Skip to content

Jak vložit klíč zpět na klávesnici notebooku

14 de Srpen de 2021
replace broken key on laptop 015b16a30a4c4679a33563316fd9e3b6

Co vědět

  • Pokud se kryt klávesnice uvolní z klávesnice vašeho notebooku, zaklapněte jej zpět do držáku; poslouchejte kliknutí, abyste se ujistili, že je zajištěno.
  • Držáky klíčů jsou obvykle malé kousky kulatého nebo čtvercového plastu, které se vejdou kolem spodní strany čepičky klíče.
  • Buďte něžní! Jedná se o křehké mechanismy, které se mohou zlomit, pokud je použito příliš velké síly.

Tento článek popisuje, jak znovu nasadit krytku na klávesnici notebooku, která se odlomila z klávesnice. Kousek čtvercového plastu s písmenem, číslem nebo symbolem se obvykle nazývá „klíč“, ale technicky vzato, „klíčenka“.

Jak opravit zlomenou klávesnici notebooku

Ne všechny klávesnice pro notebooky jsou stejné a některé klávesnice jsou konstruovány odlišně od ostatních klávesnic. Klávesnice notebooku je tradičně pokryta plochými plastovými kryty kláves se známými písmeny, číslicemi a symboly. Jiné části klíče se mohou odlomit z krytky, ale odtržení klávesnice z klávesnice je nejčastějším problémem s klávesnicí notebooku, takže pokud máte zlomenou klávesu, je pravděpodobné, že došlo k jejímu uvolnění. Tyto kryty na klíče se uzamykají v malém kousku plastu známém jako držák na klíčenky. Obvykle se jedná o malé plastové kruhy nebo čtverce, které zajišťují krytku klíče na místě. Oprava zlomené krytky klíče vyžaduje, abyste se ujistili, že je pojistka zajištěna ve vašem počítači, a poté opatrně zajistěte krytku klíče v horní části držáku.

  1. Zkontrolujte, zda se z vašeho notebooku nesundala pouze krytka klíče, nebo zda s ní přišel i držák, což se může někdy stát, pokud se pojistka časem uvolní. Pokud je s klíčenkou trochu plastu, je to pravděpodobně pojistka. Opatrně umístěte držák zpět na místo, kde se uvolnil. Design držáku se přirozeně zasune do tohoto prostoru, když ho správně orientujete, což může trvat několik pokusů zjistit. Pokud se nějaké plastové kousky zdají rozbité, nepokoušejte se znovu nasadit krytku ani držák, protože byste mohli nakonec způsobit více škody než užitku a dále poškodit klávesnici. V takovém případě možná budete chtít nechat notebook opravit třetí stranou nebo si objednat náhradní klíč nebo klávesnici, kterou si vyměníte sami.

  2. Když je držák klíče na svém místě, umístěte krytku klíče na horní část držáku. Zkontrolujte držák a spodní stranu krytky klíče, abyste zjistili správnou orientaci. Lehce stiskněte dolů a poslouchejte kliknutí; to signalizuje, že se krytka klíče uzamkla v držáku.

  3. Při dobrém osvětlení zkontrolujte krytku klávesnice a zkontrolujte, zda je správně zarovnána se všemi ostatními klávesami na vaší klávesnici. Pokud se zdá, že není zarovnaný, jemně stiskněte klávesu, dokud nebude správně umístěna.

  4. Pokud jste postupovali podle těchto kroků, ale váš klíč stále nefunguje, je pravděpodobné, že v obvodech vaší klávesnice je hlubší problém, což může vyžadovat pokročilejší opravu. V této situaci, bez znalosti a zkušeností s opravou klávesnic, je nejlepší vzít svůj notebook třetí straně, alespoň k vyhodnocení.

Důležité tipy pro údržbu klávesnice notebooku

Nejlepší způsob, jak se o klávesnici svého notebooku starat, je v první řadě ji nerozbít, což lze snadněji říci, než udělat. Naštěstí, pokud si vybudujete několik dobrých návyků, pravděpodobnost, že něco porušíte, se sníží. Za prvé, rutinní čištění je nezbytné. Krytky na klíče se mohou odlepit poté, co se pod nimi nahromadí zbytky, a snaží se oddělit krytku od držáku. Pravidelné vymazání klávesnice je skvělý způsob, jak udržet klávesnici čistou a beze zbytků. Ověřte si u výrobce, co je doporučeno (a zjistěte, co může klávesnici poškodit). Za druhé, uvědomte si, jak tvrdě mačkáte klávesy! Klávesnice přenosných počítačů často ke své práci vyžadují mírné stisknutí, takže pokud jste zvyklí na plnohodnotnější klávesnici, možná budete při psaní kláves mačkat více, než potřebujete. Nakonec si dejte pozor na rozlití v blízkosti klávesnice. Rozsypání samo o sobě nezpůsobí uvolnění klíčenky, ale samozřejmě nejsou všechny vytvořeny stejně. Sklenici vody nebo selzeru lze zvládnout, pokud desku odpojíte a pečlivě a důkladně vysušíte, ale cokoli s cukrem může znamenat okamžitý konec hry. I ta nejlepší údržba někdy nemusí stačit. Někdy klíče prostě nejde opravit. V takových případech máte možnost vyměnit klávesnici nebo vyměnit celý notebook.