Skip to content

Jak funguje technologie Plug and Play?

14 de Červenec de 2021
GettyImages 170024691 59d65181aad52b0011b3eede

Většina z nás považuje za samozřejmé, že může připojit myš nebo jinou součást a nechat ji okamžitě fungovat. Ale vždy tomu tak nebylo. Dnes můžete grafickou kartu vyjmout ze stolního počítače, vyměnit ji za nový kompatibilní model, zapnout systém a používat vše jako obvykle. Před desítkami let mohl tento proces trvat hodiny. Moderní kompatibilita je možná díky vývoji a rozsáhlé implementaci technologie Plug and Play (PnP).

Co je Plug and Play?

Plug and Play – nezaměňovat s Universal Plug and Play (UPnP) – je sada standardů operačního systému, které umožňují připojení hardwaru prostřednictvím automatické detekce a konfigurace zařízení. Před Plug and Play museli uživatelé ručně změnit složitá nastavení (například dip přepínače, propojovací bloky, I / O adresy, IRQ a DMA), aby hardware správně fungoval. Taková ruční konfigurace je záložní možností s funkcí Plug and Play. Může být otočeno na, když zařízení není rozpoznáno nebo automaticky aktivováno.

Historie Plug and Play

Pokud jste doma stavěli počítačové systémy od nuly, možná si pamatujete, jak náročné by takové zkoušky mohly být. Nebylo neobvyklé, že drotáři věnovali celé víkendy instalaci hardwaru, načítání firmwaru nebo softwaru, konfiguraci hardwaru a nastavení systému BIOS, restartu a řešení problémů. To vše se změnilo s příchodem Plug and Play. Plug and Play se po zavedení v operačním systému Microsoft Windows 95 stal hlavním proudem. Navzdory tomu, že se podobné technologie zaváděly v dřívějších operačních systémech, včetně raných systémů Mac OS a Linux, rychlý růst počítačů se systémem Windows učinil termín Plug and Play univerzálním. Zpočátku nebyla funkce Plug and Play dokonalá. Občasné selhání spolehlivé samokonfigurace zařízení dalo vzniknout výrazu Plug and Pray. Nakonec byly zavedeny průmyslové standardy a integrované ID kódy, což umožnilo hardwaru lépe identifikovat a začlenit komponenty. Postupem času se nové operační systémy zabývaly běžnými problémy, což mělo za následek lepší a efektivnější uživatelské prostředí.

Pomocí Plug and Play

Aby funkce Plug and Play fungovala, musí mít systém třícestnou kompatibilitu mezi operačním systémem, systémem BIOS a komponentou Plug and Play. To hezké na Plug and Play je, že vše, co by pro vás jako uživatele mělo být neviditelné. Jednoduše připojíte nové zařízení a začne fungovat. Operační systém automaticky detekuje změnu a systém zkoumá informace o novém hardwaru, aby zjistil, o co jde. Jakmile je typ hardwaru identifikován, systém načte příslušný software (tzv. Ovladače zařízení), aby fungoval. Poté přidělí prostředky, vyřeší konflikty, nakonfiguruje nastavení a upozorní ostatní ovladače nebo aplikace nového zařízení, aby vše fungovalo společně. To vše se děje s minimálním zapojením uživatelů, pokud vůbec. Některý hardware, například myši a klávesnice, může být plně funkční prostřednictvím technologie Plug and Play. Ostatní, například zvukové karty a grafické grafické karty, vyžadují k dokončení automatické konfigurace instalaci dodaného softwaru. To obvykle zahrnuje několik kliknutí na zahájení procesu instalace, po kterém následuje mírné čekání na dokončení. Některá rozhraní Plug and Play, například PCI a PCI Express, vyžadují před přidáním nebo odebráním počítač vypnutý. Další rozhraní Plug and Play, jako je karta PC Card (obvykle se nachází v noteboocích), ExpressCard (obvykle se také nachází na noteboocích), USB, HDMI, Firewire (IEEE 1394) a Thunderbolt, umožňují přidávání a odebírání za běhu systému – často se označuje jako hot-swap. Obecným pravidlem pro interní komponenty Plug and Play je, že součást by měla být instalována nebo odebírána pouze při vypnutém počítači. Externí zařízení Plug and Play lze kdykoli nainstalovat nebo odebrat. Při odpojování externího zařízení, když je počítač zapnutý, se doporučuje používat funkci Bezpečně odebrat hardware (Vysunout v zařízeních macOS a Linux).