Skip to content

Jak opravit USB disk pomocí Ubuntu

5 de Srpen de 2021
GettyImages 670889075 0fbf023944354bdfa4ed04d64cfaa916

Jednotky USB jsou praktická zařízení, když jste na cestách, ale tato zařízení se mohou poškodit nebo poškodit. Některé chyby jsou běžné, zvláště pokud používáte Ubuntu a máte nainstalovaný Linux na USB pomocí příkazu DD nebo nástroje Windows, jako je Win32 Disk Imager. Přestože má disk určitou velikost (například 16 gigabajtů), často vidíte pouze jeden oddíl, který je menší, nebo Disk Utility a GParted zobrazí zprávu, že velikost bloku je nesprávná. V této příručce se dozvíte, jak dostat USB disk do stavu, ve kterém k němu budete mít přístup z GParted nebo Ubuntu Disk Utility, aniž byste dostali chyby.

Nebojte se, pokud má jednotka nějaké divné rozdělení nebo je velikost bloku nesprávně hlášena při otevření GParted. Při spuštění programu Disk Utility v Ubuntu se mohou zobrazit chyby. Jednotka USB není poškozená; je to zmatené.

Jak nainstalovat a spustit GParted

GParted není ve výchozím nastavení nainstalován v Ubuntu. O to se musíte postarat, než budete moci pokračovat. Oprava použitá v této příručce přeformátuje jednotku USB, která vymaže stávající data. Než budete pokračovat, mějte na paměti, že podle této příručky dojde ke ztrátě souborů na jednotce USB.

 1. GParted můžete nainstalovat několika způsoby, ale nejjednodušší je spustit následující příkaz v terminálu Linux: sudo apt-get install gparted

 2. zmáčkni super klíč nebo stisknutím spouštěče aplikací na ploše otevřete nabídku aplikací GNOME. Hledat GParted a vyberte GParted ikona, když se objeví.

  GParted na Linuxu

 3. V nabídce v pravém horním rohu obrazovky vyberte disk představující jednotku USB.

  Nabídka pevného disku

Jak vytvořit tabulku oddílů

Jakmile je GParted nainstalován, měli byste vidět velkou oblast nepřiděleného místa. Pokud ne, je to v pořádku. Někdy se poškodí oddíly. Tato oprava bude fungovat i v takovém případě.

 1. Chcete -li vytvořit tabulku oddílů, vyberte přístroj nabídku a poté vyberte Vytvořit tabulku oddílů.

  Nabídka Zařízení

 2. Zobrazí se okno s upozorněním, že všechna data budou vymazána. Opustit typ oddílu tak jako msdos.

  Formát msdos

 3. Vybrat Aplikovat.

  Tlačítko Použít

Jak vytvořit oddíl

Posledním krokem k opravě jednotky USB je vytvoření nového oddílu. Zde je postup:

 1. Klikněte pravým tlačítkem na nepřidělené místo a poté vyberte Nový z nabídky.

  Nový příkaz

 2. Dvě klíčová pole v zobrazeném poli jsou Souborový systém a Označení. Pokud v systému Linux používáte pouze USB disk, ponechte výchozí systém souborů jako EXT4. Pokud jej používáte také v systému Windows, změňte systém souborů na FAT32.

  Systém souborů fat32

 3. Do pole. Zadejte popisný název Označení pole.

  Pole Label

 4. Vybrat Přidat.

  Tlačítko Přidat

 5. Vybrat zelený šíp nebo zatržítko změny na liště nástrojů.

  Tlačítko Použít všechny operace

 6. Zobrazí se další zpráva s dotazem, zda jste si jisti, že chcete pokračovat, protože data budou ztracena. Když se dostanete do tohoto bodu, všechna data, která byla na tomto disku, jsou pryč. Vybrat Aplikovat dokončit.

  Tlačítko Použít

Jednotka USB by se měla objevit ve spouštěči Ubuntu a měli byste na ni znovu načíst soubory. Pokud máte přístup k počítači se systémem Windows, vyzkoušejte ho, abyste se ujistili, že funguje správně.

Co dělat, pokud výše uvedené kroky nefungují

Pokud výše uvedené kroky jednotku USB neopraví, zkuste následující:

 1. Otevřete okno terminálu stisknutím CTRL+ALT+T ve stejnou dobu. Případně stiskněte super klíč na klávesnici (Klíč Windows) a vyhledejte OBDOBÍ do vyhledávacího pole Ubuntu Dash. Když se ikona objeví, vyberte ji.

 2. Do terminálu zadejte následující příkaz a nahraďte jej /dev/sdb s cestou k problémové jednotce: dd if =/dev/zero of =/dev/sdb bs = 2048

  Tím se zcela vymažou všechna data a všechny oddíly z jednotky USB. Spuštění příkazu vyžaduje čas, protože se jedná o nízkoúrovňový formát disku. V závislosti na velikosti disku to může trvat až několik hodin.

 3. Po dokončení příkazu dd vytvořte podle výše uvedených pokynů novou tabulku oddílů a oddíl.