Spotřebitelské linuxové distribuce nabízejí výkonná grafická uživatelská rozhraní – přesto Linux, protože pochází z unixového světa 70. let, stále běží na architektuře, která se nespoléhá na konkrétní grafické uživatelské rozhraní. Textový vstupní bod do systému se nazývá a skořápkaa Linux podporuje několik z nich.
Co je to Shell?
Prostředí je textová metoda interakce s operačním systémem počítače – funkce zvaná a tlumočník příkazů. Mušle používají svou vlastní syntaxi a logiku; fungují jako prostředníci mezi přihlášeným uživatelem a jádrem počítače a provádějí další programy, jako jsou systémové nástroje nebo aplikace nainstalované uživatelem. Linux podporuje několik různých prostředí:
- Bash: Bash je výchozí prostředí většiny moderních distribucí Linuxu. Je optimalizován pro interaktivní použití prostřednictvím historie příkazů, úprav příkazového řádku, aliasingu příkazů a základního řízení úloh.
- Ryba: Navržen tak, aby byl uživatelsky přístupnější, Fish zdůrazňuje dokončení příkazů, uživatelské skripty a pokročilé funkce terminálu. Je optimalizován pro interaktivní použití.
- Ksh: Korn shell je samostatný programovací jazyk na vysoké úrovni, i když jeho interaktivní podpora je vynikající.
- Zsh: Zsh, který je skvělý pro pokročilé uživatele, nabízí pokročilé skriptovací funkce a značné množství přizpůsobitelnosti. Podporuje také různé indexy.
Nic vám nevylučuje instalaci tolik různých mušlí, kolik chcete. Ačkoli pouze jeden bude sloužit jako výchozí, máte možnost vyvolat shell uvnitř shellu uvnitř shellu. Chcete-li zjistit, které skořápky jsou již nainstalovány pro vaši distribuci, spusťte kočka / atd / skořápky. Mušle nejsou to samé jako terminál. Terminály jsou grafické programy, ve kterých pracuje relace prostředí. Obecně potřebujete terminál pro spuštění relace prostředí, ale relace prostředí a terminál nejsou propojeny. To znamená, že stejný terminálový program spouští libovolný shell a libovolný shell běží v libovolném terminálovém programu. Microsoft Windows i Apple macOS obsahují také skořápky. Ve Windows se shell nazývá Příkazový řádek, i když nové verze Windows podporují PowerShell. V systému macOS je Terminál program otevře relaci prostředí. V Linuxu, i když někteří nedbalí autoři označují relace prostředí jako „příkazový řádek“, je příkazový řádek specifický pro Microsoft.
Proč používat Shell Session?
Přímí fanoušci Linuxu pro stolní počítače zřídka potřeba používat relaci prostředí, protože moderní Linux nabízí robustní ovládací panely GUI. Téměř všechny běžné vylepšení třídy pro stolní počítače lze dokončit v grafickém uživatelském rozhraní. Protože však Linux podporuje mnoho různých distribucí a více než tucet různých desktopových prostředí, spěchají i základní rady, jak provést úkol v Linuxu, matoucí. Pokud se vaše pokyny nesoustředí na vaše desktopové prostředí, postup se bude lišit – často výrazně. Z tohoto důvodu velká část pokynů nebo řešení problémů s Linuxem zdůrazňuje příkazy prostředí. Chcete-li například zjistit, jaké programy aktuálně běží ve vašem počítači se systémem Linux, liší se proces v grafickém uživatelském rozhraní podle distribuce. V Ubuntu 20.04 byste otevřeli spouštěč a vybrali Monitor systému zatímco na openSuse Tumbleweed byste spustili KSysGuard ze složky systému K Menu. A pro každý nástroj GUI se vzhled a funkčnost liší, což vyžaduje různé podrobné pokyny a podle potřeby i snímky obrazovky. Pro každou distribuci však jednoduše běží ps -ax z relace prostředí poskytuje stejný výstup stejným způsobem.
Jak používat prostředí Linux
Prosperovat ve vesmíru pouze pro text není příliš těžké. Ve skutečnosti mnoho tvrdých fanoušků Linuxu prakticky žije v prostředí. Začněte spuštěním terminálového programu vaší distribuce nebo jeho ekvivalentu. Když se otevře okno, budete na nové relaci prostředí. Až budete hotovi, použijte výstup příkaz nebo zavřete program terminálu. Každý shell nabízí různé funkce, i když běžné linuxové nástroje (jako CD příkaz ke změně adresářů nebo kočka příkaz k zobrazení souborů) fungují stejným způsobem ve všech skořápkách. Prozkoumejte jedinečnou syntaxi vašeho shellu, abyste získali jeho sílu.