Skip to content

Jak dlouho by měly světlomety vydržet?

9 de Srpen de 2021
GettyImages 108328574 5878efda5f9b584db3d96841

Typické automobilové světlomety obvykle vydrží někde mezi 500 a 1 000 hodinami, ale při práci působí mnoho různých faktorů. Různé typy světlometů mají různé životní výhody, takže nelze očekávat, že by halogenové, xenonové a jiné typy vyhořely stejnou rychlostí. Některé náhradní halogenové žárovky jsou také výrazně jasnější než žárovky OEM a zvýšení jasu se obvykle projeví na kratší životnosti. Některé výrobní vady a problémy s instalací mohou také výrazně zkrátit provozní životnost žárovky světlometu.

Jak dlouho vydrží světlomety?

Existuje několik různých širokých kategorií světlometů a jedním z hlavních rozdílů mezi nimi je, jak dlouho lze očekávat, že vydrží.

Průměrná životnost
Halogenový wolfram 500 – 1 000 hodin
Xenon 10 000 hodin
SKRYT 2 000 hodin
VEDENÝ 30 000 hodin

Vzhledem k tomu, že tato čísla jsou hrubými průměry, je možné, že světlomety vydrží déle nebo rychleji shoří, než jsou tyto průměry. Pokud zjistíte, že vám světlomety shoří podstatně rychleji, pak je pravděpodobně základní problém.

Jak dlouho vydrží wolfram-halogenové světlomety?

Je velká šance, že vaše auto bylo z továrny dodáno s halogenovými světlomety, protože to používá většina automobilů. Halogenové žárovky do světlometů, používané od 90. let, jsou nesmírně rozšířené a dokonce i světlomety s uzavřeným paprskem určené pro starší vozidla jsou postaveny na halogenových žárovkách. Vlákno v halogenové žárovce světlometu je wolframové. Když elektřina prochází vláknem, zahřívá se a září, a odtud pochází světlo. Ve starých světlometech s uzavřeným paprskem byl světlomet naplněn buď inertním plynem, nebo vakuem. I když to fungovalo dobře po mnoho let, životnost těchto předhalogenových wolframových žárovek utrpěla kvůli způsobu, jakým wolfram reaguje na zahřátí až do bodu, kdy vyzařuje světlo. Když se wolfram dostatečně zahřeje, aby vyzařoval světlo, materiál „vře“ z povrchu vlákna. V přítomnosti vakua uvnitř žárovky má pak materiál tendenci se na žárovce usazovat, což účinně zkracuje provozní životnost světlometu.

Změny v technologii halogenových světlometů

Moderní wolfram-halogenové žárovky jsou podobné mnohem starším světlometům s uzavřeným paprskem, kromě toho, že jsou naplněny halogenem. Základní mechanismus práce je úplně stejný, ale halogenem naplněné kapsle vydrží mnohem déle, než kdyby byly naplněny inertním plynem nebo vakuem. Když se wolframové vlákno zahřívá a uvolňuje ionty, halogenový plyn shromažďuje materiál a ukládá jej zpět na vlákno, místo aby se mohl usadit na žárovce. Provozní životnost kapsle halogenového světlometu nebo světlometu s uzavřeným paprskem ovlivňuje několik faktorů, ale typická provozní životnost je někde mezi 500 a 1 000 hodin. Jasnější žárovky obvykle vydrží kratší dobu a můžete si také zakoupit žárovky, které jsou speciálně navrženy tak, aby vydržely déle.

Co způsobuje selhání halogenových žárovek?

Jak halogenové žárovky stárnou a jak je používáte, začnou nakonec vydávat méně světla, než když byly nové. Tento oblouk je normální a očekávaný. Když máte co do činění s halogenovými kapslemi, které většina moderních vozidel používá, největší příčinou předčasného selhání je nějaký typ kontaminantu, který se dostává do žárovky. Tento problém může být stejně neškodný jako přírodní oleje z prstů osoby, která žárovku instalovala, nebo může být zřejmý jako špína, voda nebo jiné nečistoty přítomné v motorovém prostoru automobilu. I když je snadné vyměnit většinu kapslí světlometů a můžete tak učinit s velmi základními nástroji nebo bez nástrojů, poškození žárovky během instalace je téměř stejně snadné. Ve skutečnosti, pokud se vůbec nějaké nečistoty mohou dostat na vnější povrch halogenové žárovky, je to docela bezpečná sázka, že žárovka předčasně shoří. To je důvod, proč je tak důležité být opatrný při instalaci halogenové kapsle a odstranit všechny nečistoty, které se omylem dostanou na kapsli před její instalací. V případě halogenových světlometů s uzavřeným paprskem jsou mnohem robustnější a hůře se poškozují než kapsle. Porušení integrity pečeti je však stále vynikajícím receptem na brzké selhání. Pokud například kámen narazí na zapečetěný paprskový světlomet, rozbije ho a nechá uniknout halogenový plyn, selže mnohem dříve, než by tomu bylo jinak.

Jak dlouho vydrží xenonové, HID a další světlomety?

Xenonové světlomety jsou podobné halogenovým světlometům v tom, že používají wolframová vlákna, ale místo halogenového plynu, jako je jód nebo brom, používají vzácný plynový xenon. Hlavní rozdíl je v tom, že na rozdíl od halogenových žárovek, kde veškeré světlo pochází z wolframového vlákna, samotný xenonový plyn ve skutečnosti vyzařuje jasně bílé světlo. Xenon může také účinně zpomalit odpařování materiálu z wolframového vlákna, takže wolfram-xenonové světlomety obvykle vydrží déle než wolfram-halogenové žárovky. Skutečná životnost xenonových světlometů bude záviset na řadě různých faktorů, ale ve skutečnosti je možné, že xenonové žárovky vydrží více než 10 000 hodin. Přední světlomety s vysokou intenzitou (HID) také obvykle vydrží déle než halogenové žárovky, ale ne tak dlouho jako wolfram-xenonové žárovky. Místo použití wolframového vlákna, které září, tyto žárovky světlometů spoléhají na elektrody poněkud podobné zapalovacím svíčkám. Místo toho, aby jiskra zapalovala směs paliva a vzduchu jako zapalovací svíčky, vzrušuje xenonový plyn a způsobuje, že vyzařuje jasné bílé světlo. Přestože světla HID obvykle vydrží déle než halogenové světlomety, obvykle nevydrží tak dlouho jako wolfram-xenonové žárovky. Typická délka života tohoto typu světlometů je asi 2 000 hodin, což lze samozřejmě zkrátit řadou různých faktorů.

Co dělat s rozbitými, spálenými nebo opotřebovanými světlomety

Přestože jsou žárovky světlometů často hodnoceny tak, aby vydržely stovky (nebo dokonce tisíce) hodin, úvahy v reálném světě obvykle stojí v cestě. Pokud zjistíte, že žárovka světlometu velmi rychle shoří, vždy existuje šance, že se potýkáte s výrobní vadou. Je pravděpodobnější, že se na žárovku dostal nějaký druh kontaminace, ale stejně můžete využít výhody záruky výrobce. Na žárovky světlometů od hlavních výrobců se často poskytuje záruka 12 měsíců od data nákupu, takže i když možná budete muset skočit přes obruče, je velká šance, že budete mít možnost bezplatné výměny, pokud vám světlomety v záruční době selžou. Před výměnou spálených světlometů je také vhodné zkontrolovat sestavy světlometů. Vzhledem k tomu, že jakékoli znečištění žárovky může způsobit její předčasné selhání, může být opotřebovaná nebo poškozená sestava světlometů rozhodně problém. Pokud například skála prorazí malý otvor v jedné ze sestav nebo dojde k poškození těsnění, může se do sestavy světlometů dostat voda a silniční špína a drasticky zkrátit životnost žárovky světlometu. Více od Lifewire

 • Osoba znepokojená v autě, které nemá funkční světlomety

  Co dělat, když vám přestanou fungovat přední světla

 • Snapchat brýle

  Jak vypnout brýle Snap

 • Mechanik nahrazující sestavu světlometů

  Pět vylepšení světlometů pro lepší jas a paprskové vzory

 • Staré počítače

  Jak dlouho počítače vydrží?

 • Světlomety projektoru osvětlené kruhy halo.

  Co jsou světlomety projektoru?

 • Výměna starého modemu.

  Jak často byste měli vyměňovat modem?

 • Žena se usmívá na svůj notebook, zatímco si sedla

  Jak dlouho vydrží baterie notebooku?

 • Grafická karta Nvidia GTX

  Jak dlouho vydrží grafické karty?

 • Muž pracuje na svém routeru.

  Jak dlouho směrovače vydrží?

 • Automechanik skočí po startu automobilové baterie

  Automobilové baterie jsou určeny k smrti

 • Muž pomocí 3d tiskárny v kanceláři

  5 nejlepších 3D tiskáren pro začátečníky v roce 2021

 • Mladý pár kontrolující televizi - LCD vs plazma

  Rozdíl mezi LCD televizorem a plazmovým televizorem

 • Ilustrace auta se zapnutým světlometem; stojící poblíž je frustrovaný člověk

  Přední světlomety se nevypnou

 • pasivní automobilové noční vidění

  Co je Automotive Night Vision?

 • Prst tlačící na zvonek videa.

  Jak dlouho vydrží prstencová baterie?

 • 64palcový plazmový televizor Samsung PN64H500

  Průvodce plazmovými televizory

Lifewire

Následuj nás

 • Facebook

 • O nás
 • Inzerovat
 • Zásady ochrany osobních údajů
 • Zásady používání souborů cookie
 • Kariéra
 • Redakční pokyny
 • Kontakt
 • Podmínky použití
 • Ochrana osobních údajů EU
 • Kalifornie Zásady ochrany osobních údajů
 • DŮVĚRYHODNÉ

Vaše práva na ochranu osobních údajů

Společnost Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a/nebo přístupem k informacím na zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete -li změnit nebo odvolat své možnosti souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku v případě použití oprávněného zájmu, klikněte níže. Svá nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto možnosti budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na údaje o prohlížení. Seznam partnerů (prodejců)

My a naši partneři zpracováváme údaje za účelem:

Aktivně skenujte charakteristiky zařízení pro identifikaci. Použijte přesná data o geolokaci. Ukládejte a/nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte personalizovaný obsah. Vytvořte si přizpůsobený profil obsahu. Změřte výkon reklam. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený reklamní profil. Vyberte personalizované reklamy. Aplikujte průzkum trhu a generujte poznatky o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjet a zlepšovat produkty. Seznam partnerů (prodejců)