Skip to content

Jak vybrat hlavní jednotku do auta

15 de Srpen de 2021
GettyImages 72896717 1fb73c60ed2743f1b5d9581bac7e1d7d

Hlavní jednotka je řídicí centrum vašeho autorádia. Tato jednoduchá součást, často označovaná jako autorádio (protože většina z nich obsahuje rádio), může mít obrovský dopad na to, jak dobře zní váš systém, jak vypadá vaše palubní deska a jak snadno se vám daří dělat věci, jako je přepínání vstupů při jízdě. Výběr hlavní jednotky může být skličující. Často jsou drahé a výběr špatného může špatně ovlivnit, jak systém zní. Pokud se jedná o upgrade, který vás zajímá, ale nejste si jisti, kde začít, provedeme vás některými z nejdůležitějších faktorů, které je třeba při výběru nové hlavní jednotky zvážit.

Výběr hlavní jednotky: důležité faktory

Existují čtyři hlavní faktory, které mohou ovlivnit vhodnost hlavní jednotky pro použití v jakémkoli daném autorádiu. V závislosti na konkrétní situaci budou některé z těchto faktorů důležitější než jiné.

 • Rozpočet: Při aktualizaci autorádia do auta je důležité být realistický. Kdokoli může vybudovat zabijácký zvukový systém tím, že na problém hodí dostatek peněz, ale ne každý má tuto možnost. Proto je důležité přemýšlet o tom, co chcete, zvážit další komponenty, které možná budete muset koupit, a vybrat hlavní jednotku, která odpovídá vašemu rozpočtu.
 • Napájení: Toto se týká zvukového výstupu, který hlavní jednotka posílá do vašich reproduktorů. Vyšší výkon znamená hlasitější zvuk a menší zkreslení při středních a vysokých úrovních hlasitosti, ale připojení výkonné hlavní jednotky ke slabým reproduktorům nepřinese skvělé výsledky.
 • Estetika: Vzhled hlavní jednotky bude pro některé lidi důležitější než ostatní. Hlavní jednotka je často středobodem palubní desky vozidla, takže je důležité vybrat něco, co nevypadá ošklivě. V některých případech vás estetika může dokonce vést k ponechání původní hlavní jednotky na místě.
 • Funkce: Důvod, proč používáme termín „hlavní jednotka“ namísto „autorádia“, je ten, že hlavní jednotka zvládne mnohem víc než jen základní rádiové povinnosti. Pokud je pro vás důležitá určitá funkce, například kompatibilita Bluetooth nebo MP3, nezapomeňte se na to zaměřit.

Každý, kdo pracuje na rozpočtu, bude chtít najít hlavní jednotku, která splňuje nebo překračuje jeho potřeby v ostatních kategoriích, aniž by narušila banku. Někdo, kdo se pokouší vybudovat dokonalý zvukový systém jeden kus po druhém, však bude mít jiné priority. S ohledem na to se podíváme hlouběji na různé vlastnosti, které byste měli u skvělé hlavní jednotky hledat.

Form Factor: Single vs. Double DIN

Než začne proces výběru hlavní jednotky, je důležité zkontrolovat palubní desku vozidla, ve kterém bude použita. Většina hlavních jednotek se hodí do dvou velikostních kategorií, které se označují jako jednoduché DIN a dvojité DIN, a většina vozidel má buď jednoduchá nebo dvojitá DIN palubní zásuvka. Pokud je stávající hlavní jednotka vysoká přibližně 2 palce (50 mm), musí výměna odpovídat jediné normě DIN. Pokud je stávající jednotka vysoká 4 palce (100 mm), lze použít buď jednoduchou nebo dvojitou hlavní jednotku DIN. Pro instalaci hlavní jednotky s jedním DIN do zásuvky s dvojitým DIN je však zapotřebí distanční vložka. Další informace najdete v našem průvodci k nalezení správné velikosti hlavní jednotky.

Aftermarket vs. originální vybavení

Když začnete přemýšlet o estetice hlavní jednotky, jednou z obav, kterou má mnoho lidí, je, že hlavní jednotka na trhu s náhradními díly nebude vypadat správně. Správně nainstalované autorádio bude vypadat stejně čistě a profesionálně jako původní rádio, ale je pravda, že některá autorádia na trhu s náhradními díly se prostě neshodují se zbytkem palubní desky. Ponechat hlavní jednotku původního vybavení (OE) na místě obvykle není nejlepší nápad, ale je to volba, pokud je tvarována zvláštně nebo se chcete z estetických důvodů držet vzhledu OE. Pokud hlavní jednotka OE již má všechny vaše další požadované funkce, můžete nákup nové hlavní jednotky úplně přeskočit a nainstalovat pouze nový zesilovač a prémiové reproduktory. To obvykle neposkytuje nejlepší možný zvuk, pokud hlavní jednotka OE nemá výstupy předzesilovače, protože tento typ nastavení obvykle způsobí určité zkreslení zvuku. Pokud má hlavní jednotka původního vybavení výstupy předzesilovače nebo pokud má vozidlo tovární zesilovač, ponechání hlavní jednotky OE na místě a instalace pěkného zesilovače a reproduktorů může fungovat dobře. Pokud chcete upgradovat hlavní jednotku, ale máte obavy, že to nevypadá správně, až budete hotovi, věnujte zvláštní pozornost tomu, jak vypadají vaše možnosti při zapnutí a vypnutí. Můžete také vyhledat obrázky vozidel, jako je to vaše, abyste zjistili, co fungovalo pro ostatní lidi.

Zdroje zvuku

Zvukové zdroje na pravé hlavní jednotce budou záviset na osobních preferencích, protože každý má mediální knihovnu tvořenou různým množstvím kazet, disků CD, MP3 a dalších digitálních hudebních souborů. V závislosti na tom, co máte ve své vlastní sbírce, možná budete chtít hledat hlavní jednotku, která může hrát:

 • Kazety
 • Kompaktní disky
 • DVD
 • Blu-ray disky

Zatímco kazety byly vyřazeny z OE hlavních jednotek, některé aftermarketové dvojité DIN hlavní jednotky mohou přehrávat jak kazety, tak CD, a existují také hlavní jednotky, které obsahují ovládání CD měniče. Jiné jednotky jsou schopny přehrávat digitální hudební soubory, včetně MP3, AAC, WMA a dalších, které byly vypáleny na disky CD, a existují také vestavěné měniče disků CD, které zapadají do dvojitého formátu DIN. Pokud je celá vaše knihovna médií digitalizována, možná budete chtít hledat bezhlavou hlavní jednotku. Termín „mechless“ naznačuje, že uvnitř těchto hlavních jednotek nejsou žádné pohyblivé části. Vzhledem k tomu, že nemohou přehrávat disky CD nebo kazety, můžete přehrávat hudbu z paměťových zařízení USB, karet SD nebo interních pevných disků. Kromě těchto možností hlavní jednotky obvykle obsahují nějaký typ rádiového tuneru. Kromě základního rádia AM/FM, které většina hlavních jednotek nabízí, možná budete chtít hledat hlavní jednotku, která obsahuje tuner HD rádia nebo ten, který je kompatibilní se satelitním rádiem.

Použitelnost hlavní jednotky

Hlavní jednotka, která má skvělé funkce a vypadá úhledně, se nemusí nutně snadno používat. Vzhledem k tomu, že hlavní jednotka je velitelským centrem, které budete denně používat k ovládání celého zvukového systému, je snadné použití zásadní. Tento faktor lze snadno přehlížet, ale je také hlavní příčinou výčitek kupujícího. I když kupujete hlavní jednotku online, je dobré hledat model displeje v místním obchodě a vyzkoušet si ovládání. Pokud najdete model displeje, umístěte se tak, aby byl umístěn zhruba tam, kde by byl, když řídíte auto. Představte si, že řídíte, a podívejte se. Jak snadné je vidět na displej a ovládací prvky? Natáhněte se a zkuste ovládat ovládací prvky. Jak snadné je najít a používat ovládací prvky, aniž byste se dívali? Hlavní jednotky se spoustou malých tlačítek nebo displejů, které jsou obtížně čitelné, mohou vypadat dobře a mají všechny správné funkce, ale celkový zážitek pravděpodobně nebude uspokojivý.

Výkon hlavní jednotky

Pro audiofily je síla jedním z nejdůležitějších faktorů při konstrukci automobilového audiosystému. Obvykle je to však síla zesilovače, která lidi vzrušuje. Dobré zvukové systémy obcházejí vestavěný zesilovač hlavní jednotky s linkovými výstupy RCA. Existují dva důvody, proč uvažovat o výkonu hlavní jednotky. Pokud stavíte automobilový audiosystém s rozpočtem a získání nejlepšího možného zvuku pro vás není tak důležité, pak je důležité najít hlavní jednotku s dostatečným výkonem. Je také možné postavit audio systém do auta po částech, v takovém případě budete chtít najít hlavní jednotku, která má dobrý vestavěný zesilovač a linkové výstupy RCA. To vám umožní vychutnat si dobrý zvuk přímo z netopýra a později budete moci do mixu vložit dobrý zesilovač. Způsob, jak určit výkon vestavěného zesilovače, je podívat se na hodnotu RMS. RMS označuje root-mean-square a toto číslo je ve skutečnosti smysluplné způsobem, který reklamní výrazy jako „špičkový výkon“ a „hudební výkon“ nemají. Hlavní jednotky však obvykle nejsou schopné vydávat plnou hodnotu RMS přes všechny čtyři kanály reproduktorů najednou. Produkce basů také vyžaduje více energie než jiné frekvence, takže obvykle můžete očekávat určité zkreslení, pokud nepoužíváte crossover s vysokým průchodem.

Další funkce

V závislosti na zvukovém systému, který se pokoušíte vybudovat, je třeba hledat řadu dalších funkcí. Některé z nich jsou životně důležité pro budoucí rozšíření systému, jako výstupy předzesilovače, a jiné budou okamžitě užitečné.

 • Výstupy předzesilovače
 • Ochrana proti krádeži
 • Bluetooth
 • Wi-Fi
 • Ovládání na volantu
 • Dálkové ovládání
 • Přepínatelné osvětlení