Skip to content

Jak připravit disk na duální spuštění Windows 8 a Linux

13 de Srpen de 2021
dual boot windows 8 1 linux mint 2202090 FINAL 5c1047ea4cedfd0001d92114

Jakmile vyzkoušíte používání Linuxu jako živého USB a budete jej používat mimo virtuální počítač, nainstalujte si Linux na pevný disk. Mnoho lidí se rozhodne pro duální spuštění, než se odhodlají používat Linux na plný úvazek.

Předpokládá se, že Linux používáte pro každodenní úkoly, ale když se zaseknete, nebo pokud existuje aplikace, která je zcela pouze pro Windows bez skutečné alternativy, můžete přepnout zpět na Windows. Tato příručka vám pomůže připravit disk na duální bootování Linuxu a Windows 8. Proces je celkem přímočarý, ale je třeba jej provést před instalací Linuxu. Před začátkem si vytvořte zálohu systému, kdyby se něco pokazilo.

Spusťte nástroj Správa disků

Nástroj použitý pro tento úkol se nazývá nástroj Správa disků. Chcete-li spustit nástroj Správa disků, přepněte na plochu a klepněte pravým tlačítkem na Start knoflík. Pokud používáte Windows 8 a ne 8.1, klikněte pravým tlačítkem na levý dolní roh. Zobrazí se nabídka a v polovině nabídky je možnost pro Správa disků.

Spusťte Windows 8 Správa disků

Vyberte oddíl ke zmenšení

Vyhledejte oddíl, na kterém běží váš OS. Může se nazývat OS nebo Windows. Pravděpodobně se jedná o největší oddíl na vašem disku. Až ho najdete, klikněte pravým tlačítkem na oddíl OS a vyberte Zmenšit objem. Nedotýkejte se oddílu EFI. Tento oddíl spustí váš systém.

Nástroj pro správu disku

Zmenšit hlasitost

Dialog Zmenšit svazek zobrazuje celkový prostor na disku dostupný v oddílu a množství, které lze snížit bez poškození systému Windows. Než přijmete výchozí možnost, zvažte, kolik místa budete v budoucnu potřebovat pro Windows a také kolik místa chcete Linuxu dát. Pokud se chystáte nainstalovat více aplikací pro Windows později, zmenšete částku, kterou chcete zmenšit, na přijatelnější úroveň.

Zmenšit objem

Distribuce Linuxu obecně nevyžadují mnoho místa na disku. Dokud zmenšíte svazek o 20 gigabajtů (GB) nebo více, budete moci provozovat Linux vedle Windows. Možná však budete chtít ponechat určitý prostor pro instalaci více aplikací Linux a také byste chtěli vytvořit místo pro sdílený oddíl, kde můžete ukládat soubory, ke kterým mají přístup Windows a Linux. Číslo, o které se rozhodnete zmenšit, musí být zadáno v megabajtech. Gigabajt je 1024 megabajtů, i když píšete Gigabyte na Megabyte v Googlu se zobrazuje jako 1 gigabajt = 1000 megabajtů. Zadejte částku, o kterou chcete zmenšit Windows, a klikněte Zmenšit. Proces je obvykle poměrně rychlý, ale závisí na velikosti disku, který zmenšujete. Pokud chcete vytvořit oddíl 20 GB, zadejte 20 000. Pokud chcete vytvořit 100 GB oddíl, zadejte 100 000. Všimnete si, že nyní je na disku nějaké nerozdělené místo. Nerozdělujte tento prostor. Během instalace Linuxu budete dotázáni, kam nainstalovat distribuci a tento nerozdělený prostor se stane domovem nového operačního systému.