Skip to content

Jak může skákací skříňka nastartovat auto

8 de Srpen de 2021
GettyImages 476192486 bb32c1b2182d41f2b30735338c76e482

Pokud jste se někdy pokusili nastartovat auto a neslyšeli jste nic než slabé cvaknutí, pak jste pravděpodobně obeznámeni s bolestí hlavy spojenou s hledáním startovacích kabelů a s někým, kdo je ochoten poskytnout skokový start. Možná jste dokonce zavolali pomoc na silnici a oni se objevili s efektní malou krabičkou, která nějakým způsobem dokázala nastartovat vaše auto. Zařízení, která jsou schopna poskytnout skokový start bez druhého vozidla, se běžně nazývají skokové boxy nebo startéry a ve skutečnosti jsou velmi cenově dostupná a velmi snadno se používají. Čas od času je musí nabít, ale je to docela malá investice času a peněz, když se porovnají s noční můrou, že se zaseknou uprostřed ničeho s vybitou baterií.

Vše o skokových boxech

Existuje spousta různých skokových boxů, ale všechny sdílejí několik společných charakteristik. Jádrem každého skokového boxu je utěsněná olověná nebo gelová baterie, která je trvale připojena k propojovacím kabelům aligátorových svorek. Vzhledem k tomu, že je baterie zapečetěná, je malá šance, že se vylije nebo vyteče, i když jednotku převrátíte. Baterie je také obvykle utěsněna uvnitř plastového pouzdra, které ji dále izoluje. Zatáčející se proud a rezervní kapacita se liší od jednoho skokového boxu k druhému, takže zatímco některé z nich mají sotva dostatek šťávy na spuštění golfového vozíku, jiné jsou schopny nastartovat velké vznětové motory, určené k nastartování desítek aut mezi nájezdy, a pracovat v drsné povětrnostní podmínky. Kromě baterie a trvale připojených propojovacích kabelů obsahují některé propojovací boxy také funkce jako:

  • Vzduchový kompresor – Pokud dojde k úniku, snadno provětrejte pneumatiky.
  • Nouzová světla – Rozsviťte vozovku, pokud musíte nastartovat auto, vyměnit pneumatiku nebo provést jakoukoli jinou nouzovou práci na silnici.
  • Rádia – Zajistěte si zábavu při kempování nebo zadních dveřích nebo poslouchejte důležitá oznámení v případě nouze a přírodních katastrof.
  • 12voltové zásuvky na příslušenství – Zajistěte napájení 12voltovým zařízením, jako jsou nabíječky telefonů.
  • Měnič – Zajistěte napájení prakticky jakéhokoli elektronického zařízení, i když použití střídače sníží schopnost skokového boxu poskytovat skokový start, dokud jej znovu nenabijete.

Ačkoli žádná z těchto funkcí není nezbytně nutná a můžete si koupit levný skokový box, který nemá žádné z těchto zvonků a píšťal, většina těchto funkcí se může na cestách hodit.

Bezpečné používání propojovacího boxu

Abyste mohli skokový box používat bezpečně, musíte dodržet stejný základní postup, jaký byste použili při běžném startu ve skoku. Pokud má vaše vozidlo nějaké speciální postupy, měli byste je dodržovat. V opačném případě připojte kladný propojovací kabel ke kladnému připojení baterie a poté připojte záporný propojovací kabel k dobrému uzemnění. Ačkoli můžete připojit záporný propojovací kabel k zápornému pólu baterie, je bezpečnější použít uzemnění někde na motoru nebo na podvozku. Přestože jsou postupy podobné, použití skokového rámečku přináší další problém. Vzhledem k tomu, že kabely většiny skokových boxů bývají poměrně krátké, musí skokový box obvykle sedět někde v motorovém prostoru. To představuje potenciální nebezpečí, proto je důležité, abyste se ujistili, že zařízení není nikde poblíž ventilátoru chladiče, žádných řemenů nebo řemenic příslušenství nebo není umístěno tak, aby mohlo uvolnit všechna elektrická připojení nebo senzory.

Použití skokového boxu mimo Jumpstarting

Skokové boxy jsou určeny především pro skokové starty, ale dají se využít na spoustu dalších věcí. I ty nejzákladnější jednotky mají obvykle vestavěnou 12voltovou zásuvku pro příslušenství, kterou lze použít k napájení jakéhokoli 12voltového zařízení. To znamená, že můžete použít skokový box k nabíjení mobilního telefonu, napájení notebooku nebo spuštění čehokoli jiného, ​​na co máte 12voltový napájecí adaptér. Jsou také dobré pro tailgating, kempování a další aktivity, protože vám umožňují napájet vaši elektroniku bez potenciálního vybíjení autobaterie. Skokové boxy s funkcemi, jako jsou kompresory na pneumatiky, lze také použít k provzdušnění pneumatik vašeho auta, plážových hraček a dalších nafukovacích předmětů za předpokladu, že máte správný adaptér. Samozřejmě je vždy důležité si uvědomit, že skokový box bude mít v jádru obvykle uzavřenou olověnou baterii. Takže i když obvykle neunikají, neměli byste jen předpokládat, že ten váš nikdy nebude. Pokud chcete být obzvlášť v bezpečí, vyberte si skokový box, který má vestavěnou baterii z gelové nebo absorbované skleněné podložky (AGM).

Vytvoření vlastní skokové krabice

Vzhledem k tomu, že skokový box je v podstatě jen uzavřená olověná baterie s vestavěnými propojovacími kabely, je technicky možné vyrobit si vlastní. Zatímco nákup skokového boxu je obvykle levnější než budování vlastního, existují případy, kdy budete chtít mít po ruce další baterii. Některá opravárenská zařízení si vyrábějí vlastní skokové boxy pouhým připoutáním několika baterií k ručnímu nákladnímu vozidlu, zapojením je paralelně s kabely těžkého rozchodu a poté připojením dobrého páru propojovacích kabelů. Toto je skvělé nastavení, které poskytuje spoustu rezervní kapacity, ale není přesně přenosné. Pokud si chcete vyrobit vlastní skokový box, je nejlepším a nejbezpečnějším způsobem získat kromě dostatečně velkého boxu na baterie také zapečetěnou bezúdržbovou baterii s vysokými hodnotami klikového zesilovače (CA) a studeného startovacího zesilovače (CCA). aby se to vešlo dovnitř. Bateriový box je důležitou součástí rovnice, vzhledem k tomu, že ačkoliv uzavřené olověné akumulátory obvykle nepropustí, pokud se převrhnou, mohou, a často také unikají, kvůli věku, přebíjení a dalším faktorům. Nejbezpečnějším typem baterie při stavbě skokového boxu je gelová nebo AGM baterie, ale obvykle jsou dražší než uzavřené olověné baterie. Poslední věc, kterou budete k výrobě vlastního skokového boxu pro vlastní potřebu potřebovat, je sada propojovacích kabelů. Nemusíte je trvale připojovat k bateriovému boxu a ponechat je odpojené je vlastně docela dobrý nápad, protože to sníží pravděpodobnost náhodného zkratu.