Skip to content

iPad Pro vs. MacBook Pro: Jaký je rozdíl?

12 de Červenec de 2021
iPad Pro vs MacBook Pro 1d16280170a8448ba799c07305820d95

Apple iPad Pro a MacBook Pro se často používají k provádění stejných úkolů. Můžete je použít k procházení webu, nakupování online, odesílání e-mailů, úprav videa nebo hraní her. Přesto mají iPad Pro a MacBook Pro různé priority. Většina uživatelů může očekávat, že každé zařízení zvládne každodenní použití, ale existují situace, kdy jedno jasně poráží druhé. Co je třeba vědět před nákupem.

Celková zjištění

iPad Pro

 • Lehký, přenosný a všestranný
 • Má dotykovou obrazovku s podporou Apple Pencil
 • Jednoduché a intuitivní rozhraní
 • Multitasking je možný, ale omezený
 • Omezená podpora pro externí zařízení a displeje

MacBook Pro

 • Skvělé pro multitasking
 • Vynikající správa souborů
 • Spousta přizpůsobení
 • Žádná dotyková obrazovka
 • Rozhraní může být matoucí

IPad Pro a MacBook Pro jsou si v mnoha ohledech podobné a dnes ještě více, než tomu bylo v minulosti. Klávesnice Apple Magic Keyboard pro iPad Pro a přidaná podpora myši pro iPadOS znamenají, že můžete iPad Pro používat jako notebook. Řada MacBook Pro přechází na Apple Silicon a sjednocuje design procesorů napříč produkty Apple. Z MacBooku Pro však nemůžete udělat tablet, a to zdůrazňuje zásadní rozdíl. IPad Pro lze používat u stolu, stát v autobuse nebo ležet v posteli. MacBook Pro můžete používat pouze na rovném povrchu. To, co MacBook Pro postrádá všestrannost, získává přizpůsobením. MacBook Pro může používat více softwaru, protože má přístup k aplikacím mimo svůj vlastní App Store. Můžete kopat možnosti, které na žádném iPadu nenajdete. MacBook Pro lze také připojit k více externím zařízením současně.

Snadné použití a všestrannost

Fotografie Apple iPad Pro používaného s Apple Pencil

IPad můžete používat, jakkoli se cítíte pohodlně, a iPadOS se přizpůsobuje tomu, jak jej používáte. Pokud chcete přejít z tabletu na notebook, neotevřete krabici, abyste provedli tuto volbu. Stačí připojit Magic Keyboard a začít psát. MacBook Pro od Apple, na kterém běží macOS, se pyšní snadným používáním ve srovnání s Windows. To je z dobrého důvodu. MacOS je přístupný a Apple aplikoval poučení z úspěchu iOS do designu macOS. Přesto macOS sleduje jeho rodovou linii zpět k původnímu Mac OS vydanému v roce 1984. Apple jej navrhl pro použití u stolu s klávesnicí a myší lidmi, kteří mají znalosti o domácích počítačích. Apple v průběhu let odstranil tření z macOS, ale tímto dědictvím to nikdy neotřese. MacBook bude vždy složitější než iPad. Měli byste to počítat jako záporné, pouze pokud hledáte jednoduchost.

Multitasking

Fotografie Apple MacBook Pro s více otevřenými programy

IPad Pro i MacBook Pro podporují multitasking, ale MacBook Pro je oblíbený. Multitasking iPadu Pro je primitivní. V rozděleném zobrazení můžete otevřít dvě aplikace vedle sebe nebo použít funkci nazvanou Přetáhnout a umístit jednu aplikaci na druhou. IPad Pro podporuje také obraz v obraze a iPad má několik dotykových gest, která usnadňují přepínání mezi aplikacemi. MacBook Pro nemá žádné omezení počtu aplikací, které můžete otevřít a používat. Můžete sledovat více videí současně. Video z aplikace Adobe Premiere Pro můžete exportovat při chatování na Slacku se spolupracovníky, sledování oblíbených televizních seriálů a sledování příchozích e-mailů. Podpora externího displeje iPadu Pro je omezující. Můžete jej připojit k externímu displeji, ale iPad Pro bude zrcadlit pouze jeho obrazovku. Všichni profesionálové MacBooku mohou rozšířit využitelný zobrazovací prostor alespoň na jeden externí displej a zvládnout více aspektů a rozlišení.

Podpora dotykové obrazovky a tužky Apple

Fotografie Apple Pencil, která se používá ke kreslení na iPadu Pro

Tenhle je zřejmý. Každý iPad Pro má dotykovou obrazovku a podporu Apple Pencil, něco, co žádný MacBook Pro nemá. Většina lidí to bude považovat za věc pohodlí, ale u mnoha kreativ to jde hlouběji. IPad Pro s tužkou Apple Pencil je mocný nástroj pro digitální tvorbu ihned po vybalení z krabice. Majitel MacBooku Pro, který hledá podobné funkce, si musí koupit účelový tablet pro kreslení, jako je Wacom Cintiq 22, který je dražší než iPad Pro. I tak je nastavení Wacomu vhodné pouze pro použití u stolu ve studiu. Každý, kdo tráví hodně času stylusem, bude chtít iPad Pro. Pro umělce je to bezkonkurenční hodnota.

Přizpůsobení

MacOS je složitý, ale podporuje rozsáhlé přizpůsobení. Zde je jen ukázka možností přístupných na MacBooku Pro, kterých se iPad Pro nedotkne.

 • Rozlišení nebo poměr stran vestavěného nebo externího displeje
 • Nastavení adresáře souborů
 • Pokročilé nastavení tiskárny nebo skeneru
 • Pokročilá správa napájení, například probuzení v síti LAN nebo kritická úroveň nabití baterie
 • Instalace aplikací, které nebyly získány z App Store

IPad Pro nepodporuje mnoho funkcí, zejména těch, které souvisejí s externími zařízeními. IPad Pro nelze použít jako souborový server. Můžete jej použít u kabelových tiskáren, ale není snadné jej nastavit. IPad Pro nepodporuje externí skenery. Apple App Store omezuje virtualizační software, takže ve virtualizační aplikaci nemůžete spouštět Windows nebo Linux. V tomto okamžiku by vás mohlo zajímat, „koho to zajímá?“ Většina lidí se o výše uvedené úkoly nestará. Přesto je důležité vědět o těchto omezeních před nákupem, protože iPad Pro nemusí podporovat tuto jednu specializovanou funkci, kterou potřebujete.

Na iPadu nelze kódovat

Když už mluvíme o omezeních, tady je důležité. IPad Pro není nástroj pro programátory. IPad Pro nepodporuje Xcode, integrované vývojové prostředí, které Apple poskytuje vývojářům aplikací. Je to ironické, protože Xcode se používá k vytváření aplikací pro iPad, ale neexistuje žádný náznak, že by Apple v tomto bodě plánoval změnit směr. IPad Pro nemůžete použít ani ke spuštění jiných vývojových prostředí softwaru. Od Microsoft BASIC až po herní engine Unity máte smůlu. IPad Pro má přístup k internetu, takže máte přístup k online nástrojům, jako je GitPod. Tyto nástroje však nebudou stačit k uspokojení většiny programátorů a ke správnému otestování práce budete potřebovat další zařízení.

Konečný verdikt

Volba mezi iPadem Pro a MacBookem Pro je volbou mezi přístupnou univerzálností nebo výkonným přizpůsobením a funkcemi. IPad Pro je intuitivní a snadno použitelný, přesto je užitečný pro mnoho uživatelů v mnoha situacích. Digitální umělec to bude používat jinak než kameraman, který to bude používat jinak než hráč, ale pro všechny tři bude iPad Pro jednoduchý. MacBook Pro je složitý a přizpůsobitelný. Jeho funkce můžete rozšířit výkonnými způsoby, abyste dosáhli konkrétních úkolů, které iPad nedokáže. Můžete jej použít k hostování souborů, vytvoření aplikace pro iPhone nebo iPad nebo k napájení pracovní stanice se třemi monitory, ale budete muset něco udělat.