Otevřete svůj e-mail a uvidíte záplavu zpráv propagujících bezplatné konzultace, prodeje, „nejnovější“ zprávy a řadu dalších nežádoucích informací. O nic jste nepožádali, tak proč je vaše doručená pošta zaplněna nevyžádanou poštou? Zde je pohled na čtyři způsoby, jak spammeři získají vaši e-mailovou adresu a jak v budoucnu chránit vaši e-mailovou adresu před spamery. Mnoho spamových e-mailů je zachyceno ve složce spamu ve vašem e-mailovém programu. Zkontrolujte filtry nevyžádané pošty nebo spamu, abyste zachytili co nejvíce nežádoucích e-mailů.
Čtyři způsoby, jak spammeri získají vaši adresu
Existují čtyři hlavní způsoby, jak spammeři získají vaši e-mailovou adresu. Zde je pohled na každou metodu a na to, co můžete udělat pro obranu své schránky proti těmto nežádoucím vniknutím.
Nákup e-mailových adres ze seznamu
Spammeři nakupují e-mailové adresy legálně i nelegálně. Při vytváření účtu na webu nebo ve službě nebo při online nákupu si pečlivě přečtěte zásady ochrany osobních údajů. Vaše e-mailová adresa by mohla být prodána marketingovému seznamu a vytvářet tak nevyžádanou poštu. Nečestní zaměstnanci poskytovatelů internetových služeb navíc někdy prodávají e-mailové seznamy prostřednictvím eBay nebo na černém trhu. Kyberzločinci mohou také proniknout a ukrást seznamy zákazníků ISP a poté tyto adresy prodat spamerům.
Používání sklizňových programů
Jakýkoli text na webové stránce, který obsahuje znak @, je poctivá hra pro programy pro sběr e-mailů. Spameri a hackeři používají ke skenování webu a shromažďování e-mailových adres složité automatizované nástroje. Spammeři sklízejí e-mailové adresy z e-mailových seznamů, webů, chatovacích místností, kontaktních míst domén a mnoha dalších. Pochopte, že pokud uvedete svou e-mailovou adresu online, spammer ji najde.
Slovníkové programy
Programy slovníku, které se také běžně nazývají „útoky hrubou silou“, generují postupně alfanumerické kombinace e-mailových adres. I když jsou mnohé z výsledků nesprávné, tyto slovníkové programy mohou vytvořit stovky tisíc adres za hodinu, což alespoň zaručuje nějaký bude fungovat jako cíl pro spam.
Nečestné služby zpravodaje
Nečestné služby zpravodaje prodají vaši e-mailovou adresu za provizi. Velmi častou taktikou je vyhodit miliony lidí falešným e-mailem „připojili jste se k zpravodaji“. Když uživatelé kliknou na ikonu Odhlásit odběr odkaz, ve skutečnosti potvrzují, že na jejich e-mailové adrese existuje skutečná osoba. Poté, co spammer dostane vaši e-mailovou adresu, přenese ji na svůj spamovací software („ratware“) a poté k vaší spamování často použije botnety a zfalšované e-mailové adresy.
Chraňte svou e-mailovou adresu před spammery
I když neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak se vyhnout spammerům, existuje několik manuálních technik, které vám mohou pomoci skrýt vaši e-mailovou adresu.
Zamaskujte svou e-mailovou adresu
Jednou z taktik je skrýt vaši e-mailovou adresu pomocí technik zamlžování. Například vložte řetězce, znaky nebo mezery do své e-mailové adresy, když ji zveřejníte online. Zveřejnění vaší e-mailové adresy jako obrázku je dalším způsobem, jak ji zamaskovat.
Použijte jednorázovou e-mailovou adresu
Další metodou je použití jednorázové e-mailové adresy, když potřebujete e-mailovou adresu k přihlášení k něčemu online nebo pokud potřebujete zveřejnit e-mailovou adresu online. Pokud používáte jednorázovou e-mailovou adresu, ve skutečnosti používáte alias své skutečné e-mailové adresy. Pokud začnete dostávat spam, přejděte na novou jednorázovou adresu.
Použijte kódovací nástroj
Chcete-li popletení posunout o krok dále, použijte při publikování své adresy na svém webu nebo blogu nástroj pro kódování e-mailových adres.
Smazat bez odhlášení
Pokud obdržíte žádost o odhlášení odběru zpravodaje, k jehož odběru jste se ve skutečnosti nikdy nepřihlásili, jednoduše e-mail smažte. Nesledujte odkaz pro odhlášení, protože to může jen ověřit vaši e-mailovou adresu pro spammery.