Skip to content

Jak vyměnit tovární stereo bez ztráty funkcí

31 de Červenec de 2021
86526672 56a1049d5f9b58eba4b6b000

V průběhu dlouhé historie automobilového audia byl proces upgradu hlavní tovární jednotky standardní praxí pro ty, kteří požadují vyšší kvalitu zvuku, výkon a funkce. Často se stávalo, že OEM autorádia instalovaná výrobcem byla slabá na funkce a nebylo mnoho nevýhod, které by bylo možné nahradit hlavní jednotkou na trhu s náhradními díly. Krajina autorádií s náhradními díly a OEM je dnes komplikovanější a mnoho majitelů pozdních modelů vozidel si klade otázku, zda ztráta funkcí OEM stojí za kompromis při získávání lepší kvality zvuku z hlavní jednotky s náhradními díly. Se vzestupem informačních a zábavních systémů, integrace s ovládáním na volantu a hlasovým ovládáním a telematických systémů OEM, jako je OnStar, jednoduše vyklopení hlavní tovární jednotky a instalace výkonného nového aftermarketu může ve skutečnosti ovlivnit nebo deaktivovat mnoho skvělých funkcí. S jistým pečlivým plánováním, správnými adaptéry a příslušenstvím je však možné upgradovat moderní hlavní tovární jednotku, aniž byste o něco přišli.

Některé systémy infotainmentu se obtížně ovládají, aniž byste spustili oči ze silnice, ale mohou mít užitečné funkce, o které nechcete přijít.

Zachování požadovaných funkcí

Infotainment je ukázkou slov informace a zábava, které v závislosti na dotyčném výrobci OEM znamenají trochu jiné věci. Je to zastřešující termín, který spojuje vše od GPS navigace po integraci Bluetooth a multimediální systémy do auta a rostoucí procento nových prodaných vozů každý rok přichází s těmito systémy místo základních hlavních jednotek. V závislosti na konkrétních funkcích, kterými byla vybavena hlavní jednotka nebo informační a zábavní systém vašeho vozidla, možná budete chtít některé ponechat, zatímco jiné můžete nechat být. Je důležité to vzít v úvahu při prohlížení možností upgradu. Mezi funkce, ke kterým můžete ztratit přístup přepnutím na hlavní jednotku na trhu s náhradními díly, patří mimo jiné:

 • Ovládání zvuku na volantu
 • Hlasové ovládání
 • Tovární integrace Bluetooth
 • Satelitní rádio
 • Tovární zesilovače
 • OEM telematika (tj. OnStar, Sync atd.)
 • Přehrávače médií USB
 • Zábavní systémy na zadních sedadlech
 • Bezpečnostní upozornění
 • Navigace

Hlavní jednotky aftermarketu, kabelové svazky a adaptéry

Tři hlavní faktory ovlivňují to, ke kterým funkcím budete mít přístup, když upgradujete tovární autorádio na aftermarketovou jednotku. Konkrétní hlavní jednotka, kterou si vyberete, je pravděpodobně největším faktorem, protože aby bylo zachováno mnoho funkcí, musíte si vybrat hlavní jednotku, která má tyto funkce a je kompatibilní s požadovaným kabelovým svazkem nebo adaptérem. Pokud například nahradíte hlavní navigační jednotku továrny jednotkou s náhradními díly, která tuto funkci neobsahuje, přijdete o ni. Uchování některých dalších funkcí může být trochu komplikovanější a často budete muset pracovat pozpátku: identifikujte funkce, které si chcete ponechat, najděte vhodnou jednotku adaptéru a poté vyhledejte hlavní jednotku aftermarketu, která s tímto adaptérem pracuje a která má všechny další požadované funkce a specifikace. Kabelové svazky jsou opravdu u kořene upgradu hlavní jednotky a existuje několik různých způsobů, jak mohou přijít do hry. Některé adaptéry kabelových svazků pro stereofonní autorádia jsou navrženy tak, aby připojovaly hlavní jednotku náhradních dílů k kabelovému svazku vozidla bez řezání, spojování nebo pájení. Ostatní adaptéry kabelových svazků jsou navrženy tak, aby byly zapojeny do svazku, který byl dodán s vaší novou hlavní jednotkou, a poté je lze zapojit přímo do konektoru kabelového svazku vozidla. Kromě těchto základů lze adaptéry kabelových svazků použít také pro specializované funkce, jako je připojení nebo obejití továrního zesilovače. Pokud tedy vaše auto skutečně mělo slušný zesilovač, který byste chtěli používat i nadále, můžete tak učinit pořízením adaptéru kabelového svazku, který je určen k připojení konkrétního továrního zesilovače k ​​hlavní jednotce s náhradními díly. Na druhou stranu, pokud chcete obejít anemický tovární zesilovač a používat vestavěný zesilovač, který je součástí vaší nové hlavní jednotky, nebo dokonce upgradovat na zcela nový externí zesilovač, existují k tomu určené postroje.

Udržování ovládání zvuku na volantu

Ovládání zvuku na volantu je pravděpodobně jednou z nejzákladnějších funkcí, na které byste se při modernizaci hlavní tovární jednotky mohli chtít držet a existuje několik různých způsobů, jak toho dosáhnout. Toto je také jedna z nejjednodušších funkcí, které lze integrovat s novou hlavní jednotkou, a široká škála autorádií na trhu s náhradními díly zahrnuje určitý typ kompatibility ovládání zvuku na volantu. Aby byla zachována funkce ovládání zvuku na volantu, potřebujete dvě věci: kompatibilní hlavní jednotku a adaptér. První část je vzhledem k rozšířenosti této funkce v automobilech poměrně snadná. Při pohledu na potenciální nové hlavní jednotky budete chtít dávat pozor na ty, které obsahují funkci „vstup kabelového dálkového ovládání“ nebo „SWI“ (vstup na volant). Poté, co identifikujete kompatibilní hlavní jednotku, která obsahuje všechny ostatní funkce, které vás zajímají, budete si muset koupit vhodný adaptér pro ovládání zvuku na volantu. Pokud je například hlavní jednotka kompatibilní se SWI-JS, což je zkratka pro Jensen a Sony, pak budete muset najít adaptér SWI-JS, který je navržen tak, aby fungoval s vaší značkou a modelem vozidla.

Další funkce OEM

Abyste si zachovali přístup k funkcím, jako je tovární integrace Bluetooth a telematika OEM, jako jsou OnStar a Sync, potřebujete mnohem komplexnější adaptér než jeden pro ovládání zvuku na volantu a mnoho z nich ve skutečnosti obsahuje schopnost zachovat si SWI funkce. Se správným modulem rozhraní může být možné zachovat přístup k funkcím, jako jsou:

 • Ovládání na volantu
 • OEM telematika
 • Ovládání digitálního zesilovače
 • Tovární integrace Bluetooth
 • Navigační výstupy
 • Satelitní rádio

Tyto moduly rozhraní jsou v podstatě navrženy tak, aby mohly být zapojeny do původního výrobního svazku a poté připojeny ke kompatibilní hlavní jednotce náhradních dílů. V některých případech může být nutné pro dokončení instalace přestřihnout a spojit některé vodiče a v jiných jde jednoduše o zapojení potřebných adaptérů kabelových svazků. V každém případě budou funkce, ke kterým si ponecháte přístup, záviset na faktorech, jako je značka, model a rok vašeho vozidla, a na možnostech hlavní jednotky aftermarket, kterou si vyberete. Pokud například vaše hlavní jednotka OEM obsahovala vestavěné satelitní rádio, pak vám modul rozhraní neumožní zachovat přístup k funkcím satelitního rádia. Pokud byla hlavní jednotka OEM pouze „satelitní rádio“ a byla dodávána s externím satelitním rádiovým modulem, pak vám modul rozhraní pravděpodobně umožní integraci s vaší novou hlavní jednotkou za předpokladu, že vyberete kompatibilní hlavní jednotku pro náhradní díly a že na prvním místě existuje správný modul rozhraní.

Další obavy při upgradu hlavních výrobních jednotek

Problém přizpůsobení a dokončení může představovat téměř stejně velkou překážku, jako je potenciál pro ztracené funkce při výměně hlavní výrobní jednotky. Hlavní jednotky náhradních dílů obvykle odpovídají formám jednoduchého DIN a dvojitého DIN, zatímco výrobci OEM se v posledních letech stále více pohybují směrem k nestandardním hlavovým jednotkám. V některých případech může být možné najít náhradní jednotku na trhu s náhradními díly, která obsahuje požadované funkce a která je speciálně navržena tak, aby nahradila vaši nestandardní hlavní jednotku z výroby. To není úplně běžné a možnosti jsou ze své podstaty omezenější, takže šance je docela dobrá, že budete mít smůlu, pokud opravdu máte srdce nastavené na přímou náhradu za vaši nestandardní tovární hlavní jednotku. Pokud není k dispozici přímá náhrada, můžete buď najít vhodnou stereo instalační palubní sadu, nebo si ji nechat vyrobit. První z nich je levnější a pro většinu nových vozidel, které obsahují nestandardní modulární hlavní jednotky, jsou k dispozici palubní soupravy. Jejich instalace může být poněkud komplikovaná, v závislosti na tom, jak integrované jsou ovládací prvky hlavní jednotky s přístrojovou deskou, ale obvykle skončíte s relativně čistě vypadající instalací. Výroba je komplikovanější a obvykle dražší, ale je to volba, když není k dispozici palubní sada. Někteří kutilové se rozhodnou vyrobit si vlastní palubní sady, ale rozhodně to není projekt pro slabé povahy, zvláště pokud máte strach o vzhled svého nového vozidla. Zkušené režimy DIY a profesionálně vyrobené pomlčky však mohou vypadat neuvěřitelně dobře a v některých případech je konečný výsledek ještě esteticky příjemnější než obecná palubní sada.