Přidávání, odebírání a správa písem na ploše systému Linux je jednoduché, pokud víte, kam je umístit.
Nezbytné adresáře
Linux podporuje dvě primární umístění pro umístění nových písem. První umístění zpřístupňuje písma globálně, takže pokud se na váš server Linux přihlásí více než jedna osoba a chce mít přístup k více než standardnímu písmu, adresář těchto písem je / usr / share / fonts. V tomto adresáři najdete pět podadresářů, z nichž tři jsou důležité:
- / usr / share / fonts / opentype
- / usr / share / fonts / truetype
- / usr / share / fonts / truetype1
První adresář je místo, kam vkládáte písma opentype. Tato písma mají obecně příponu souboru .otf. Druhý a třetí adresář obsahuje písma typu TrueType, která obvykle končí příponou .ttf. Druhý adresář, pro písma specifická pro uživatele, se nachází v /home/USER/.fonts (Kde USER je skutečné uživatelské jméno). Písma uložená v tomto adresáři mohou používat pouze konkrétní uživatelé. Ne všechny distribuce Linuxu vytvářejí tento adresář ve výchozím nastavení. Pokud otevřete správce souborů, budete mu muset dát pokyn, aby zobrazoval skryté adresáře (adresáře, které začínají tečkou). U většiny správců souborů stiskněte Ctrl + H. Pokud tento adresář nevidíte, vytvořte jej kliknutím pravým tlačítkem myši ve správci souborů a výběrem Nový > Složka, nebo můžete otevřít okno terminálu a zadat příkaz: mkdir ~ / .fonts
type = „code“> Není nutné vytvářet podsložky pro uložení písem opentype a truetype, protože všechny budou umístěny ve stejném adresáři.
Přidávání písem
Přesuňte soubory .ttf, .TTF nebo .otf do správného adresáře. Budete muset pracovat z příkazového řádku, abyste přidali globální písma, protože standardní uživatel nemá oprávnění přesouvat soubory do / usr / share / fonts /. Pokud jste si stáhli spoustu fontů .ttf do svého adresáře pro stahování (/ home / user / Downloads), přesuňte tato písma do globálního adresáře zadáním následujícího příkazu: sudo mv ~ / Downloads / *. ttf / usr / share / fonts / truetype /
type = „code“> Dále informujte systém o změně zadáním příkazu: sudo fc-cache -fv
type = „code“> Po dokončení fc-cache mají všichni uživatelé systému přístup k nově přidaným globálním písmům.
Přidávání písem Microsoft
Společnost Microsoft zpřístupňuje několik svých licencovaných písem – Andale Mono, Arial, Arial Black, Comic Sans MS, Courier New, Georgia, Impact, Times New Roman, Trebuchet, Verdana a Webdings – k dispozici pro desktopy Linux prostřednictvím balíčku TTF-MSCoreFonts-Installer . Tato písma budou přidána do globálního adresáře a instalace za vás automaticky aktualizuje mezipaměť písem. Balíček společnosti Microsoft závisí na několika balíčcích Python3.
Přidávání písem Google
Google nabízí velké množství webových písem pro použití na počítači. Chcete-li je přidat na plochu systému Linux, nainstalujte program TypeCatcher prostřednictvím správce balíčků. Po instalaci AfterTypeCatcher vyhledejte písmo, které chcete nainstalovat, a poté klikněte na tlačítko stahování (šipka směřující dolů v levém horním rohu). Poté, co jste stáhli všechna požadovaná webová písma Google, musíte stále aktualizovat mezipaměť písem pomocí příkazu sudo fc-cache -fv. Po dokončení tohoto příkazu budou všechna písma Google k dispozici vašim aplikacím a všem uživatelům.
Jak odinstalovat písma
Odinstalujte písmo odstraněním jeho souboru z příslušné složky. Když odeberete globální písmo, zadejte následující příkaz k aktualizaci mezipaměti písem systému: sudo fc-cache -fv
Chcete-li odebrat balíček Microsoft Core Fonts, spusťte: sudo apt remove ttf-mscorefonts-installer
zadejte = „kód“>
Vytváření aplikací s vědomím nových písem
Protože aplikace vyhledávají změny písem při každém jejich otevření, stačí zavřít a znovu spustit aplikaci, aby se odhalila nově nainstalovaná písma v dané aplikaci.