Skip to content

Jak používat tester napájecího zdroje k testování napájecího zdroje

15 de Červen de 2021
GettyImages 975744026 06ec2924e4944507a1824f77bc0977c0

Testování napájecího zdroje na stolním počítači pomocí zařízení pro testování napájecího zdroje je jedním ze dvou způsobů, jak otestovat jeden v počítači. Po testování pomocí testeru napájecího zdroje by neměla být pochyb o tom, zda váš napájecí zdroj funguje správně. Tento proces není pro začátečníka. Pokud vám však práce na počítači vyhovuje, měly by tyto kroky trvat přibližně 30 minut. Než začnete, přečtěte si Důležité bezpečnostní tipy pro opravy počítačů. Testování napájecího zdroje zahrnuje obcházení vysokého napětí, což je potenciálně nebezpečná činnost. Tento krok nevynechávejte. Při práci kolem zdroje napájení by měla být vaším hlavním zájmem bezpečnost. Tyto pokyny platí konkrétně pro tester napájení Coolmax PS-228 ATX, ale postačují také pro většinu ostatních testerů napájecích zdrojů s LCD. 2:23

Jak otestovat napájecí zdroj v počítači

Jak testovat napájecí zdroj pomocí testeru napájecího zdroje

Po přečtení bezpečnostních tipů je čas začít:

  1. Vypněte počítač, odpojte napájecí kabel a odpojte cokoli jiného připojeného k vnější straně počítače. Poté otevřete kufřík. Pro usnadnění testu napájení posuňte odpojené a otevřené pouzdro někam, kde s ním můžete snadno pracovat, například na stůl nebo jiný plochý, nestatický povrch.

  2. Odpojte napájecí konektory od všech interních zařízení uvnitř počítače. Snadný způsob, jak zajistit, aby byl každý napájecí konektor odpojen, je práce ze svazku napájecího kabelu vycházejícího ze zdroje napájení. Každá skupina vodičů by měla končit na jednom nebo více napájecích konektorech. Není nutné odpojovat skutečné napájení z počítače, ani byste neměli odpojovat žádné datové kabely nebo jiné kabely, které nejsou připojeny k napájení.

  3. Seskupte všechny napájecí kabely a konektory dohromady pro snadné testování. Při organizování napájecích kabelů je co nejvíce odtáhněte od skříně počítače, aby bylo snadné zapojit napájecí konektory do testeru napájení.

  4. Zkontrolujte, zda je přepínač napětí napájecího zdroje umístěný na napájecím zdroji správně nastaven pro vaši zemi. V USA by měl být tento přepínač nastaven na 110V / 115V.

  5. Připojte 24kolíkový napájecí konektor základní desky ATX a 4kolíkový napájecí konektor základní desky ATX do testeru napájení. V závislosti na napájecím zdroji, který máte, možná nebudete mít 4kolíkový konektor základní desky, ale místo toho 6kolíkovou nebo 8kolíkovou odrůdu. Pokud máte více než jeden typ, připojujte pouze jeden po druhém spolu s 24kolíkovým hlavním napájecím konektorem.

  6. Připojte napájecí zdroj do elektrické zásuvky a přepněte vypínač na zadní straně. Některé zdroje napájení nemají přepínač na zadní straně. Pokud testovaný napájecí zdroj není, stačí k připojení napájení připojit zařízení.

  7. Stiskněte a podržte ZAPNUTO VYPNUTO na testeru napájení. Měli byste slyšet, jak se ventilátor uvnitř napájecího zdroje rozběhl. Některé verze testeru Coolmax PS-228 nevyžadují stisknutí tlačítka napájení, ale jiné ano. To, že běží ventilátor, ještě neznamená, že váš zdroj napájení dodává vaše zařízení správně. Některé ventilátory napájecího zdroje také při testování neběží, i když je napájecí zdroj v pořádku. Chcete-li cokoli potvrdit, musíte pokračovat v testování.

  8. Zkontrolujte, zda LCD na testeru napájení svítí a ve všech polích vidíte čísla. Napájecí konektory základní desky zapojené do testeru napájecího zdroje podporují celou řadu napětí, která může váš napájecí zdroj dodat, včetně +3,3 VDC, +5 VDC, +12 VDC a -12 VDC. Pokud nějaké napětí zobrazuje „LL“ nebo „HH“ nebo pokud se obrazovka LCD vůbec nerozsvítí, napájecí zdroj nefunguje správně; musíte jej vyměnit. V tuto chvíli se právě díváte na obrazovku LCD, takže se nemusíte starat o to, že by se na skutečném LCD displeji nenacházely žádné jiné indikátory nebo indikátory napětí.

  9. Zkontrolujte tolerance napětí napájecího zdroje a potvrďte, že napětí nahlášená testerem napájecího zdroje jsou v rámci schválených limitů. Pokud je jakékoli napětí mimo zobrazený rozsah nebo hodnota zpoždění PG není 100–500 ms, vyměňte napájecí zdroj. Tester je navržen tak, aby poskytoval chybu, když je napětí mimo rozsah, ale měli byste se zkontrolovat, zda jste v bezpečí. Pokud všechna uváděná napětí spadají do tolerance, potvrdili jste, že váš napájecí zdroj funguje správně. Pokud chcete otestovat jednotlivé periferní napájecí konektory, pokračujte v testování. Pokud ne, přejděte ke kroku 14.

  10. Vypněte vypínač na zadní straně napájecího zdroje a odpojte jej ze zásuvky.

  11. Připojte jeden konektor do příslušného slotu na testeru napájení: 15kolíkový napájecí konektor SATA nebo 4kolíkový napájecí konektor Molex. Nepřipojujte více než jeden z těchto periferních napájecích konektorů najednou. Pravděpodobně tím nepoškodíte tester napájecího zdroje, ale nebudete přesně testovat ani napájecí konektory. Oba napájecí konektory základní desky, které jste dříve připojili k testeru, by měly zůstat připojené během těchto testů ostatních napájecích konektorů.

  12. Připojte napájecí zdroj a potom zapněte vypínač na zadní straně, pokud jej máte.

  13. Světla označená + 12V, + 3,3 V a + 5 V odpovídají napětím dodávaným prostřednictvím připojeného periferního napájecího konektoru a měla by se odpovídajícím způsobem rozsvítit. Pokud ne, vyměňte napájecí zdroj. Pouze napájecí konektor SATA poskytuje +3,3 V ss. Napětí dodávaná různými napájecími konektory můžete zobrazit v tabulkách napájecích zdrojů ATX. Tento postup opakujte, počínaje krokem 11 a otestujte napětí ostatních napájecích konektorů. Testujte pouze jeden po druhém, nepočítáme napájecí konektory základní desky, které zůstávají po celou dobu připojeny k testeru.

  14. Po dokončení testování vypněte a odpojte napájecí zdroj, odpojte napájecí kabely od testeru napájecího zdroje a poté znovu připojte interní zařízení k napájení. Za předpokladu, že je váš napájecí zdroj testován dobře nebo jste jej vyměnili za nový, můžete nyní počítač znovu zapnout a / nebo pokračovat v řešení problému, který máte.

Zkouška pomocí testeru napájecího zdroje není skutečným testem „zátěže“ – test napájecího zdroje za realističtějších podmínek použití. Ruční test napájení pomocí multimetru, i když není dokonalým testem zátěže, se blíží.

Váš napájecí zdroj je dobrý, ale váš počítač se nespustí

Existuje několik důvodů, proč se počítač nespustí, kromě nefunkčního napájecího zdroje. V části Řešení potíží s počítačem, který se nezapne, najdete průvodce řešením problémů a další nápovědu k tomuto problému.