Skip to content

Jak používat rozšíření Gnome Shell

7 de Říjen de 2021
gnomeheronew 5c34e84c46e0fb000186e2df

GNOME je uživatelsky přívětivý a efektivní desktop. Díky přidání rozšíření je GNOME ještě efektivnější a produktivnější. Rozšíření GNOME Shell jsou instalovatelné aplikace, které rozšiřují sadu funkcí na ploše. Rozšíření Shell fungují pouze s GNOME 3.0 a novějším as desktopem GNOME Shell. Většina moderních distribucí Linuxu, které používají GNOME, je dodávána s GNOME Shell, včetně Ubuntu, Debianu a Fedory.

Co jsou rozšíření prostředí GNOME?

GNOME Shell, jeden z mnoha Linuxových desktopů, poskytuje základní uživatelské rozhraní pro GNOME. Jedná se o způsob interakce s aplikacemi (například LibreOffice) a službami (například tisk). Ve výchozím nastavení má GNOME Shell sadu funkcí, které jsou určeny vývojáři. S přidáním rozšíření GNOME Shell je však možné překročit výchozí sadu funkcí. Rozšíření GNOME Shell jsou části kódu napsané vývojáři třetích stran, které upravují fungování pracovní plochy GNOME a přidávají malé funkce, které zlepšují použitelnost GNOME. Pomocí rozšíření GNOME Shell můžete na plochu přidat elegantní (a efektivní) dok, výkonnou schránku, nabídku na ploše (pro snadnější spouštění aplikací) a další. Než se ponoříte příliš hluboko do seznamu možných rozšíření, zjistěte, jak nainstalovat a používat tyto praktické nástroje.

Povolte rozšíření GNOME prostřednictvím svého prohlížeče

Instalace rozšíření GNOME je přímočará. Před instalací rozšíření se však postarejte o několik závislostí. Zde je postup:

 1. Otevřete okno terminálu a zadejte příkaz install. Pro Fedoru zadejte: sudo dnf install chrome-gnome-shell

  Pro Ubuntu zadejte: sudo apt install chrome-gnome-shell

 2. Otevřete webový prohlížeč a přejděte na stránku instalačního programu rozšíření prohlížeče. Po zobrazení výzvy vyberte Dovolit.

 3. Po zobrazení výzvy vyberte Přidat.

  Tlačítko Přidat v integraci prostředí GNOME Shell

 4. Restartujte webový prohlížeč a jste připraveni nainstalovat rozšíření GNOME Shell.

Nainstalujte si rozšíření GNOME

Rozšíření prostředí GNOME se instalují z oficiální stránky rozšíření GNOME. Nemusíte zadávat příkazy (mimo instalaci závislostí) ani hledat rozšíření v obchodě s aplikacemi distribuce. Také proces instalace rozšíření GNOME Shell je stejný bez ohledu na to, jakou verzi Linuxu používáte (pokud je GNOME Shell desktop). Chcete -li nainstalovat rozšíření, otevřete webový prohlížeč a přejděte na stránku Rozšíření GNOME. Jakmile jste tam:

 1. Vyhledejte rozšíření, které chcete nainstalovat. Chcete -li vybrat rozšíření, přesuňte přepínač na Na pozice.

  Přepínač On/Off v rozšíření GNOME

 2. Po zobrazení výzvy vyberte Nainstalujte.

  Tlačítko instalace pro rozšíření GNOME

 3. Nechte instalaci dokončit.

 4. Vaše rozšíření je připraveno k použití.

Konfigurace rozšíření prostředí GNOME

Některá rozšíření obsahují možnosti konfigurace. Chcete -li konfigurovat rozšíření, obnovte stránku prohlížeče (vyberte Obnovit na panelu nástrojů prohlížeče nebo stiskněte F5 klávesu na klávesnici). Vedle přepínače se zobrazí nové konfigurační tlačítko. Kliknutím na toto tlačítko zobrazíte možnosti konfigurace rozšíření. Ne každé rozšíření nabízí možnosti konfigurace. Pokud obnovíte stránku prohlížeče rozšíření a nevidíte konfigurační tlačítko, rozšíření neobsahuje možnosti.

Zakázat a odstranit rozšíření

Zakázání a odstranění rozšíření je stejně snadné jako jeho instalace. Deaktivace rozšíření ponechá rozšíření nainstalované, ale deaktivuje ho, aby se nezobrazovalo na ploše. Odstraněním rozšíření odinstalujete z plochy. Postupujte takto:

 • Chcete -li rozšíření zakázat, vraťte se na webovou stránku rozšíření a přesuňte přepínač na VYPNUTO pozice.
 • Chcete -li rozšíření odstranit, vraťte se na webovou stránku rozšíření a klikněte na X v červeném poli. Nejste vyzváni k odebrání; automaticky se odinstaluje.