Hill Descent Control je bezpečnostní funkce automobilu, která je navržena tak, aby usnadňovala bezpečné cestování ve strmých svazích. Tato funkce je primárně určena pro použití v nerovném terénu, ale lze ji použít, kdykoli chce řidič pomalu klesat z prudkého kopce. Na rozdíl od tempomatu, který obvykle funguje pouze nad určitou rychlost, jsou systémy pro řízení sjezdu z kopce obvykle navrženy tak, aby je bylo možné aktivovat, pouze pokud se vozidlo pohybuje pomaleji než 15 nebo 20 mil za hodinu. Specifika se u jednotlivých výrobců automobilů liší, ale obecně se jedná o nízkorychlostní technologii.
Jak funguje Hill Descent Control
- Vozidlo jede pomalou rychlostí ve strmém terénu a řidič aktivuje ovládání sjezdu z kopce.
- Prudký sjezd by obvykle způsobil zvýšení rychlosti vozidla, ale ovládání sjíždění z kopce využívá protiblokovací brzdy a jiné systémy k udržení rychlosti.
- Během sestupu zůstává rychlost pomalá, i když se sklon snižuje.
- Když se silnice vyrovná, může řidič zastavit sjezd z kopce a zvýšit rychlost vozidla.
Tempomat pro nízkou rychlost v nerovném terénu
Stejně jako mnoho jiných bezpečnostních prvků automobilu a vyspělých asistenčních systémů řidiče automatizace sjezdu z kopce automatizuje úkol, který by řidič obvykle musel provádět ručně. V tomto případě je tímto úkolem řízení rychlosti vozidla ve svahu bez ztráty trakce. Řidiči toho obvykle dosáhnou podřazením a klepnutím na brzdy, což je také stejná základní metoda, jakou používají systémy kontroly sjezdu z kopce. Způsob ovládání sjezdu z kopce je velmi podobný způsobu, jakým funguje kontrola trakce a elektronická kontrola stability. Stejně jako tyto systémy může HDC komunikovat s hardwarem ABS a pulzovat brzdy bez jakéhokoli zásahu řidiče. Každé kolo lze nezávisle ovládat tímto způsobem, což umožňuje systému řízení sjezdu z kopce udržovat trakci zablokováním nebo uvolněním jednotlivých kol podle potřeby.
Jak používat Hill Descent Control
Někteří výrobci OEM nabízejí systémy řízení z kopce Hill a přesný provoz každého systému se mírně liší. Jednou z charakteristik, kterou většina systémů zahrnuje, je to, že rychlost vozidla musí být pod určitou prahovou hodnotou, aby fungovala kontrola sjezdu z kopce. Tyto systémy jsou navrženy tak, aby bezpečně udržovaly rychlost a nesnižovaly nebezpečnou rychlost na bezpečnou. Většina výrobců automobilů vyžaduje, aby vozidlo bylo nižší než 20 km / h, ale existují určité výjimky. V některých případech, například v modelu Nissan Frontier, se prahová hodnota rychlosti mění v závislosti na nastavení rychlostního stupně. Vozidlo, které je vybaveno řízením klesání, musí být také obvykle zařazeno vpřed nebo vzad, nikoli neutrál, a musí být ve svahu, než může být aktivováno řízení klesání. Většina vozidel s HDC má na palubní desce nějaký indikátor, který ukazuje, kdy jsou splněny všechny podmínky, a tato funkce je k dispozici. Když jsou splněny všechny předpoklady, ovládání sjezdu z kopce se obvykle aktivuje stisknutím tlačítka. V závislosti na výrobci může být tlačítko umístěno na středové konzole, pod sdruženým přístrojem nebo jinde. Některé automobilky, například Nissan, používají místo jednoduchého tlačítka kolébkový spínač. Po aktivaci ovládání sjíždění z kopce je každý systém ovládán trochu odlišně od ostatních. V některých případech lze rychlost vozidla ovládat tlačítky tempomatu. V ostatních případech lze rychlost zvýšit klepnutím na plyn a snížit klepnutím na brzdu.
Historie Hill Descent Control
Bosch vyvinul pro Land Rover první systém řízení sjezdu z kopce, který jej představil jako součást svého modelu Freelander. Freelander postrádal nízkofrekvenční převodovku a funkce uzávěrky diferenciálu u Land Roveru a dalších terénních vozidel s pohonem 4×4 a HDC byl účtován jako oprava pro tuto situaci. Počáteční implementace technologie měla několik nevýhod, včetně přednastavené rychlosti, která byla pro mnoho situací příliš vysoká. Pozdější implementace kontroly sjezdu z kopce, a to jak Land Roverem, tak dalšími výrobci automobilů, buď nastavují rychlost „tempa chůze“, nebo umožňují řidiči nastavit rychlost za běhu. Vozidla vybavená tímto stylem ovládání sjíždění z kopce jsou vhodnější pro použití v nerovném terénu s volným nebo blátivým povrchem a velmi strmými kopci.
Kdo nabízí Hill Descent Control?
Land Rover původně představil Hill Descent Control a je stále k dispozici u modelů jako Freelander a Range Rover. Kromě Land Roveru zavedly některé další automobilky podobné funkce také u SUV, crossoverů, kombi, sedanů a nákladních vozidel. Některé z dalších společností, které nabízejí ovládání sjezdu z kopce, zahrnují Ford, Nissan, BMW a Volvo, ale tato technologie se každý rok přidává do více modelových řad. Pokud jste na trhu s novým vozidlem a máte rádi terénní jízdu, pak je vaší nejlepší volbou požádat o vozidla, která obsahují kontrolu sjezdu z kopce, když navštívíte místní prodejce.