Skip to content

Jak používat Spotlight s booleovskými operátory a operátory metadat

8 de Srpen de 2021
SpotlightMetadataSearch 56a5d5295f9b58b7d0dea153

Spotlight je vyhledávací služba integrovaná do systému macOS. Pomocí Spotlightu můžete najít téměř cokoli uloženého na vašem počítači Mac nebo na jakémkoli počítači Mac připojeném k vaší domácí síti. Spotlight dokáže najít soubory podle názvu, obsahu, zástupných znaků nebo metadat, jako je datum vytvoření, poslední úprava nebo typ souboru. Co nemusí být zřejmé, je, že Spotlight také podporuje použití logických vyhledávání v rámci vyhledávací fráze. Zde je návod, jak tyto výkonné vyhledávací techniky používat ve Spotlightu. Tyto pokyny platí pro všechny počítače Mac vydané po roce 2005 se systémem Mac OS X Tiger (10.4) nebo novějším.

Jak používat booleovskou logiku ve frázi ve Spotlightu

Chcete -li v aplikaci Spotlight spustit booleovské vyhledávání, vyberte na panelu nabídek Mac v pravém horním rohu obrazovky ikonu Spotlight (ikona lupy) a otevřete Hledání reflektorů bar.

Spotlight podporuje A, NEBO, a NE logické operátory. Booleovské operátory musí být velká písmena, aby je Spotlight rozpoznal jako logické funkce, jak ukazují následující příklady:

  • bota NENÍ tábor najde jakýkoli soubor, jehož název nebo obsah obsahuje slovo boot ale neobsahuje slovo tábor.
  • Boot – tábor se znaménkem minus ( -) je další způsob, jak použít NE Booleovský operátor. Technicky znaménka mínus znamenají A NE, ale protože A funkce je implikována, NE operátor a znaménko mínus mají tendenci produkovat stejné výsledky.
  • bota A tábor přináší stejné výsledky jako vyhledávání boot camp protože A je výchozí operace, když je do hledání zahrnuto více než jedno slovo. Přestože A je výchozí typ vyhledávání, někdy se může stát, že budete chtít použít A explicitně, například při hledání více frází.
  • „Nyní je čas“ A „Alanis Morissette“ vrátí jakýkoli soubor, který obsahuje obě fráze, ale nevrátí žádný soubor, který obsahuje pouze jednu z frází. (Všimněte si použití uvozovek k definování fráze.)
  • boot NEBO tábor – najde jakýkoli soubor, který obsahuje buď boot nebo tábor. Mohou se zobrazit výsledky, které zahrnují odkazy na turistické boty a výlet, stejně jako Apple Boot Camp.

Jak hledat pomocí metadat ve Spotlightu

Kromě booleovských operátorů může Spotlight vyhledávat pomocí metadat souboru. Tato funkce vám umožňuje vyhledávat dokumenty, obrázky a další podle data, podle druhu atd. Při používání metadat ve vyhledávání umístěte nejprve hledanou frázi, poté název metadat a vlastnost oddělené dvojtečkou:

  • Tom druh: složka – vyhledá jakoukoli složku, která má Tom ve jménu.
  • Druh slunečnice: obrázek – vyhledává obrázky pomocí Slunečnice v názvu souboru.
  • Druh Dave Matthews: hudba – najde veškerou hudbu na vašem počítači Mac od Dave Matthews.

Hledání na místě pomocí metadat