Skip to content

Jak používat Disk Utility v systému macOS

12 de Červenec de 2021
DiskUtility1536x1024 56a5d4cb3df78cf7728a0e74

Disk Utility, bezplatná aplikace, která je součástí systému Mac, je víceúčelový a snadno použitelný nástroj pro práci s pevnými disky a obrazy disků. Disk Utility může mimo jiné mazat, formátovat, opravovat a dělit pevné disky, stejně jako vytvářet pole RAID. Můžete jej také použít k vytvoření klonu jakékoli jednotky, včetně spouštěcí jednotky. Prvních pět oddílů v tomto článku pokrývá použití Disk Utility s macOS Catalina (10.15) prostřednictvím OS X El Capitan (10.11), zatímco zbytek zahrnuje použití Disk Utility dodávaného s OS X Yosemite (10.10) až OS X Leopard (10.5).

Opravte disky Mac pomocí první pomoci Disk Utility

Schopnost Disk Utility opravit problémy s diskem prošla generální opravou v OS X El Capitan. Funkce First Aid nové aplikace Disk Utility může ověřovat a opravovat disky připojené k počítači Mac, ale pokud máte problémy se spouštěcí jednotkou, musíte udělat několik dalších kroků.

Naformátujte jednotku Mac pomocí Disk Utility

Disk Utility OS X El Capitan

Verze nástroje Disk Utility, která je součástí OS X El Capitan a novějších verzí systému Mac OS, byla posouzena kvůli odebrání funkcí a změně fungování určitých funkcí. Pokud však jde o formátování jednotky připojené k počítači Mac, základy zůstanou stejné.

Rozdělte disk Mac pomocí Disk Utility

Disk Utility Rozdělení výsečového grafu El Capitan

O rozdělení disku na více svazků se postará Disk Utility, ale došlo ke změnám, včetně použití výsečového grafu k vizualizaci rozdělení tabulky oddílů jednotky. Celkově vzato je to užitečný vizuál, i když se liší od skládaného sloupcového grafu používaného v dřívějších verzích Disk Utility.

Jak změnit velikost svazku Mac

Disk Utility Partitioning OS X El Capitan

Změna velikosti svazku bez ztráty dat je stále možná pomocí Disk Utility. Tento proces však prošel několika změnami, díky kterým může mnoho uživatelů poškrábat hlavu.

Klonujte disk Mac pomocí nástroje Disk Utility

Disk Utility Obnovení podrobností procesu v OS X El Capitan

Disk Utility mohl vždy zkopírovat celý disk a vytvořit klon cílového svazku. Disk Utility volá tento proces Obnovit, a zatímco je funkce stále k dispozici, prošla také změnami v OS X El Capitan. Zbývající části tohoto článku pokrývají použití Disk Utility, který je součástí OS X Yosemite (10.10) až OS X Leopard (10.5).

Naformátujte pevný disk pomocí nástroje Disk Utility

Formátování pevného disku v Disk Utility

Primárním účelem programu Disk Utility je vymazání a formátování pevných disků Mac. V této příručce se naučíte, jak vymazat disk, jak zvolit různé možnosti vymazání, aby vyhovovaly všem bezpečnostním potřebám, jak formátovat disk, včetně toho, jak vynulovat data a otestovat disk během formátování, a nakonec, jak formátovat nebo vymazat spouštěcí jednotku.

Rozdělte pevný disk pomocí nástroje Disk Utility

Rozdělení disku pomocí Disk Utility

Disk Utility neumožňuje pouze formátování pevného disku. Disk Utility můžete také použít k rozdělení disku na více svazků. Zjistěte, jak na to v této příručce. Pokrývá také rozdíl mezi pevnými disky, svazky a oddíly.

Přidat, odstranit a změnit velikost existujících svazků

Přidejte, odstraňte a změňte velikost svazků v Disk Utility

Verze Disk Utility dodávaná s OS X 10.5 má několik pozoruhodných nových funkcí, konkrétně schopnost přidávat, mazat a měnit velikost diskových oddílů bez předchozího vymazání pevného disku. Pokud potřebujete o něco větší oddíl nebo byste chtěli rozdělit oddíl na více oddílů, můžete to udělat pomocí nástroje Disk Utility, aniž byste ztratili data, která jsou aktuálně uložena na jednotce. Změna velikosti svazků nebo přidání nových oddílů pomocí Disk Utility je přímá, ale musíte si být vědomi omezení obou možností. Tato příručka se zaměřuje na změnu velikosti existujícího svazku a také na vytváření a mazání oddílů, v mnoha případech bez ztráty stávajících dat.

Použití nástroje Disk Utility k opravě pevných disků a oprávnění k disku

Disk Utility pro opravu oprávnění disku

Disk Utility může opravit mnoho běžných problémů, které mohou způsobit špatný výkon disku nebo chyby. Disk Utility může také opravit problémy s oprávněním souborů a složek, se kterými se systém může setkat. Oprava oprávnění je bezpečná záležitost a je často součástí běžné údržby vašeho počítače Mac.

Zálohujte spouštěcí disketu

Disk Utility pro zálohování spouštěcího disku

Pravděpodobně jste již slyšeli výzvu k zálohování spouštěcího disku před provedením jakékoli aktualizace systému. To je skvělý nápad, ale možná vás zajímá, jak na to. Odpověď je jakkoli chcete, pokud to zvládnete. Tato příručka ukazuje, jak k provedení zálohy použít Disk Utility. Disk Utility má dvě funkce, díky nimž je dobrým kandidátem na zálohování spouštěcího disku. Nejprve může vytvořit zaváděcí zálohu, takže ji můžete použít jako spouštěcí disk v případě nouze. Zadruhé, je to zdarma. Již ji máte, protože je součástí OS X.

Pomocí nástroje Disk Utility vytvořte pole RAID 0 (prokládané)

Vytvoření pole RAID 0 pomocí nástroje Disk Utility

RAID 0, známý také jako pruhovaný, je jednou z mnoha úrovní RAID podporovaných OS X a Disk Utility. RAID 0 umožňuje přiřadit dva nebo více disků jako pruhovanou sadu. Jakmile vytvoříte pruhovanou sadu, váš Mac ji uvidí jako jednu diskovou jednotku. Když však váš Mac zapisuje data do pruhované sady RAID 0, data se distribuují napříč všemi jednotkami, které tvoří sadu. Protože každý disk má méně práce, zápis dat zabere méně času. Totéž platí při čtení dat. Místo toho, aby jeden disk musel vyhledávat a poté odesílat velký blok dat, přenáší více disků každou část datového proudu. Ve výsledku mohou prokládané sady RAID 0 poskytnout dynamické zvýšení výkonu disku, což má za následek rychlejší výkon OS X na vašem Macu.

Pomocí nástroje Disk Utility vytvořte pole RAID 1 (Mirror)

Disk Utility a pole RAID 1 (Mirror)

RAID 1, také známý jako zrcadlo, je jednou z mnoha úrovní RAID podporovaných OS X a Disk Utility. RAID 1 umožňuje přiřadit dva nebo více disků jako zrcadlenou sadu. Když vytvoříte zrcadlenou sadu, váš Mac ji uvidí jako jednu diskovou jednotku. Když váš Mac zapisuje data do zrcadlené sady, duplikuje data napříč všemi členy sady. Tím je zajištěno, že jsou vaše data chráněna před ztrátou, pokud selže jakýkoli pevný disk v sadě RAID 1. Dokud bude kterýkoli člen sady funkční, váš Mac bude i nadále fungovat normálně a poskytne úplný přístup k vašim datům.

Pomocí nástroje Disk Utility vytvořte pole JBOD RAID

Disk Utility a pole JBOD RAID

Sada nebo pole JBOD RAID, známé také jako zřetězený nebo překlenující RAID, je jednou z mnoha úrovní RAID podporovaných OS X a Disk Utility. JBOD umožňuje vytvořit velkou virtuální diskovou jednotku spojením dvou nebo více menších jednotek dohromady. Jednotlivé pevné disky, které tvoří JBOD RAID, mohou mít různé velikosti a výrobce. Celková velikost pole JBOD RAID je součtem všech jednotlivých disků v sadě.