Skip to content

Jak vyměním pevný disk?

6 de Červenec de 2021
how to replace a hard drive 2626200 8890d8e5b9f745179b343e6536c67c3c

Pevný disk v počítači budete muset vyměnit ze dvou důvodů: buď se u aktuálního disku vyskytla chyba hardwaru a je třeba jej vyměnit, nebo chcete upgradovat primární pevný disk, aby se zvýšila rychlost nebo kapacita. Výměna pevného disku je docela snadný úkol, který může každý s trochou pomoci dokončit. Jinými slovy, nebojte se – můžete to udělat! Pravděpodobně nebudete muset vyměňovat pevný disk, pokud se jedná pouze o problém s úložnou kapacitou. Další informace najdete v dolní části této stránky.

Jak vyměním pevný disk?

Chcete-li vyměnit pevný disk, budete muset zálohovat všechna data, která si chcete uchovat, odinstalovat starý pevný disk, nainstalovat nový pevný disk a poté obnovit zálohovaná data. Tady je trochu více o třech požadovaných krocích:

  1. Zálohování dat, která chcete uchovat, je nejdůležitějším krokem v tomto procesu! Pevný disk není to cenné – jsou to neocenitelné soubory, které jste v průběhu let vytvořili a shromáždili. Zálohování může znamenat něco tak jednoduchého jako kopírování souborů, které chcete, na velkou jednotku flash nebo jiné úložiště, které nepoužíváte. Ještě lépe, pokud již pravidelně nezálohujete, využijte to jako příležitost začít s cloudovou zálohovací službou, abyste už nikdy neměli šanci na další ztrátu souboru.

  2. Odinstalování stávajícího pevného disku je snadné. Ujistěte se, že je váš počítač vypnutý, potom odpojte pevný disk a fyzicky jej vyjměte. Podrobnosti zde závisí na typu počítače, který máte, ale obecně to znamená odebrání datových a napájecích kabelů nebo vysunutí pevného disku z pozice, do které je nainstalován.

  3. Instalace nového pevného disku je stejně jednoduchá jako obrácení kroků, které jste provedli odinstalovat ten, který nahrazujete! Zajistěte jednotku tam, kde byla ta stará, a poté znovu připojte stejné napájecí a datové kabely.

  4. Jakmile je počítač znovu zapnutý, je čas naformátovat pevný disk, aby byl připraven k ukládání souborů. Až budete hotovi, zkopírujte data, která jste zálohovali, na nový disk a jste připraveni!

Potřebujete návod?

Níže jsou uvedeny odkazy na ilustrované průvodce, které vás provedou procesem výměny pevného disku. Konkrétní kroky nutné k výměně pevného disku se liší v závislosti na typu vyměňovaného pevného disku:

  • Jak vyměnit pevný disk SATA
  • Jak vyměnit pevný disk PATA
  • Jak vyměnit pevný disk notebooku nebo tabletu

Pevný disk PATA (dříve známý jako pevný disk IDE) je starší typ pevného disku s 40 nebo 80kolíkovými kabely. Pevný disk SATA je novější styl pevného disku s tenkými 7kolíkovými kabely. Vyměňujete primární pevný disk, na kterém je nainstalován operační systém? Pokud ano, důrazně doporučujeme, abyste na novém pevném disku začali znovu s čistou instalací systému Windows, oproti kopírování celého obsahu staré jednotky na novou.

Čistá instalace systému Windows je obvykle nejlepší

Nová instalace systému Windows zamezí problémům s poškozením dat nebo jiným problémům souvisejícím se softwarem, které by se mohly vyskytnout na původním pevném disku. Ano, existují nástroje a programy, které mohou „migrovat“ nebo „přesunout“ váš operační systém a data z jedné jednotky na druhou, ale bezpečnější je obvykle čistá instalace a ruční obnovení dat. Proces migrace na nový pevný disk si můžete dokonce představit jako skvělou příležitost začít nový s novým operačním systémem, jako je Windows 10, což byste mohli odkládat, protože jste nechtěli vymazat a obnovit všechna svá data .

Úvahy před výměnou pevného disku

Pokud váš pevný disk selhává nebo již selhal, nebo potřebujete více místa na disku hlavní pevný disk, pak jeho výměna dává smysl. U pevných disků, kterým prostě dochází místo, může být upgrade na novější přehnaný.

Vynést odpadky

Pevné disky, kterým dochází volné místo v úložišti, lze obvykle vyčistit, aby se vytvořil prostor pro cokoli jiného, ​​co na ně chcete dát. Pokud Windows hlásí nedostatek místa na disku, použijte nástroj pro analýzu volného místa na disku a podívejte se, kde přesně jsou všechny největší soubory umístěny, a odstraňte nebo přesuňte vše, co má smysl.

Přidat disk

Pokud hledáte jednoduše přidat kapacita pevného disku v počítači nebo potřebujete místo pro uložení velkých souborů, které na primární disk nepotřebujete, zvažte použití externího pevného disku nebo instalaci druhého pevného disku za předpokladu, že máte pracovní plochu a fyzicky na to máte prostor .