Existuje mnoho typů skenerů a většina zachycuje data stejným způsobem – ať už jde o textové dokumenty, obchodní grafiku, fotografie nebo film. Zde je uvedeno, jak skener pořídí fyzický dokument, reprodukuje jeho obsah a poté přenese data do počítačového souboru, který lze nahrát a sdílet digitálně.
Pole CCD (Charged-Coupled Device)
Zatímco skenery jsou složeny z několika různých částí, hlavní složkou je pole CCD (charge-coupled device). CCD pole je sbírka světelně citlivých diod, které převádějí fotony (světlo) na elektrony nebo elektrické náboje. Tyto diody se běžně nazývají fotostránky. Fotosítě jsou citlivé na světlo. Čím jasnější je světlo, tím větší je elektrický náboj. V závislosti na modelu skeneru si naskenovaný obrázek nebo dokument najde cestu do pole CCD prostřednictvím řady objektivů, filtrů a zrcadel. Tyto součásti tvoří skenovací hlavu. Během procesu skenování je skenovací hlava předána přes dokument nebo objekt nebo je skenována. Některé skenery jsou jednoprůchodové a některé tříprůchodové, což znamená, že skener snímá skenovaný objekt jedním průchodem nebo třemi. Na tříprůchodovém skeneru každý průchod zachytí jinou barvu (červenou, zelenou nebo modrou) a poté software znovu sestaví tři barevné kanály RGB a obnoví původní obraz. Většina moderních skenerů je jednoprůchodová, přičemž objektiv skutečně odděluje tři barevné kanály.
Kontaktní obrazový snímač
Další, levnější technologií zobrazovacího pole je kontaktní obrazový snímač (CIS). CIS nahrazuje pole CCD. Mechanismus obrazového snímače se zde skládá z 300 až 600 snímačů, které se rozprostírají po šířce desky nebo skenovací oblasti. Při skenování obrazu se LED diody spojí, aby poskytly bílé světlo a osvětlily obraz, který je poté zachycen senzory. Skenery CIS obvykle neposkytují stejnou úroveň kvality a rozlišení, jaké poskytují stroje založené na CCD. Tyto skenery jsou však obvykle tenčí, lehčí a levnější.
Rozlišení a hloubka barev
Vybrané rozlišení závisí na tom, jak plánujete obrázek použít. Počítačové monitory HD, tablety a smartphony podporují rozlišení až 96 bodů na palec (dpi). Pokud skenujete obrázek ve vyšším rozlišení, než jaké je možné zobrazit, budou extra data vyhozena. Fotografie ve špičkových brožurách a tištěných médiích jsou jiný příběh. Pro dosažení nejlepších možných výsledků byste měli vždy skenovat alespoň 300 dpi. Více je vždy lepší, zvláště pokud potřebujete zvětšit obrázek během rozvržení. Barevná hloubka definuje počet barev, které obrázek (nebo sken) obsahuje. Možnosti jsou 8bitové, 16bitové, 24bitové, 36bitové, 48bitové a 64bitové. 8bitová podpora 256 barev nebo odstínů šedé a 64bitová podpora bilionů barev – více, než dokáže lidské oko rozeznat. Vysoké rozlišení a hluboké barevné hloubky zvyšují kvalitu skenování. Barvy, kvalita a detaily musí být před skenováním. Bez ohledu na to, jak dobrý je váš skener, nedokáže zázraky.