Skip to content

Jak nastavit sdílení souborů Linux se Sambou

18 de Srpen de 2021
office 2717014 1920 5c23983946e0fb00012202f3

Linux byl vytvořen tak, aby byl v síti, a proto nabízí vysokou úroveň zabezpečení a flexibility. Pokud máte v jedné síti více počítačů, budete možná muset sdílet složky z pracovní plochy Linuxu. Díky inherentní flexibilitě Linuxu to můžete snadno provést pomocí Samby.

Co je Samba?

Samba je Linuxová implementace protokolu SMB (Server Message Block), který se používá pro sdílení síťových souborů. V operačním systému Windows se tomu jednoduše říká SMB. Samba je bezplatný software s otevřeným zdrojovým kódem, který je k dispozici pro instalaci z většiny standardních úložišť. Samba, původně vyvinutá Andrewem Tridgellem, poskytuje souborové a tiskové služby a může se (od verze Samba verze 4) integrovat s doménou Microsoft Windows Server (buď jako řadič domény, nebo jako člen domény). U některých distribucí Linuxu pro počítače je nastavení Samby od úspěchu pár rychlých kliknutí. Než prozkoumáme, jak to nastavit jednoduchým způsobem, pojďme na druhou cestu. Budeme demonstrovat sdílením souborů mezi Základní OS a Desktop Ubuntu 18.04.

Jak nainstalovat Sambu

Je třeba poznamenat, že při iteraci Linuxu pro Linux nebudete muset projít manuálním procesem instalace Samby. Protože to není případ každé pracovní plochy Linuxu, pojďme nainstalovat.

 1. Přihlaste se na plochu Linuxu a otevřete okno terminálu.

 2. Aktualizujte a upgradujte pomocí příkazu: sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade -y

 3. Po dokončení upgradu restartujte počítač (nutné pouze v případě, že je upgradováno jádro). Nainstalujte Sambu pomocí příkazu: sudo apt -get install samba -y

  class = „ql-syntax“>

  Instalace Samby na Linux.

 4. Spusťte a povolte Sambu pomocí příkazů: sudo systemctl start smbd
  sudo systemctl povolit smbd

  zadejte = „kód“>

 5. Samba je nyní připravena ke konfiguraci.

Jak nakonfigurovat Sambu

Konfigurace Samby není tak obtížná. Při používání GNOME na Ubuntu Desktop se nebudete muset trápit s ruční konfigurací Samby prostřednictvím konfiguračního souboru. V Elementary OS (a dalších distribucích) je však nutné konfigurovat Sambu z textového konfiguračního souboru. Zde je postup:

 1. Otevřete na ploše okno terminálu.

 2. Zadejte příkaz: sudo nano /etc/samba/smb.conf

 3. Vyhledejte řádek workgroup = WORKGROUP a změňte jej na něco jedinečného (nebo, pokud již v síti máte pracovní skupinu, změňte ji na tuto).

  workgroup = WORKGROUP

 4. Pod řádek pracovní skupiny přidejte řádek netbios name = NAME (Kde NAME je název nebo název hostitele vašeho stolního počítače).

 5. Řekněme, že chcete sdílet složku Dokumenty ve svém domovském adresáři (budeme tomu říkat /home/jack/Dokumenty, takže uživatelé využívající sdílenou složku mohou vytvářet nové složky a soubory. Do spodní části souboru smb.conf přidejte: comment = NAME Documents
  cesta =/home/jack/Dokumenty
  zapisovatelný = ano
  procházitelné = ano
  host ok = ano
  vytvořit masku = 0775

  type = „code“> Kde NAME je stejný název, jaký jste použili pro možnost netbios. Uložte a zavřete soubor smb.conf.

 6. Dále musíte přidat svého uživatele do Samby. To se provádí pomocí následujících dvou příkazů: sudo smbpasswd -a $ USERNAME
  sudo smbpasswd -e $ USERNAME

  type = „code“> Nejprve budete vyzváni k zadání hesla sudo a poté k zadání a ověření nového hesla SMB pro uživatele.

  Možnosti vysvětleny

  Ve výše uvedených příkazech volba -a přidá uživatele a volba -e uživateli povolí.

 7. Nakonec restartujte Sambu příkazem sudo systemctl restart smbd.

Pokud chcete přidat více než jen jednu sdílenou složku, vytvořte novou pod [Documents] sdílet pomocí stejného konfiguračního modelu.

Vytvořte sdílení Samba na Ubuntu Desktop

Nyní byste se měli k nově vytvořené sdílené položce Samba připojit z libovolného správce souborů Desktop ve vaší síti, který podporuje protokol SMB (což je většina z nich). Jak to bude provedeno, bude záviset na připojení operačního systému ke sdílené složce Samba a použitém správci souborů. Pokud je vaší vybranou distribucí Ubuntu Desktop, je vytvoření sdílené složky Samba mnohem jednodušší. Budeme sdílet stejný adresář (/home/jack/Documents). Postupujte takto:

 1. Otevřete správce souborů.

 2. Klepněte pravým tlačítkem na Dokumenty složku a klikněte Sdílení místní sítě z nabídky.

  Sdílení místní sítě

 3. Ve výsledném okně zaškrtněte políčko pro Sdílej tuto složku a poté zaškrtněte políčka pro Umožněte ostatním vytvářet a mazat soubory v této složce a Přístup pro hosty.

  Sdílení složek

 4. Do pole. Zadejte popisný komentář Komentář sekce (volitelně).

 5. lis Vytvořit sdílení.

  1629280825 519 Jak nastavit sdileni souboru Linux se Sambou Vytvořit sdílení“ class=“lazyload“ id=“mntl-sc-block-image_1-0-101″ >

 6. Po zobrazení výzvy stiskněte Přidejte oprávnění automaticky.

  Přidejte oprávnění automaticky

 7. Nyní byste měli mít přístup k/home/jack/Documents z libovolného správce souborů na ploše ve vaší síti.