Skip to content

Jak to opravit, když rolování myši nefunguje

7 de Červenec de 2021
how to fix it when your mouse scroll is not working 5076803 2 220833e531f941a1be4eb9661a50367a

Je běžné, že kolečko myši náhle přestane rolovat. Než myš zahodíte do koše, existuje několik tipů na řešení potíží, které můžete použít, aby fungovala znovu.

Příčiny neposouvání kolečka myši

Když se myš nebude posouvat, nejčastěji to způsobují dva problémy. Prvním je prach a špína způsobující mechanické problémy s kolečkem myši. Druhým problémem je nízký stav baterie bezdrátových myší. To však není vždy hlavní příčina. Mezi další problémy patří nesprávné nastavení myši v nastavení systému OS, poškozené systémové soubory nebo použití myši, která není kompatibilní s vaším operačním systémem.

Jak opravit kolečko myši, které se neposouvá

Níže uvedené problémy se týkají všech počítačových systémů, které používají myši, včetně Windows 10 nebo macOS. Ve většině případů se oprava týká samotné myši. V ostatních případech budou pokyny obsahovat kroky pro každý operační systém. Než se dostanete příliš daleko, setkáváte se pouze s problémem s neotáčením kolečka myši v aplikaci Excel (běžný problém)? Pokud ano, zkontrolujte, zda je správně nastaven směr pohybu kurzoru v aplikaci Excel.

  1. Znovu připojte myš. Než něco uděláte, ujistěte se, že problém není dočasný. To lze provést odpojením myši od portu USB a opětovným připojením. Kdykoli připojíte myš, restartuje se ovladače myši a to samo o sobě může problém vyřešit. Můžete dokonce zkusit použít jiný port USB. Pokud používáte bezdrátovou myš, ujistěte se, že jste ji správně připojili k počítači.

  2. Vyměňte baterie. Pokud používáte bezdrátovou myš, nízká kapacita baterie je nejčastější příčinou podivného chování myši. Ať už kolečko myši nekroutí, nebo myš jinak jedná nevyzpytatelně, výměna baterií je velmi rychlý a levný způsob, jak tuto příčinu vyloučit. Můžete také zvážit přechod na dobíjecí baterie, abyste měli vždy po ruce plně nabité baterie, které můžete podle plánu vyměnit. Tímto způsobem nemusíte čekat, než se myš začne chovat, než je změníte.

  3. Vyčistěte myš. Většina moderních myší již nemá k čištění válečky, ale nyní je rolovací kolečko jedinou mechanickou částí. To také znamená, že je to část náchylná k přitahování nečistot, prachu a částic jídla. Ty proklouznou skrz trhliny na boku kola a mohou vést k tomu, že rolovací kolečko myši nebude fungovat. Pokud je vaše myš bezdrátová, je třeba mít na paměti několik zvláštních aspektů čištění bezdrátové myši.

  4. Zkontrolujte touchpad. Dalším běžným problémem je rušení myší od něčeho, co se dotýká touchpadu na vašem notebooku. Mohlo by to být něco tak jednoduchého jako voda vytékající z nedalekého šálku. Můžete dokonce zvážit dočasné vypnutí touchpadu, abyste zjistili, zda to problém vyřeší.

  5. Zkontrolujte nastavení kolečka myši. Každý OS má jedinečné nastavení pro ovládání kolečka myši. Pokud se tyto změny změní, může se stát, že se kolečko myši nebude posouvat. Prohlédněte si nastavení myši ve Windows 10 nebo Mac a ujistěte se, že je rolování kol skutečně povoleno a správně nakonfigurováno. Pokud používáte Mac, zkontrolujte také, zda je směr posouvání nastaven tak, jak chcete.

  6. Aktualizujte ovladače myši. Nejúčinnějším způsobem aktualizace ovladače myši je stažení a instalace nejnovějšího ovladače myši z webu výrobce. V počítači se systémem Windows 10 zkontrolujte Správce zařízení, abyste se ujistili, že po aktualizaci není vedle ovladače myši vykřičník. Pokud existuje, budete chtít vrátit ovladač myši zpět a zkusit něco jiného. Než přejdete k poslednímu kroku, zkuste použít jinou myš, abyste se ujistili, že problém je skutečně ve vašem systému, a nikoli selhání hardwaru myši. Pokud byste chtěli koupit novou myš, nechtěli byste s počítačem podniknout drastickější opatření.

  7. Opravte poškozené systémové soubory. V tomto okamžiku je možné, že vaše systémové soubory mohou být poškozeny. Než vyzkoušíte něco drastického, ujistěte se, že jste nainstalovali nejnovější aktualizace systému pro Windows 10 nebo Mac OS z Apple App Store. Dále zkuste provést automatickou opravu systému Windows 10. Pokud vše ostatní selže, možná budete muset provést úplné obnovení systému Windows 10 nebo čistou instalaci systému Windows, pokud nemáte zálohu pro obnovení. Pokud používáte Mac, budete možná muset znovu nainstalovat kompletní Mac OS.