Skip to content

Instalace napájecího měniče do automobilu nebo nákladního vozu

2 de Srpen de 2021
installinverterincar 594eda005f9b58f0fc54842d

Invertory jsou praktické pomůcky, které využívají vstup 12 V DC a poskytují střídavý výstup 110 V nebo 220 V v mnoha zemích. Jednodušeji řečeno, odebírají elektřinu, která je k dispozici ze zapalovače cigaret nebo zásuvky příslušenství v autě nebo kamionu, a přeměňují ji na typ elektřiny, který je k dispozici z elektrických zásuvek ve vaší domácnosti. To může být nesmírně užitečné v automobilu, nákladním vozidle nebo karavanu, protože to výrazně zvyšuje typy elektroniky, které můžete použít na silnici. Protože téměř všem vašim domácím pomůckám a elektronice dochází střídavý proud, přidání výkonového měniče do auta vám efektivně umožní vzít si zařízení, které byste normálně mohli používat pouze doma, a používat jej na cestách. Nástroj poskytovaný dobrým střídačem energie je zvláště užitečný pro prodavače, kamiony a další lidi, kteří tráví hodně času ve svých vozidlech, ale automobilový střídač může být také záchranářem při dlouhých cestách, exkurzích a kempování spousta dalších okolností. Střídače jsou užitečné, ale mají omezení. Množství energie, kterou může střídač poskytnout, je omezeno konstrukcí samotného střídače a způsobem, který používáte k jeho připojení k elektrickému systému vašeho vozidla. Některá zařízení a zařízení, například lednice, spotřebovávají obrovské množství elektřiny při prvním zapnutí nebo přerušovaně během používání, což může být problém, pokud měnič není dostatečně velký, aby zvládl přepětí.

Jak nainstalovat automobilový střídač

Měnič výkonu automobilu je jediný způsob, jak používat spoustu pomůcek, když jste mimo domov, ale před jeho koupí a instalací je třeba zvážit několik věcí.

Pokud uvažujete o instalaci střídače do auta, existují tři hlavní aspekty, na které byste měli myslet, než zmáčknete spoušť:

 1. Požadavky na napájení přenosného zařízení – Střídač musí být schopen dodávat dostatek energie pro všechna zařízení, která chcete zapojit najednou.
 2. Místa instalace střídače – Střídače lze instalovat téměř kamkoli, ale musíte myslet na dostupnost pro připojení zařízení, způsob, jakým jej připojíte k napájení a zemi, a zda bude schopen bezpečně odvádět teplo, které generuje během používání.
 3. Problémy s připojením napájecího měniče – Malé střídače můžete zapojit přímo do zapalovače cigaret nebo do zásuvky pro příslušenství. Větší střídače musí být připojeny přímo k baterii pomocí velké pojistky.

První a nejdůležitější je zvážit, kolik energie vaše zařízení vyžaduje, protože to bude určovat velikost vašeho střídače, způsob instalace a umístění instalace. K tomu se ještě dostaneme v následujících krocích, ale zde jsou některé hrubé požadavky na napájení, abyste mohli začít:

 • Přenosný ohřívač: 1 500 wattů
 • Standardní vysoušeč vlasů: 1 500 wattů
 • Mini lednice: 100 wattů (500 wattů při spuštění)
 • 17 „notebook: 90 wattů (méně u menších modelů)
 • Litinová deska: 1 500 wattů (1 100 pro modely s vinutými hořáky)

Požadavky na napájení vs. výkon alternátoru

vysoce výkonný alternátor

Pokud jsou vaše příkony dostatečně vysoké, možná budete potřebovat alternátor s vysokým výkonem.

Požadavky na napájení přenosného zařízení

Aby bylo možné odhadnout správnou velikost střídače, obecným pravidlem je vynásobit zesilovače vašeho zařízení volty, což poskytne požadavek na příkon:

V x A = W

Řekněme například, že jste upgradovali svůj starý PS3 na PS4 nebo Xbox 360 na Xbox One a nevíte, co se starou konzolí dělat. Tyto konzole nemusí být strašně přenosné nebo nejjednodušší způsob, jak do auta přidat hraní her v autě, ale můžete snadno porotu vybavit tak, aby fungovala jako jádro automobilového multimediálního systému pro kutily. Hodnocení napájecího zdroje Xbox 360 naznačuje, že čerpá 4A při 110 V, takže pokud byste chtěli hrát Xbox 360 ve svém autě, vzali byste tato čísla a zapojili je do výše uvedeného vzorce:

110V x 4A = 440W

V takovém případě budete potřebovat střídač s výkonem alespoň 440 W. Je však důležité si uvědomit, že budete muset najít ten, který může poskytovat 440 W nepřetržitě na rozdíl od 440 W špičky. Budete také potřebovat větší měnič, pokud chcete cokoli zapojit současně s používáním konzoly Xbox.

Měniče výkonu a alternátoru

Druhá strana rovnice je přesně to, kolik energie je váš alternátor schopen vydat. Toto číslo můžete někdy najít při pohledu na alternátor, ale možná budete muset kontaktovat místního prodejce, abyste získali pevné číslo. Pokud máte potíže s hledáním tvrdých čísel, autoopravna (nebo jakákoli opravna s potřebným vybavením) bude moci vyzkoušet skutečný výkon a spotřebu vašeho auta. Většina alternátorů je schopna vydat více wattů, než spotřebuje standardní elektronika, a obvykle zvládnou další elektroniku, jako jsou zesilovače, ale přesný výkon se liší od jedné značky a modelu k druhému. Pokud chcete z vašeho střídače spustit mnoho zařízení náročných na energii, bude možná nutné nainstalovat vysoce výkonný alternátor. Pokud řídíte nákladní vůz, který má místo pro další baterii, je také dobré této situace využít. To platí zejména v případě, že chcete svůj střídač používat při vypnutém motoru, protože přidání další baterie pomůže zajistit, že nevybijete hlavní baterii až do okamžiku, kdy vozidlo nenastartuje.

Umístění střídačů automobilů

1627918633 246 Instalace napajeciho menice do automobilu nebo nakladniho vozu

Umístění je důležitým faktorem vzhledem ke snadnosti použití a problémům s kabeláží.

Prvním krokem při instalaci střídače do auta je rozhodnout, kam jej umístíte. Některá místa, která je třeba zvážit, zahrnují:

 • V kufru
 • Pod sedadlem
 • Uvnitř přihrádky na rukavice
 • Namontováno na podlahové desky
 • Umístěno pod palubní deskou

Při zvažování potenciálních míst instalace je důležité myslet na to, odkud bude váš příkon pocházet, a na to, jak snadné bude připojení vašich zařízení. Pokud chcete provozovat elektroniku v hlavní kabině vašeho auta, nemusí být instalace kufru pohodlná. Na druhou stranu to může být skvělé místo za jiných okolností. Je také důležité zvážit odvod tepla. Střídače mají obvykle vestavěné ventilátory a mnoho z nich je ve skutečnosti navrženo jako velké chladiče. Pokud má váš střídač ventilátor, budete muset najít místo instalace, kde nebude proudění vzduchu blokováno.

Dočasná instalace střídače do auta

1627918633 426 Instalace napajeciho menice do automobilu nebo nakladniho vozu

Pokud nemáte velké požadavky na příkon, je dočasná instalace dobrou volbou.

Nejjednodušší způsob, jak nainstalovat automobilový střídač, je jednoduše jej zapojit do zásuvky 12 V příslušenství. Tyto zásuvky byly tradičně používány pro zapalovače cigaret, ale mnoho nových vozidel zapalovač zcela vynechává. Některá vozidla mají kromě toho, který je umístěn ve středové konzole, také více zásuvek nebo vzdálených zásuvek. Vzhledem k tomu, že zapalovač cigaret nebo zásuvka 12V je zapojen do obvodu, který obvykle obsahuje další elektroniku, existuje limit na to, kolik energie z něj můžete čerpat. Z tohoto důvodu mnoho střídačů zapalovačů cigaret uměle omezuje dostupný výkon při použití tohoto typu připojení. To je hlavní nevýhoda, pokud chcete používat zařízení náročná na energii, ale je to kompromis za to, jak snadné je zapojit střídač do zásuvky a používat jej. Tyto zásuvné měniče jsou skvělé pro notebooky a další malá elektronická zařízení. Některé z nich dokonce obsahují vestavěné USB zásuvky pro napájení mobilních telefonů, GPS jednotek a čehokoli dalšího, co používá standardní USB připojení. Pro energeticky náročnější zařízení a trvalé instalace budete muset provést zapojení.

Instalace stálého automobilového měniče: Řadová pojistka

1627918633 524 Instalace napajeciho menice do automobilu nebo nakladniho vozu

In-line pojistka je nezbytná, pokud odebíráte energii přímo z baterie.

Jedním ze způsobů, jak trvale zapojit střídač do auta, je buď připojit napájecí kabel, nebo přejít přímo k baterii. Pokud se rozhodnete přejít přímo k baterii, budete muset zjistit, kudy prochází kabelový svazek bránou firewall, a protáhnout vlastní napájecí kabel. Poté, co zapojíte baterii, integrovaná pojistka zajistí, že se při zapnutí střídače nic neroztaví nebo nevzplane. Pokud se připojíte ke stávajícímu napájecímu vodiči, můžete snadno skončit se stejnou sadou problémů, se kterými se potýkáte při zapojení do zásuvky zapalovače cigaret. Proto je důležité, abyste dobře porozuměli tomu, co je na daném okruhu, než se do toho pustíte. Přidání značné energetické zátěže ke stávajícímu napájecímu vodiči a obvodu může způsobit problémy, a proto je dobré jít rovnou do pojistkové skříňky, pokud nechcete prohánět drát přes bránu firewall.

Instalace stálého střídače do auta: pojistková skříňka

1627918633 140 Instalace napajeciho menice do automobilu nebo nakladniho vozu

Použití prázdného slotu v pojistkové skříňce je nejčistší způsob, jak zapojit střídač do auta, ale není to nejjednodušší cesta.

Některé pojistkové skříňky jsou umístěny pod kapotou, ale spousta z nich se pohodlně nachází někde pod palubní deskou. Díky tomu je pojistková skříňka dobrým místem pro připojení napájecího měniče automobilu, pokud vás nezajímají rybářské dráty přes bránu firewall. Pokud má vaše pojistková skříňka prázdné sloty, je obvykle dobrým místem, kam se napojit. Můžete buď nainstalovat novou pojistku do prázdného slotu a klepnout do zadní části pojistkové skříňky, nebo použít rýčový konektor k připojení přímo do přední části pojistkové skříňky. Přidání nové pojistky vypadá čistěji, ale připojení konektoru rýče je o něco jednodušší. Pokud se ale rozhodnete jít touto cestou, budete muset přidat in-line pojistku. Pokud někde v okruhu nezahrnete pojistku, v případě, že se něco pokazí, můžete skončit požárem uvnitř vozidla. Při napájení z pojistkové skříňky byste měli také zkontrolovat, zda je připojení vždy napájeno, nebo zda je napájeno pouze při zapnutém zapalování. Pokud chcete mít možnost připojit se ke svému střídači za všech okolností, budete chtít připojení, které je vždy horké, zatímco používání takového, které je horké pouze při zapnutém zapalování, zabrání náhodnému vybití baterie. Jakmile se rozhodnete, jak zapojíte svůj střídač do elektrického systému vozidla, můžete také zvážit, zda potřebujete čistý sinusový měnič. Zatímco většina aplikací nevyžaduje dodatečné náklady, existuje určitá elektronika, kterou může upravený měnič sinusové vlny poškodit.