Skip to content

Jak Airplay funguje a jaká zařízení jej mohou používat?

8 de Červenec de 2021
how does airplay work and what devices can use it 2438219 e6293451249c443db507db03dd42374c

AirPlay je patentovaná bezdrátová technologie vyvinutá společností Apple pro bezdrátové streamování obsahu mezi kompatibilními zařízeními, která sdílejí síť. Těmito zařízeními mohou být váš MacBook streamující dokument na tiskárně kompatibilní s AirPlay, iPhone streamující hudbu do bezdrátových reproduktorů ve vaší domácnosti nebo váš stolní počítač Mac streamující HD film do vaší televize. AirPlay nebo AirPlay 2.0 je součástí operačních systémů, na kterých běží všechny počítače Mac a mobilní zařízení iOS. Pokud jsou ve stejné síti, kterékoli z těchto zařízení může streamovat obsah z jednoho do druhého a do všech zařízení kompatibilních s AirPlay, která jsou také v síti.

Jak lze hudbu streamovat?

U digitální hudby můžete streamovat do svého televizoru vybaveného Apple TV, sdílet s jinými zařízeními pomocí Airport Express nebo poslouchat reproduktory kompatibilní s AirPlay. S AirPlay 2 je možné streamovat digitální hudbu do několika místností vybavených reproduktory kompatibilními s AirPlay současně nebo přímo do sluchátek dostupných od většiny hlavních výrobců sluchátek.

Hardwarová zařízení, která používají AirPlay

Stejně jako u jakékoli bezdrátové sítě potřebujete zařízení, které přenáší informace, a zařízení, které je přijímá:

  • Hardware vysílače AirPlay: Odesílatelem jsou přenosná zařízení Apple s operačním systémem iOS – iPhone, iPad a iPod Touch. Musí používat iOS verze 4.2 nebo vyšší. Počítač Mac nebo Windows s iTunes lze také nastavit jako zařízení pro odesílání AirPlay. Streamovat mohou také Apple TV 4K a Apple TV 4. generace.
  • Hardware přijímače AirPlay: Přijímače jsou Apple TV (všechny modely kromě první generace), Airport Express a reproduktory kompatibilní s AirPlay. Většina domácích tiskáren je kompatibilní s AirPlay. S AirPlay 2 můžete streamovat do reproduktoru HomePod společnosti Apple a přijímat hovory nebo hrát hry bez přerušení hudby.

Může AirPlay přenášet metadata?

Ano, může. Pokud například používáte Apple TV ke streamování hudby, videí a fotografií ze zařízení se systémem iOS do HDTV, mohou se zobrazit metadata, jako je název skladby, interpret a žánr. Grafika alba lze také přenášet a zobrazovat pomocí AirPlay. K odeslání grafiky obalu se používá formát obrázku JPEG.

Jaký formát zvuku se používá?

Pro streamování digitální hudby přes Wi-Fi používá AirPlay protokol Real Time Streaming Protocol (RTSP). Apple Lossless Audio Codec se používá přes protokol transportní vrstvy UDP ke streamování dvou zvukových kanálů při 44100 Hertzích. Zvuková data jsou zakódována serverovým zařízením AirPlay, které používá šifrovací systém založený na soukromém klíči.

Jak používat AirPlay k zrcadlení displeje Mac

AirPlay můžete použít k zrcadlení displeje Mac na projektor nebo televizor vybavený Apple TV, což je užitečné, když pořádáte prezentace nebo tréninkové skupiny zaměstnanců. Když jsou obě zařízení zapnutá a připojená ke stejné síti Wi-Fi, klikněte na ikonu Stav AirPlay v pruhu nabídek na počítači Mac a v rozevírací nabídce vyberte projektor nebo televizi. FAQ

  • Je AirPlay stejné jako zrcadlení obrazovky?

    Ne. AirPlay lze použít k zrcadlení obrazovky, ale AirPlay má mnoho využití mimo zrcadlení.

  • Která zařízení mají AirPlay a jsou to pouze zařízení Apple?

    Zařízení Apple podporují AirPlay plošně, ale jiná zařízení, která Apple nevyrábí, jako jsou tiskárny nebo přijímače, mohou také podporovat AirPlay.