Skip to content

Jak najít a obnovit data ze špatných sektorů

10 de Srpen de 2021
chkdsk r recovery console 5a95825d3de423003780795c

Sektor pevného disku je nejmenší dělitelnou jednotkou fyzického disku, alespoň pokud jde o ukládání dat. Protože selhává pevný disk, stává se jeden sektor za druhým nepoužitelným. Naštěstí nemusí být všechna data v sektoru trvale ztracena. Pokud vám selhávající pevný disk zabránil ve spuštění počítače, poškozená data, která způsobují problém, lze obnovit z Konzoly pro zotavení. Pomocí těchto jednoduchých kroků můžete pomocí nástrojů konzoly pro zotavení vyhledávat a obnovovat data ze špatných sektorů na pevném disku.

Jak obnovit data

  • Zadejte konzolu pro zotavení systému Windows XP. Konzola pro zotavení je pokročilý diagnostický režim systému Windows XP se speciálními nástroji, které vám umožní najít a obnovit vadné sektory.
    Když se dostanete na příkazový řádek (podrobně v kroku 6 v odkazu výše), zadejte následující příkaz a stiskněte Vstupte.chkdsk /r
  • Příkaz chkdsk zkontroluje váš pevný disk, zda neobsahuje poškozené sektory. Pokud jsou některá data čitelná z jakéhokoli nalezeného špatného sektoru, chkdsk je obnoví.
  • Vyjměte disk CD systému Windows XP, zadejte výstup a poté stiskněte Vstupte restartujte počítač. Za předpokladu, že příčinou vašeho problému byly špatné sektory pevného disku a chkdsk z nich dokázal obnovit data, Windows XP by se nyní měl spustit normálně.

Pokud vidíte a „CHKDSK našel a opravil jednu nebo více chyb na svazku“ zpráva, chkdsk skutečně našel a opravil nějaký nespecifikovaný problém. Jinak chkdsk nenašel žádné problémy. Pokud ve skutečnosti máte přístup k systému Windows normálně, můžete spustit ekvivalent nástroje chkdsk pro Windows. Nápovědu naleznete v části Jak skenovat pevný disk pomocí kontroly chyb v systému Windows XP.