Některé technologie jsou tak základní a tak zakořeněné v každodenním životě, že jen očekáváte, že budou fungovat. Když něco jako klakson na auto, o kterém pravděpodobně ani nepřemýšlíte, dokud ho přesně nepotřebujete, poruchy, může se z toho rychle stát noční můra. A přestože je tak základní, existuje řada způsobů, jak se může klakson automobilu zlomit, včetně případů, kdy klakson vůbec nefunguje, a situací, kdy nastane opak. V tomto obávaném „vždy zapnutém“ stavu může nic netušící řidič najednou skončit klaksonem, který nepřestane troubit, ať už dělá cokoli.
Rychlá oprava: Jak přimět roh, aby přestal troubit
Pracujeme za předpokladu, že váš klakson nepřestane troubit, právě teď se chystáme pronásledovat. Podrobnější informace o tom, jak houkačky fungují, proč selhávají a jak je opravit, najdete v následujících částech.
-
Vyhledejte pojistkovou skříňku. Podívejte se pod palubní desku, na stranu palubní desky, která je skrytá, když jsou dveře zavřené, nebo do odkládací schránky uvnitř vozidla. Pod kapotou se podívejte kolem okrajů motorového prostoru. Některá vozidla mají více pojistkových skříněk. Pokud nemůžete najít ten svůj, prostudujte si uživatelskou příručku.
-
Sejměte víko pojistkové skříňky.
-
Zkontrolujte vnitřek víka pojistkové skříňky a samotnou pojistkovou skříňku, zda neobsahuje štítky.
-
Vyhledejte a vyjměte pojistku houkačky nebo relé houkačky. Mnoho pojistkových skříněk obsahuje malý nástroj pro vytahování pojistek. Pokud nemůžete pojistku vyjmout ručně, vyhledejte jeden z těchto nástrojů v pojistkové skříňce nebo víku pojistkové skříňky.
-
Pokud vyjmete správnou pojistku nebo relé, váš klakson okamžitě přestane troubit.
-
Jakmile váš roh přestane troubit, můžete si ve zbytku tohoto článku přečíst nápady, jak problém vyřešit, nebo opatrně zajet k místnímu mechanikovi. Vaše houkačka nebude fungovat, dokud nebude problém odstraněn a vyměněna pojistka.
Jak fungují klaksony?
Klaksony se spoléhají na nějakou docela základní technologii a základy většiny systémů klaksonu zůstaly po celá desetiletí relativně nezměněny. Základní myšlenkou je, že nějaký typ spínače, obvykle umístěný někde ve volantu, aktivuje elektrickou houkačku. Některá vozidla mají jeden klakson a jiná používají dva klaksony, z nichž každý pracuje v jiném frekvenčním rozsahu. V typickém okruhu klaksonu je spínač nebo tlačítko, které řidič stiskne, spojeno s relé. Toto relé houkačky bude připojeno k spínači houkačky, kladnému pólu baterie a houkačce nebo houkačkám. Když řidič aktivuje houkačku, relé napájí houkačku. Tím se vytvoří potenciální body selhání ve spínači houkačky, relé houkačky, skutečných komponentech houkačky a v zapojení. Když jedna z těchto komponent „bezpečně selže“, systém už nefunguje. Potenciální problémy zde zahrnují nefunkční spínač houkačky, který již nemůže aktivovat relé, nefunkční relé, které již nemůže posílat energii do houkačky, a nefunkční houkačka, která už nefunguje. V druhém případě je možné, že přestane fungovat pouze jeden roh ve dvojici se dvěma rohy. Pokud k tomu dojde, všimnete si, že váš roh už nezní dobře, protože každý roh v páru produkuje jinou notu. Problém tohoto typu „zabezpečeného proti selhání“ spočívá v tom, že nebudete vědět, že systém selhal, dokud nepotřebujete klakson. Pokud k tomu dojde a nebudete moci houkačkou upozornit jiného řidiče nebo chodce, mohou být výsledky katastrofální. S ohledem na to může být těžké pochopit, proč by se to vůbec považovalo za typ systému zabezpečeného proti selhání. Pokud se vám nikdy nepodařilo selhat roh ve stavu „vždy“, možná jste si nikdy neuvědomili, že je to možné. Pokud jste zažili tento typ selhání, pak je snadné pochopit, jak je to nesmírně otravné a potenciálně nebezpečné. Problém je v tom, že klaksony jsou hlasité. Dolní hranice je asi 93 dB, což je nejtišší, jaké mohou výrobci automobilů vyrábět, pokud je chtějí prodat v Evropské unii. Průměrná houkačka je asi 100–110 dB a některé jsou ještě hlasitější. Vzhledem k tomu, že zvuky hlasitější než 85 dB mohou po delší expozici způsobit ztrátu sluchu, je zjevně špatný nápad projíždět se houkačkou v autě. Takže pokud to nepřestane troubit, co máš dělat?
Co způsobuje, že roh nepřestane troubit?
Mezi dva hlavní důvody, proč klakson nepřestane troubit, patří porucha spínače a porucha relé. I když je možné, že selhání těchto komponent povede k klaksonu, který vůbec nefunguje, je také možné, aby kterýkoli z nich selhal v zapnuté poloze. Pokud se ocitnete v autě nebo kamionu s klaksonem, který nepřestane troubit, nejdůležitější věcí, kterou si musíte pamatovat, je nepanikařit. Ostatní řidiči a chodci mohou předpokládat, že ležíte na klaksonu v návalu nekontrolovatelného vzteku, ale s tím se nedá nic dělat. Co budete chtít udělat, je zastavit co nejdříve, najít bezpečné místo, kde vám nehrozí nebezpečí z jiných vozidel, a najít pojistkovou skříňku. Nejrychlejším způsobem, jak zajistit nefunkční houkačku, je vytáhnout pojistku houkačky nebo relé houkačky. Pokud to nedokážete okamžitě najít správnou pojistku nebo relé, vytažení hlavní pojistky nebo odpojení baterie vám také umožní vyřešit problém bez poškození sluchu. Pokud nejste mechanicky nakloněni, jednoduše vyjmutí pojistky nebo relé houkačky vám umožní řídit vaše vozidlo k mechanikovi, aniž by houkačka neustále troubila. Pojistková skříňka může mít štítky vytištěné uvnitř krytu nebo v blízkosti každé pojistky, nebo budete muset každou pojistku jednoduše vytáhnout, dokud nenajdete tu správnou.
Jak opravit klakson, který nepřestane troubit
Jakmile vám nehrozí trvalé poškození sluchu, oprava klaksonu, která nepřestane troubit, je jednoduchá věc, jak zjistit, která součást selhala. Vzhledem k tomu, že různé vozy jsou zapojeny odlišně, možná budete muset vyhledat diagnostický postup specifický pro vaše vozidlo. Obvykle však jde o určení, zda je spínač houkačky rozbitý nebo zda je relé zkratováno interně. Tento typ diagnostiky lze provést bez jakýchkoli nástrojů, pokud máte štěstí, ale pravděpodobně budete potřebovat některé základní nástroje. Nejdůležitějším nástrojem ve vašem arzenálu bude multimetr. Ačkoli můžete také použít testovací světlo ke kontrole napájení, budete potřebovat ohmmetr ke kontrole kontinuity, pokud nakonec budete muset otestovat funkci spínače houkačky. V některých situacích můžete mít štěstí a máte klaksonové relé, které je identické s relé použitým v jiném obvodu. V takovém případě můžete jednoduše vyměnit předpokládané dobré relé za houkačku a zkontrolovat, zda houkačka přestane troubit. Pokud houkačka funguje s náhradním relé, měli byste být schopni koupit nové relé a problém vyřešit. Pokud nemáte to štěstí, že máte identické relé pro účely testování, budete muset otestovat spínač houkačky a relé. Pokud zjistíte, že relé je interně zkratováno, jeho výměna problém vyřeší. Pokud relé neukazuje vnitřní zkrat, budete muset relé sejmout a určit, které dva vodiče jsou připojeny k spínači houkačky. Potom můžete pomocí multimetru zkontrolovat kontinuitu mezi těmito vodiči. Pokud je spínač v provozuschopném stavu, mělo by stisknutí tlačítka klaksonu nebo podložky uvnitř vašeho vozidla způsobit změnu odečtu na multimetru. Pamatujte, že některá vozidla mají spínač houkačky integrovaný do modulu airbagu. Pokud je vaše vozidlo takto nastaveno, budete muset vyhledat správné postupy nebo odvézt auto ke kvalifikovanému mechanikovi. Náhodné spuštění airbagu může být nákladné, nebo dokonce nebezpečné, chyba.
Nemám žádný roh a musím honit
Postup pro diagnostiku a fixaci klaksonu, který vůbec netrucuje, je podobný fixaci klaksonu, který nepřestane troubit, ale existuje několik dalších vrásek. První věcí, kterou je třeba zkontrolovat, je, zda relé houkačky získává energii. Pokud tomu tak není, budete se muset podívat na kabeláž mezi relé a baterií. Pokud je relé napájeno, budete také chtít zkontrolovat, zda stisknutí tlačítka klaksonu nebo podložky předá napájení svorce relé, která je připojena k vašim rohům. Pokud tomu tak není, je problém s relé nebo spínačem, který lze zkontrolovat stejnými způsoby, jak je popsáno výše. Pokud zjistíte, že stisknutí tlačítka nebo podložky houkačky má za následek napájení na výstupní svorce relé houkačky, je pravděpodobně problém se skutečnou sestavou houkačky nebo kabeláží. Budete muset zkontrolovat sílu a uzemnění u rohů. Pokud najdete sílu a zem, budete pravděpodobně potřebovat nový roh nebo rohy. Pokud není k dispozici napájení ani zem, jedná se o problém s kabeláží.
Potíže s klaksony, airbagy a autoalarmy
I když existuje mnoho problémů s houkačkou, které můžete doma opravit bez větších potíží, je třeba si uvědomit, že houkačky jsou často spojeny s výstražnými systémy automobilů a výměna nebo testování vadného spínače houkačky může zahrnovat i řešení modulu airbagu. . Vzhledem k tomu, že autoalarmové systémy s autopříslušenstvím jsou tak rozmanité, neexistuje skutečná snadná oprava pro autoalarm, který se kvůli problému s autoalarmem nepřestane vypínat nebo nebude fungovat vůbec. Tento typ problému je někdy způsoben slabou baterií nebo baterií, které vybily nebo byly odpojeny, a lze je někdy vyřešit stisknutím některé kombinace tlačítek na dálkovém ovladači alarmu nebo použitím dálkového ovladače, když je klíč v zapalování. . Postup se u jednotlivých výrobců liší a podobné problémy mohou být způsobeny také vlhkostí a jednoduchými poruchami hardwaru. Při práci s nefunkčním klaksonem ve vozidle, které je vybaveno airbagy, je obzvláště důležité vyhledat správný postup pro řešení nebo deaktivaci airbagů před jakoukoli prací s přepínačem klaksonu, volantem nebo sloupkem řízení. Pokud tak neučiníte, může dojít k náhodnému aktivaci airbagu, což může mít za následek zranění, ale rozhodně bude nutné zakoupit drahý náhradní modul airbagu.