Skip to content

Jak najít příkazy a programy Linux pomocí Whereis

1 de Srpen de 2021
macbookpromockup a283a429ac444265802bed416c12e4a2

Nejlepší metoda pro vyhledání programů Linux je kde je příkaz. Podle manuálových stránek „kde je vyhledá binární, zdrojové a manuální soubory pro zadané názvy příkazů. Zadané názvy se nejprve zbaví hlavních komponent názvu cesty a jakéhokoli (jediného) koncového rozšíření … Whereis se poté pokusí vyhledat požadovaný požadovaný program na standardních místech Linuxu a na místech určených pomocí $ PATH a $ MANPATH. “ Příkaz whereis může najít zdrojový kód, příručky a umístění programu.

Jak najít program pomocí Whereis

Zkusme to s telnet: kde je telnet

Výstup z výše uvedeného příkazu je následující: telnet:/usr/bin/telnet /urs/bin/telnet.netkit …

Pokud chcete pouze najít umístění programu, můžete použít přepínač -b následovně: kde je -b telnet

Tím se vrátí následující výsledek: telnet:/usr/bin/telnet /usr/bin/telnet.netkit …

Případně pokud chcete znát umístění příruček, můžete použít -m přepínač. kde je -m telnet

Výsledek výše uvedeného příkazu je následující: telnet: /usr/share/man/man1/telnet.1.gz

Nakonec můžete hledání omezit pouze na zdrojový kód pomocí -s přepínač. V některých případech však není k dispozici zdrojový kód, ve kterém je vrácen prázdný řádek.

Další přepínače Whereis

Vyzbrojeni vágní představou o umístění programu nebo příkazu, k vyhledání konkrétní sady adresářů použijte -B přepněte na hledání binárních souborů v zadaném seznamu. Například: whereis -b -B /usr /bin -f telnet

Výše uvedený příkaz má několik částí. První je -b switch, což znamená hledání pouze binárních souborů. The -B přepínač poskytuje seznam míst k hledání binárních souborů a seznam složek je ukončen příponou -F přepínač. V příkazu výše je tedy jediným prohledávaným adresářem /usr /bin. Nakonec telnet poté, co -f řekne kde je co hledá. Alternativa k -B přepínač je -M který prohledává konkrétní sadu složek pro manuály. Příkazový řádek pro -M přepínač je: whereis -m -M/usr/share/man/man1 -ft

Logika je pro -M jak to bylo -B. The -m řekne kde je hledat manuály, -M řekne kde je že přichází seznam složek, ve kterých by měl hledat manuály. -F ukončí seznam souborů a telnet je program, který kde je příkaz bude hledat příručky pro. Nakonec -S přepínač vypíše sadu složek pro hledání zdrojového kódu.