Skip to content

Jak vybrat správnou jednotku Flash

31 de Červenec de 2021
GettyImages 103919226 5910fa7f3df78c92835fd7a7

USB flash disky (také známé jako flash disky) jsou velmi užitečné pro zálohování nebo fyzický přenos souborů a pro mnoho dalších použití. Ale který byste si měli koupit? To závisí na tom, k čemu to potřebujete. Zde se podíváme na rozmanitost dostupných flash disků a faktory, které byste měli při nákupu zvážit.

Kapacita skladu

Kapacity USB flash disků se pohybují od 1 GB do 1 TB. Pro flash disk neexistuje „správná“ velikost; velikost úložiště, které potřebujete, závisí na tom, kolik dat chcete uložit. Pokud například chcete z jednoho počítače uložit několik souborů aplikace Word nebo Excel, 1 GB flash disk vám může poskytnout více než dostatečnou kapacitu. Pokud však plánujete zálohovat všechny soubory, můžete potřebovat kdekoli od několika GB do 500 GB nebo více. Pokud chcete ukládat všechny obrázky a videa z telefonu, přejděte do nastavení telefonu a zjistěte, kolik místa zabírají vaše mediální soubory. Může to být kdekoli od 1 GB do několika desítek GB. Ať je to cokoli, to je ono minimální množství úložiště, které potřebujete, vzhledem k tomu, že v budoucnu můžete přidat další soubory. Stejnou metodu můžete použít pro jiné typy souborů, například MP4. Nezapomeňte zvážit, jaké další typy souborů můžete chtít uložit na stejný disk. Cena flash disků přímo souvisí s jejich velikostí; jak se velikost zvětšuje, roste i cena. Rychlé srovnání cen najdete v tomto seznamu nejlepších USB flash disků.

Rychlost přenosu

Dalším faktorem, který musíte při nákupu flash disku zvážit, je přenosová rychlost. Existují dva typy USB flash disků: USB 2.0, což je starší standard, a USB 3.0, který je novější. Přenosová rychlost pro USB 2.0 je 480 Mbps a USB 3.0 je 4 800 Mbps nebo 4,5 Gbps. To znamená, že USB 3.0 je přibližně 10krát rychlejší než USB 2.0. Obecně se 16 GB soubor, jako projekt digitálního videa, přenese za méně než minutu pomocí USB 3.0, ale přenos přes USB 2.0 bude trvat téměř devět minut. Zvolený typ USB částečně závisí na zařízení, ze kterého přenášíte data, a na portu, který používáte. V nastavení správy zařízení můžete potvrdit, který standard porty USB ve vašem počítači podporují.

 1. Do vyhledávacího pole systému Windows zadejte „Správce zařízení“ a vyberte jej ze seznamu možností.

  Do Správce zařízení se v systému Windows dostanete pomocí vyhledávacího panelu

 2. Poklepejte na Univerzální řadiče sériové sběrnice.

  Snímek obrazovky zobrazující panel Správce zařízení ve Windows.

 3. Zde můžete zjistit, který standard podporují porty USB ve vašem počítači.

  Snímek obrazovky ve Windows zobrazující počítač s podporou USB 3.0.

Bezpečnostní

Počítačový virus ilustrace

S pohodlím USB flash disků přichází i některá bezpečnostní rizika:

 • Jejich malá velikost může způsobit jejich ztrátu nebo přehlédnutí.
 • Je těžké je fyzicky sledovat (některé společnosti jejich používání z tohoto důvodu zakazují).
 • Mohou přenášet malware z jednoho počítače do druhého.

Malé velikosti jednotky palce nelze změnit, aniž bychom se vzdali přenositelnosti, ale softwarové šifrování a hardwarové šifrování může pomoci zabránit přenosu malwaru a neoprávněnému přístupu. Programy šifrování celého disku nabízejí šifrování vyměnitelných médií za běhu. Dalším typem ochrany je vestavěná klávesnice, na které musí uživatelé zadat PIN, aby mohli disk používat. Tyto extra možnosti nemusí být nutné, pokud právě přenášíte několik nedůvěrných souborů z jednoho domácího počítače do druhého. Pokud ale přenášíte soubory mezi více počítači nebo archivujete důležitá nebo chráněná data, musíte zařízení chránit. Zabezpečení dat zvyšuje náklady na USB, ale při rozhodování o nákupu byste je měli porovnat s náklady (v čase, penězích a zhoršení), pokud by se váš nechráněný disk dostal do špatných rukou.