Moderní procesor neboli CPU je neuvěřitelně složitý. Zahrnuje více jader procesoru a přidané funkce, jako je integrovaná grafika nebo dedikovaný koprocesor AI. Přímé srovnání je náročné, ale není nemožné. Tento článek vás naučí, jak porovnávat procesory v jakémkoli zařízení.
Jak mohu porovnat různé procesory?
Zde je třeba vzít v úvahu při porovnávání procesorů. Tyto body jsou seřazeny od nejdůležitějších po nejméně důležité.
-
Navštivte databázi výsledků Geekbench 5 a vyhledejte přesný název každého procesoru, který zvažujete. Můžete také vyhledávat podle názvu notebooku, tabletu, smartphonu nebo jiného zařízení, které zkoumáte. Prohlížeč Geekbench 5 zobrazí srovnávací výsledky od uživatelů, kteří na tomto procesoru nebo zařízení spustili srovnávací test. Vyšší čísla jsou lepší.
-
Porovnejte počet jader každého procesoru. Moderní procesory téměř vždy mají více jader, ale mohou se pohybovat od dvou do desítek. Většina procesorů v dnešních noteboocích, tabletech a telefonech má čtyři až osm jader. Čím více tím lépe. Mnoho procesorů vypíše „hyperthreading“ nebo „threads“. Procesor s více vlákny může fungovat jako procesor s více jádry, než fyzicky existuje. Je to důležitá vlastnost, zejména u procesorů určených pro PC, ale zvýšení výkonu se nerovná dalším fyzickým jádrům. Sledujte počet jader místo počtu vláken.
-
Určete, jak nový je každý procesor v sestavě výrobce. Společnosti jako AMD, Intel a Qualcomm seskupují procesory do generací. Obvykle jsou připojeny k řadě, jako je Intel 10. generace Core, AMD Ryzen 5000 nebo Qualcomm Snapdragon 865. Nejnovější procesory společnosti s nejvyššími čísly jsou téměř vždy nejlepší. Apple se do hry dostává dokonce se svou novou řadou procesorů, počínaje M1.
-
Vyhledejte výrobní proces, na kterém je procesor postaven. Průmysl používá zkratky jako „7-nanometrový uzel“, často zkrácený na „7nm“. Nižší číslo je lepší. Procesor produkovaný na 5nm uzlu je obvykle účinnější než procesor na 10nm uzlu. „Nanometrový uzel“ nebo „technologický uzel“, vyjádřený v nanometrech, zhruba popisuje, jak malé mohou být struktury v procesoru, když jsou postaveny pomocí tohoto výrobního procesu. Představte si to jako pixely na displeji: menší pixely znamenají více pixelů ve stejném prostoru a ostřejší a lépe definovaný obraz.
-
Zvažte přidané funkce v procesoru. Mnohé zahrnují integrovanou grafiku, která v nejlepším případě zvládne většinu moderních her. Některé nové procesory mají také koprocesor AI pro akceleraci aplikací, které používají algoritmy AI. Ve většině případů je lepší mít tyto funkce než ne.
Jak poznám, který procesor je lepší?
Zde je stručné shrnutí informací, které byste měli hledat při porovnávání procesorů.
- Jaký je výsledek benchmarku procesoru Geekbench 5? Vyšší je lepší.
- Kolik jader má procesor? Více je lepší.
- Jak nedávno byl procesor představen? Novější je lepší.
- Na jakém výrobním procesu je procesor postaven? Menší je lepší.
- Jaké další funkce má procesor? Více je lepší.
Pokud budete mít štěstí, povede to k přímé odpovědi. Pokud se však zdá, že máte remízu, naše doporučení je jednoduché: koupit zařízení, ne procesor. Rychlý procesor je důležitý, ale nebude příliš užitečný, pokud je v notebooku chybějící funkce, které potřebujete, nebo smartphone se zklamáním.
Co ignorovat při porovnávání procesorů
Ne každá specifikace je použitelná při porovnání procesorů. Zvažte, zda během vyhledávání nebudete mít následující informace stranou.
- Rychlost hodin: Toto byl svatý grál výkonu procesoru v roce 2001, ale dnes to není moc užitečné. Různé procesory poskytují podstatně odlišný výkon při dané rychlosti hodin (to se nazývá „výkon na hodiny“). Nejnáročnější moderní aplikace také mohou používat více jader najednou, takže počet jader je důležitější než rychlost hodin.
- Základní hodiny a maximální hodiny „turbo“ nebo „boost“: Většina moderních procesorů nepracuje s jedinou pevnou rychlostí, ale liší se v závislosti na použití. Tyto specifikace by měly být teoreticky užitečné, ale výsledky v reálném světě se příliš liší, aby to byla spolehlivá specifikace.
- Mezipaměť: Velká mezipaměť může zlepšit výkon procesoru, ale pouze v určitých situacích, a většina moderních procesorů upgraduje velikost mezipaměti v tandemu s dalšími specifikacemi.
- Podpora paměti (RAM): Podpora rychlejší RAM může být užitečná, ale nejedná se o přesný ukazatel celkového výkonu procesoru nebo zařízení. Také s mezipamětí je to obvykle vylepšeno společně s dalšími specifikacemi.
- Maximální provozní teplota: Poskytuje málo užitečných informací o výkonu procesoru nebo o tom, jak efektivní bude procesor v reálném světě.
- TDP (Thermal Design Power): TDP vede společnosti při vytváření zařízení, která používají procesory při navrhování chladicího systému zařízení, ale pro spotřebitele to není užitečné.
Kde najdu specifikace procesoru?
Porovnání procesorů může být obtížné, protože každý procesor je složitý a je obtížné najít důvěryhodné informace o procesorech. Většina recenzí notebooků, tabletů a smartphonů bude hovořit o počtu jádra procesoru nebo srovnávacích výsledcích, ale vynechá další, jemnější informace. Zde se můžete obrátit o podrobné a přesné informace o moderních procesorech.
- Intel ARK: Oficiální specifikace společnosti Intel vám řeknou vše, co potřebujete vědět, a ještě mnohem více.
- Specifikace procesoru AMD: Oficiální specifikace AMD nejsou tak přehledně uspořádané, ale stejně hodnotné jako specifikace Intel.
- Specifikace Qualcomm Snapdragon: Společnost Qualcomm zveřejňuje specifikace svých procesorů, které se nacházejí ve většině telefonů se systémem Android, i když je obtížné se v nich orientovat.
- Seznam mobilních procesorů NotebookCheck: NotebookCheck je vynikajícím prostředkem třetí strany pro podrobné specifikace procesorů.