Skip to content

Jak nainstalovat systém monitorování tlaku v pneumatikách

8 de Září de 2021
GettyImages 1036256630 98348bb8613c421d94f330bc3b831ed3

Systémy monitorování tlaku v pneumatikách jsou bezpečnostní technologií vozidla, která vám brání v jízdě s prázdnou pneumatikou. Tyto systémy používají bezdrátové senzory tlaku a centrální přijímací jednotku, která vás upozorní na ztrátu tlaku v pneumatikách. Některá vozidla mají vestavěné systémy. Přesto si můžete nainstalovat systém monitorování tlaku v pneumatikách doma.

Typy systémů monitorování tlaku v pneumatikách

Existují dva hlavní typy aftermarketových systémů monitorování tlaku v pneumatikách (TPMS). Jeden typ používá senzory instalované uvnitř pneumatik, v takovém případě je senzor obvykle vnitřní částí dříku ventilu. Druhý typ používá senzory zabudované do víček dříků ventilů. Každý typ senzoru má své výhody a nevýhody, ale typ víčka můžete nainstalovat pouze doma. Předpokládejme, že chcete systém, který má senzory zabudované do dříků ventilů. V takovém případě máte dvě možnosti: nechat si práci provést mechanikem, nebo odstranit pneumatiky doma a odvézt pneumatiky do pneuservisu, kde si nechají nainstalovat senzory.

Jak nainstalovat monitor tlaku v pneumatikách na trhu s náhradními díly

Chcete -li nainstalovat monitor tlaku v pneumatikách, který používá interní senzory, uvolněte vzduch z každé pneumatiky, ulomte patku na každé pneumatice, sejměte ventilové stopky a poté vyměňte ventilové stopky za senzory tlaku.

Jak nainstalovat monitor tlaku v pneumatikách s krytkou

Systémy monitorování tlaku v pneumatikách založené na čepičkách můžete obvykle instalovat bez zvláštního vybavení. Jedná se o lepší volbu, pokud chcete dělat práci doma. K instalaci tohoto typu systému potřebujete:

 • Dost senzorů pro vaše pneumatiky: Většina vozidel potřebuje pouze čtyři senzory, ale pokud máte dvojitá zadní kola, budete potřebovat šest. Ujistěte se, že jsou snímače navrženy pro úroveň tlaku vzduchu ve vašich pneumatikách.
 • Přijímací jednotka určená pro použití se senzory: Většina souprav je dodávána se senzory i přijímací jednotkou. Zkontrolujte, zda jsou senzory a přijímač kompatibilní.
 • Někde pro uložení starých krytů dříků ventilů: Pokud budete někdy potřebovat odstranit senzory nebo přepnout senzory na jiné vozidlo, budete potřebovat staré krytky dříku ventilu. Neztrácejte je.
 • Směs zabraňující zadření: Toto je volitelné a k dokončení instalace ho nepotřebujete. Anti-seize zabraňuje uvíznutí kovových senzorů na dřících ventilů.
 1. Sejměte krytky dříku ventilu a uložte je na bezpečné místo.

 2. Pokud jste nedávno zkontrolovali tlak v pneumatikách, přejděte k dalšímu kroku. Pokud jste to však chvíli neprovedli, zkontrolujte tlak v pneumatikách. Pokud je tlak v pneumatikách nízký, upravte jej před instalací snímačů na správnou úroveň nahuštění. Každé auto má jedinečné požadavky. Pokud si nejste jisti, jaký tlak pneumatiky potřebují, podívejte se do uživatelské příručky, štítku se specifikacemi nebo bočnic pneumatik.

 3. Kalibrujte TPMS. Některé lze snadno kalibrovat a jiné systémy nelze kalibrovat. Pokud můžete svůj systém kalibrovat, nastavte jej na konkrétní množství tlaku, které vaše vozidlo potřebuje. Můžete také vybrat prahovou hodnotu, na kterou vás systém upozorní. Protože některé monitory neukazují skutečný tlak v pneumatikách, je důležité vědět, kde je výstražný bod. Pokud si koupíte systém, který nemůžete kalibrovat, vyberte takový, který je kompatibilní s tlakem ve vašich pneumatikách. Pokud například vaše pneumatiky potřebují 35 PSI, ale zakoupíte senzory kalibrované na 50 PSI, výstražné kontrolky TPMS se rozsvítí, i když pneumatiky nejsou podhuštěné.

  Demontovaný snímač tlaku v pneumatikách.

 4. Nainstalujte senzory. Instalace snímačů tlaku v pneumatikách na bázi víček je jednoduchá. I když s prací na svém autě nemáte žádné zkušenosti, nebudete mít problémy. Ve většině případů vše, co uděláte, našroubujete senzory místo krytů dříků ventilů. Vyhněte se křížovému navlékání senzorů, protože pro správnou funkci systému potřebujete těsné těsnění. Pravidelné uzávěry dříků ventilů nedrží protitlak, protože ventily ano. Senzory na bázi víček však stlačují ventily stejným způsobem jako kterýkoli jiný kontrolor tlaku v pneumatikách. Při instalaci senzorů možná budete chtít použít trochu směsi zabraňující zadření. V některých případech závity senzorů korodují nebo se pojistí na závity dříku ventilu. Pokud k tomu dojde, možná nebudete moci odstranit senzory. Zajistěte, aby se směs nedostala do mechanismu senzoru.

  Nainstalovaný snímač monitoru tlaku v pneumatikách.

 5. Zapněte monitor tlaku v pneumatikách a ověřte, zda přijímá signál od každé pneumatiky. Pokud tomu tak není, proveďte postup při řešení potíží a určete problém. Některé systémy určené pro osobní automobily nemusí mít dostatečně vysokou sílu signálu pro práci na dlouhém nákladním vozidle, SUV nebo rekreačním vozidle. Systém také nemusí správně fungovat kvůli nízkému stavu baterie v krytkách senzorů.

  Přijímač TPMS instalovaný ve vozidle.

Přesuňte senzory na nové pneumatiky nebo vozidlo

Pokud si koupíte nové pneumatiky nebo ráfky nebo upgradujete celé své vozidlo, snadno si s sebou vezmete systém monitorování tlaku v pneumatikách podle čepice. Zatímco monitory v pneumatikách obvykle musí jít s vaším starým autem, pokud ho prodáváte, je to jednoduchá záležitost vyskočit senzory v systému založeném na čepici a vzít senzory s sebou. Vyjměte senzory, nahraďte je víčky, která jste uložili během úvodní instalace, a můžete vyrazit. Výměna systému sledování tlaku v pneumatikách na trhu s náhradními díly za nové vozidlo je stejně snadná. Nainstalujte senzory na nové vozidlo, ujistěte se, že je vše správně kalibrováno, a vaše vozidlo bude mít monitor tlaku v pneumatikách na trhu s náhradními díly právě tak.