Skip to content

Jak určit správnou velikost měniče podle vašich požadavků

7 de Červenec de 2021
GettyImages 493397135 5804eb353df78cbc28807f7b

Střídač je zařízení, které přeměňuje energii z 12voltové stejnosměrné baterie, jako je ta v autě nebo kamionu, na 120voltovou střídavou energii, která napájí veškerou elektroniku ve vašem domě. Jedno z těchto zařízení můžete použít k napájení nejrůznějších zařízení v autě, ale je důležité nejprve zjistit, jak velký měnič potřebujete.

Jak odhadnout požadavky na velikost měniče

Před zakoupením a instalací výkonového měniče je důležité určit, jaké budou vaše energetické potřeby. Je také důležité vyhnout se přetížení vašeho elektrického systému, což je problém hlavně při řešení automobilových aplikací. Při instalaci střídače v automobilu nebo nákladním automobilu je množství dostupné energie omezeno schopnostmi elektrického systému, které – kromě instalace výkonového alternátoru – jsou do značné míry vytesány do kamene.

Abyste mohli dobře odhadnout své energetické potřeby, musíte se podívat na všechna zařízení, která plánujete zapojit do svého nového střídače. Pokud potřebujete používat pouze jedno zařízení najednou, je to jediné, které musíte zvážit. S přidáváním dalších zařízení se situace komplikuje, ale stále jde o relativně jednoduchý výpočet.

Kolik energie je dostačující pro střídač?

Správný měnič pro vaši konkrétní aplikaci závisí na tom, kolik wattů vaše zařízení vyžadují. Tyto informace jsou obvykle vytištěny někde na elektronických zařízeních, i když místo toho mohou zobrazovat hodnoty napětí a proudu. Pokud jste schopni najít konkrétní příkony pro vaše zařízení, budete je chtít sečíst, abyste získali minimální číslo. Toto číslo bude nejmenší střídač, který by mohl vyhovovat vašim potřebám, takže je dobré přidat 10 až 20 procent na začátek a poté koupit měnič této velikosti nebo větší. Některá běžná elektronická zařízení a výkony zahrnují:

přístroj Watty
Mobilní telefon 50
Fén 1 000+
Mikrovlnná trouba 1200+
Mini lednice 100 (500 při spuštění)
Notebook 90
Přenosný ohřívač 1 500
Žárovka 100
Laserová tiskárna 50
LCD televize 250

Tato čísla se mohou od jednoho zařízení k druhému značně lišit, takže se nikdy nespoléhejte úplně na takový seznam při určování požadavků na velikost měniče. I když tato čísla mohou být užitečná při počátečním odhadu, je důležité určit skutečné požadavky na výkon vašeho zařízení před zakoupením střídače.

Jaký měnič velikosti byste měli koupit?

Jakmile zjistíte, jaká zařízení chcete do svého střídače zapojit, můžete přímo kopat a zjistit, jaký měnič si můžete koupit. Jako příklad řekněme, že chcete připojit svůj notebook, žárovku, televizi a stále můžete provozovat tiskárnu. První věcí, kterou musíte udělat, je zjistit, kolik energie každé zařízení používá, a sečíst je:

přístroj Watty
Notebook 90 wattů
Žárovka 100 wattů
LCD televize 250 wattů
Tiskárna 50 wattů
Mezisoučet 490 wattů

Po sečtení požadavků na napájení každého zařízení, které chcete použít, je výsledný mezisoučet dobrým výchozím bodem pro práci. Stále však budete chtít přidat alespoň 10 až 20 procent pro bezpečnostní rezervu, kterou jsme zmínili v předchozí části. Pokud si nedáte prostor pro chybu a budete stále chodit po měniči přímo proti drsnému okraji, výsledky nebudou hezké.

490 W (mezisoučet) + 20% (bezpečnostní rezerva) = 588 W (minimální bezpečná velikost střídače)

Toto číslo znamená, že pokud chcete provozovat tyto čtyři konkrétní zařízení najednou, budete si chtít koupit střídač, který má nepřetržitý výkon nejméně 500 W.

Vzorec střídače magického vozu

Pokud si nejste jisti přesnými energetickými požadavky svých zařízení, můžete to skutečně zjistit pohledem na zařízení nebo provedením docela základní matematiky. U zařízení, která mají AC / DC adaptéry, jsou tyto vstupy uvedeny na výkonové cihle. (Je však efektivnější hledat přímé stejnosměrné zástrčky pro tyto typy zařízení, protože nebudete převádět z DC na AC a poté zpět na DC.) Ostatní zařízení mají obvykle podobný štítek umístěný někde mimo dohled. Klíčový vzorec je:

Zesilovače x volty = watty

To znamená, že k určení využití wattů budete muset znásobit vstupní zesilovače a volty každého zařízení. V některých případech stačí vyhledat výkon vašeho zařízení online. V ostatních případech je lepší podívat se na napájecí zdroj. Řekněme například, že chcete ve svém autě používat Xbox 360. To je případ, kdy se opravdu musíte podívat na napájecí zdroj, protože Microsoft v průběhu let vydal řadu modelů, které všechny mají odlišné požadavky na napájení. Při pohledu na napájecí zdroj pro můj Xbox, který sahá až do roku 2005, je vstupní napětí uvedeno jako „100 – 127 V“ a intenzita proudu je „~ 5 A.“ Pokud máte novější verzi konzoly, může čerpat 4,7 A nebo i méně. Pokud tato čísla zapojíme do našeho vzorce, dostaneme:

5 x 120 = 600

což znamená, že k používání zařízení Xbox 360 v autě bych potřeboval alespoň 600 wattový měnič. V tomto konkrétním případě dotyčné elektronické zařízení – Xbox 360 – odebírá různé množství energie v závislosti na tom, co právě dělá. Když jste na palubní desce, spotřebuje to podstatně méně, ale pro jistotu musíte jít se specifikacemi na napájecím zdroji.

Jděte velký nebo jděte domů: Je větší střídač lepší?

V předchozím příkladu jsme zjistili, že můj starý napájecí zdroj pro Xbox 360 může při náročném používání odebírat až 600 wattů. To znamená, že k použití zařízení Xbox 360 ve vašem autě potřebujete alespoň 600 wattový střídač. V praxi vám může uniknout menší střídač, zvláště pokud máte novější verzi konzoly, která není tak náročná na energii. Vždy však chcete jet s větším měničem, než kolik čísel říká, že potřebujete. Musíte také počítat se všemi zařízeními, která chcete spustit najednou, takže ve výše uvedeném příkladu byste chtěli připnout 50 až 100 wattů pro váš televizor nebo monitor (pokud nemáte videohlavu nebo jinou obrazovku 12 V pro hraní her. Pokud jste příliš velký, budete mít další prostor pro práci. Pokud příliš malý, budete mít ve svých rukou další potenciálně drahý nákup.

Kontinuální vs. špičkové výstupy automobilového střídače

Dalším faktorem, který je třeba mít na paměti při určování potřebné velikosti výkonového měniče, je rozdíl mezi trvalým a špičkovým výkonem. Špičkový výstup je příkon, který může střídač dodávat po krátkou dobu, kdy poptávka stoupá, zatímco trvalý výstup je limit pro normální provoz. Pokud vaše zařízení odebírají dohromady celkem 600 wattů, musíte si koupit měnič, který má nepřetržitý výkon 600 wattů. Střídač s hodnocením 600 špiček a 300 nepřetržitě to v této situaci prostě nepřeruší. Více od Lifewire

 • Napájecí invertor pro auto

  Instalace střídače do automobilu nebo nákladního automobilu

 • Zblízka topného prvku.

  Možnosti zásuvného ohřívače do auta

 • Táborník používající k provozu notebooku invertor výkonu

  6 nejlepších výkonových měničů roku 2021

 • Ilustrace osoby, která v autě pomocí přenosného střídače používá notebook

  Porozumění automobilovým střídačům

 • 1625699239 961 Jak urcit spravnou velikost menice podle vasich pozadavku

  8 nejlepších přenosných generátorů do roku 2021

 • Rodina pomocí napájecího měniče ke spuštění notebooku v dodávce

  Vypustí střídač v autě baterii?

 • vysoký alternátor zesilovače

  Jak si vybrat alternátor: Mohou alternátory s vysokým výkonem způsobit poškození?

 • rozzlobené děti žádná síla v autě

  Proč můj automobilový střídač najednou přestal fungovat?

 • Nepřerušitelný zdroj energie

  4 nejlepší napájecí zdroje pro PC v roce 2021

 • Pár reproduktorů domácího kina

  Kolik wattů stačí na reproduktory?

 • CyberPower CP685AVR-G AVR Series UPS 685VA 390W Compact

  9 nejlepších zdrojů nepřerušitelného napájení (UPS) roku 2021

 • Silueta mrakodrapy proti oranžové obloze

  Použití automobilového střídače jako generátoru

 • Zástrčka pro automobilový střídač

  12V adaptéry pro vaše auto

 • žena pomocí energie z auta k nabíjení notebooku na výlet

  Jak může napájecí adaptér do auta provozovat vaši elektroniku

 • Fotografie grafické karty nainstalované v počítači

  Jak upgradovat grafickou kartu

 • 1623048484 577 Co je to 15 DIN autoradio

  3 nejlepší automobilové stereofonní systémy roku 2021

Záchranný drát

Následuj nás

 • Facebook

 • O nás
 • Inzerovat
 • Zásady ochrany osobních údajů
 • Zásady používání souborů cookie
 • Kariéra
 • Redakční pokyny
 • Kontakt
 • Podmínky použití
 • Ochrana osobních údajů v EU
 • Oznámení o ochraně osobních údajů v Kalifornii
 • DŮVĚRYHODNÉ

Vaše práva na soukromí

Lifewire a naši partneři třetích stran používají soubory cookie a zpracovávají osobní údaje, jako jsou jedinečné identifikátory, na základě vašeho souhlasu s ukládáním a / nebo přístupem k informacím v zařízení, zobrazováním personalizovaných reklam a pro měření obsahu, přehled publika a vývoj produktů. Chcete-li změnit nebo odvolat váš výběr souhlasu pro Lifewire.com, včetně vašeho práva vznést námitku, kde je použit oprávněný zájem, klikněte níže. Nastavení můžete kdykoli aktualizovat pomocí odkazu „Ochrana osobních údajů v EU“ v dolní části jakékoli stránky. Tyto volby budou globálně signalizovány našim partnerům a nebudou mít vliv na data procházení. Seznam partnerů (prodejců)

My a naši partneři zpracováváme údaje pro:

Aktivně pro identifikaci skenujte vlastnosti zařízení. Používejte přesná geolokační data. Ukládejte a / nebo přistupujte k informacím na zařízení. Vyberte přizpůsobený obsah. Vytvořte si osobní profil obsahu. Měření výkonu reklamy. Vyberte základní reklamy. Vytvořte si přizpůsobený profil reklam. Vyberte přizpůsobené reklamy. Aplikujte průzkum trhu a získejte přehled o publiku. Měření výkonu obsahu. Vyvíjejte a vylepšujte produkty. Seznam partnerů (prodejců)