prostor pro tiskárnu, inkoustová tiskárna může být skvělým řešením, protože jsou obvykle k dispozici v kompaktnějších velikostech, které šetří místo.

Laserové tiskárny: klady a zápory

Fotografie bílé laserové tiskárny s bílým kopírovacím papírem uvnitř.

Výhody

 • Dobře si poradí s tiskovými úlohami náročnými na text.
 • Toner je drahý, ale vydrží mnohem déle a tiskne více.
 • Použitý inkoust rychle schne a nerozmazává se.

Nevýhody

 • Pořízení samotné tiskárny je dražší.
 • Bývá velký a objemný, s malými až žádnými kompaktními velikostmi.
 • Nezvládá barevný/grafický tisk ani inkoustový.

Laserová tiskárna používá k tisku obrázků a textu na papír kombinaci statické elektřiny, vyhřívaných válečků a tonerového inkoustu na bázi prášku. V podstatě zahřívané válečky roztaví plastový práškový tonerový inkoust na papír. Laserové tiskárny obvykle stojí více předem a dokonce i levnější, základní úrovně obvykle stále stojí nejméně 100 USD. Laserové tiskárny si obvykle vedou velmi dobře při tisku velkých objemů textových dokumentů. Zatímco kvalita jejich tisků pro obrázky a fotografie není tak velká jako u inkoustových tiskáren, laserové tiskárny mají tendenci zastínit inkoustové tiskárny, pokud jde o tisk textů, protože nápisy jsou u laserových tiskáren často ostřejší a čistší. Použití tonerového inkoustu také pomáhá vyrovnat počáteční vysoké náklady na laserové tiskárny, protože toner má tendenci vydržet déle a produkovat více výtisků než tekutý inkoust do tiskáren. Toner také schne, jakmile je vytištěna stránka, takže je menší riziko rozmazání. Laserové tiskárny však bývají velké a objemné a nemusí být vhodné pro malou kancelář nebo domácnost s omezeným prostorem.

Laserové tiskárny vs. inkoustové tiskárny: Který je nejvhodnější pro vaše potřeby?

Srovnání mezi laserovými tiskárnami a inkoustovými tiskárnami není ve skutečnosti takové, kde by jeden typ zvítězil nad druhým. Který z nich si nakonec koupíte pro sebe, do značné míry závisí na vašich tiskových potřebách a rozpočtu. Na konci, pokud víte, že potřebujete tisknout vysoce kvalitní stránky se spoustou grafiky a barev a jste v pořádku s dlouhodobými výdaji inkoustových kazet na tekuté tiskárny, možná budete chtít pořídit inkoustovou tiskárnu. Inkoustové tiskárny mohou být užitečné také pro lidi, kteří potřebují cenově dostupnou tiskárnu, netisknou příliš často a/nebo mají nedostatek úložného prostoru doma nebo v kanceláři. Na druhou stranu, pokud víte, že budete trochu tisknout, vaše tiskové úlohy budou z velké části textové dokumenty a jste v pořádku s vyššími počátečními náklady, pak by laserová tiskárna mohla být lepší volbou.