Skip to content

Jak to opravit, když vaše topení nefunguje

8 de Červenec de 2021
car heater suddenly stopped working 534657 0434e58bcf8c4b5fb4daf6f2366da711

Existuje mnoho důvodů, proč topení do auta nefunguje. Abyste zjistili, co je na topném systému vašeho auta špatně a co můžete udělat pro jeho opravu, musíte si nejprve přečíst situaci. Foukne topení do automobilu studený vzduch nebo topení v autě vůbec žádný vzduch?

Důvody, proč topení automobilu přestane fungovat

Existuje několik důvodů, proč může být ohřívač automobilu na fritze – záleží na povaze problému. Pokud z větracích otvorů vytéká studený vzduch, můžete se setkat s jedním z následujících problémů, i když je vozidlo zahřáté a termostat nastaven na horký.

  • Málo chladicí kapaliny
  • Ucpání jádra ohřívače
  • Zaseknuté dveře směsi
  • Zaseknutý ventil topení
  • Špatný spínač nebo propojení

Pokud je topení rozbité, protože nefoukne, je to pravděpodobně kvůli vadnému motoru ventilátoru nebo elektrickému připojení.

Jak to opravit, když vaše topení nefunguje

Tyto pokyny vám pomohou diagnostikovat a opravit systém vytápění automobilů, který fouká pouze studený vzduch. Pokud topení nefouká žádný vzduch, přejděte k další části.

  1. Zkontrolujte hladinu chladicí kapaliny. Vypněte vozidlo a nechte motor úplně vychladnout. Chladicí kapalina je umístěna v průsvitném plastovém džbánu v motorovém prostoru. Mělo by mít indikátory úrovně, které ukazují, jak je plná nebo prázdná. Pokud je hladina chladicí kapaliny nízká, vozidlo pravděpodobně necirkuluje dostatečně nemrznoucí směs přes jádro topení a je třeba jej doplnit. Naplnění chladicí kapaliny může problém krátkodobě vyřešit. Nízké množství chladicí kapaliny však často naznačuje další problém, například netěsné těsnění nebo hadici. Pokud vozidlo spaluje chladicí kapalinu, může mít vyfukované těsnění hlavy, jehož oprava může být nákladná. Chladicí kapalina, která má tmavě hnědou barvu, znamená, že v chladicím systému je rez.

  2. Zkontrolujte teplotu jádra topného tělesa. Zvedněte kapotu a zkontrolujte teplotu kolem místa, kde hadice jádra topení vstupují do skříně jádra topení. Nejbezpečnějším způsobem je bezkontaktní infračervený teploměr. Pokud má jedna hadice stejnou teplotu jako chladicí kapalina a druhá hadice je studená, může dojít k zablokování jádra ohřívače. Pokud má vozidlo v jedné z hadic ventil, zkontrolujte jeho funkci. Pokud je ventil zaseknutý a brání proudění chladicí kapaliny jádrem ohřívače, může to být zdrojem problému.

  3. Zkontrolujte, zda nejsou v topné skříni nečistoty. Pokud zjistíte, že horká nemrznoucí směs protéká jádrem ohřívače, mohou být v ohřívací skříni nečistoty. K tomu může dojít, když jsou v topném systému listí, jehličí nebo úlomky silnic.

  4. Přepněte termostat z horkého na studený a poslouchejte. Když regulujete termostat z horkého na studený a neslyšíte, že se směšovací dveře pohybují, může se jednat o problém se směšovacími dveřmi, spojkou, kabeláží nebo spínačem termostatu, v závislosti na vozidle.

Jak to opravit, pokud vaše topení v autě nefouká vzduch

Pokud je topení rozbité, protože nefoukne, je to pravděpodobně kvůli vadnému motoru ventilátoru nebo elektrickému připojení. Při řešení problému postupujte podle těchto pokynů.

  1. Zkontrolujte, zda je motor ventilátoru napájen. Jediným způsobem, jak zjistit, která součást selhala, je uchopit některé základní diagnostické nástroje, získat přístup k motoru ventilátoru a zkontrolovat, zda je napájen nebo ne. Specifický diagnostický postup se liší v závislosti na vozidle.

  2. Pokud je napájen, zkontrolujte, zda není vyhořel motor ventilátoru. Po demontáži dmychadla možná zjistíte, že klec veverky je ucpaná tolika nečistotami, že motor nemůže fungovat. V ostatních případech se může jednat o jednoduchý problém, jako je přerušený vodič, zrezivělé spoje nebo odpojená sestava pigtailu.

  3. Pokud dmychadlo nedostává energii, zkontrolujte pojistku dmychadla, abyste se ujistili, že není spálená. Vypálená pojistka často naznačuje jiný základní problém, proto ji nikdy nevyměňujte za větší, abyste zabránili jejímu opětovnému vybití. Pokud vyměníte spálenou pojistku za stejnou proudovou intenzitu a nezhasne, pravděpodobně došlo k selhání pojistky z důvodu věku. Pokud původní pojistka není spálená, vyhledejte problém zpět ke zdroji testováním odporu, relé a spínače.