Co je třeba vědět
- Než začnete, odpojte všechny kabely a vypněte napájení. Noste také antistatický náramek nebo boty s gumovou podrážkou.
- SATA SSD se instalují odlišně než M.2 SSD, proto před zakoupením a instalací jakéhokoli SSD pečlivě zkontrolujte svůj počítač.
- Po instalaci zkontrolujte BIOS a ujistěte se, že váš počítač rozpozná nový SSD.
Tento článek vysvětluje, jak nainstalovat SATA SSD a M.2 SSD.
Jak nainstalovat SATA SSD pro stolní počítače
Jedním z nejlepších upgradů 21. století byl přechod od pevných disků k diskům SSD (SSD). Jsou rychlejší než disky vázané na talíře a dělají váš výpočetní zážitek rychlejším a příjemnějším. Navíc lze disky SSD snadno přidat do počítače. Pokud se nerozhodnete pro nejvyšší rychlost špičkových disků SSD, SATA SSD je pro vaše každodenní potřeby více než dost. SATA SSD jsou také cenově dostupné, v některých případech je k dispozici terabajt SSD místa za méně než 100 $. Jedná se také o instalaci.
-
Odpojte kabely od stolního počítače a vypněte napájení. Položte pracovní plochu na bok na stůl nebo stůl pohodlné výšky. Nedávejte to na podlahu, protože je zde příliš velké riziko statické elektřiny.
-
Pokud takový máte, připevněte si k sobě antistatický náramek a obal, abyste předešli statickým výbojům, které by mohly poškodit součásti počítače. Pokud nemáte, noste boty s gumovou podrážkou, zejména na koberci. Rovněž se pravidelně dotýkejte kovové části šasi počítače, abyste se uzemnili.
-
Sundejte boční panel, abyste získali přístup k počítači.
-
Vyhledejte 2,5palcovou pozici jednotky. Umístění závisí na případu. Pozice se obvykle nacházejí na předním konci. V případě potřeby použijte SSD jako měřicí nástroj, abyste zjistili, kam se vejde. Zkontrolujte, zda jsou otvory pro šrouby v jedné linii s otvory na boční nebo spodní straně jednotky SSD.
-
Pomocí šroubů dodaných s SSD nebo pouzdrem počítače zasuňte SSD do příslušného místa v pouzdře.
-
SATA SSD mají dva kabely, které musíte připojit, abyste je mohli používat: napájecí a datový kabel. Oba mají tvar písmene L, ale různé velikosti. Větší z nich je pro napájení a měl by být připojen k napájecímu zdroji. Vyhledejte jej, připojte kabel k jednotce SSD a zapojte jej.
-
Najděte kabel SATA. Jeden možná přišel s novým diskem nebo základní deskou. Jeden konec zapojte do jednotky SATA a druhý do příslušného slotu na základní desce. Měl by být umístěn poblíž pravé strany, směrem k přední části pouzdra. Pokud chcete, aby proudění vzduchu v počítači zůstalo optické, zasuňte přebytečné napájecí a datové kabely do štěrbiny. To pomáhá vzduchu procházet počítačem, aby byly komponenty chladné, a vnitřek počítače bude vypadat úhledněji.
Jak nainstalovat M.2 SSD
M.2 SSD jsou obvykle rychlejší než SATA SSD, ale co je nejdůležitější, M.2 SSD mají jiný tvarový faktor. Vyžadují vyhrazený slot na základní desce, takže si před zakoupením jednoho z těchto disků nezapomeňte jeden ponechat. Potvrďte také, že je to PCIExpress nebo SATA, protože tyto mají různé zásuvky. V každém případě je instalace jednoduchá.
-
Chraňte svůj počítač před statickou elektřinou podle pokynů na začátku průvodce SATA SSD.
-
Vyhledejte vyhrazený slot M.2 na základní desce.
-
Vyšroubujte upevňovací šroub.
-
Opatrně zapojte M.2 SSD do slotu. Postaví se pod úhlem, dokud není zajištěna.
-
Opatrně zatlačte na jednotku a zajistěte ji upevňovacím šroubem.
Jak přenést vaše data na SSD
Jakmile je nová jednotka nainstalována, možná budete chtít provést novou instalaci systému, abyste využili její rychlost. Chcete-li však přenést svá stará data, postupujte podle našeho průvodce upgradem jednotek a migrací dat. Při instalaci jakékoli nové jednotky do počítače zkontrolujte po instalaci systém BIOS a ověřte, zda počítač jednotku SSD rozpoznal. Pokud ne, zkontrolujte, zda jsou připojení správně na svém místě.
Proč byste si měli nainstalovat SSD?
Jednotky SSD jsou mnohem rychlejší než nejrychlejší pevné disky a nabízejí vyšší rychlost přenosu souborů a rychlejší časy náhodného přístupu. To znamená, že se počítač nainstaluje rychleji, když je operační systém nainstalován na SSD, a hry se také načítají rychleji. Pokud nejste hráčem a nevadí vám nechat počítač v chodu po celou dobu, díky SSD vám bude připadat svižnější a citlivější, s menším čekáním na spuštění aplikací nebo na pohyb souborů. Ještě lepší je, že SSD jsou levné. Pravděpodobně budete chtít pro účely úložiště použít pevný disk. Na gigabajt jsou pevné disky levnější. Pro bootovací nebo herní jednotku jsou však disky SSD skvělým způsobem, jak vylepšit zážitek z práce s počítačem.