Skip to content

Jak zjistit, zda je v telefonu virus

9 de Srpen de 2021
phonestethoscope 5c005bd746e0fb00011b36b8

Co vědět

 • Viry se na vašem telefonu obvykle projevují pomocí aplikací, které nepoznáváte, závadného chování, reklam a zvýšeného využití dat.
 • Na vině jsou obvykle aplikace, přílohy a infikované weby.
 • Udržování telefonu v aktuálním stavu a dávání si pozor na aplikace, zprávy a webové stránky, které otevřete, vám pomůže vyhnout se virům.

Tento článek pojednává o známkách, že váš telefon obsahuje virus, typy virů a tipy, jak zabránit infekci.

Co hledat

Zde je několik vodítek, že váš telefon byl napaden virem:

 • V telefonu máte aplikace, které jste nestáhli. Zkontrolujte v seznamu aplikací, zda tam nejsou nějaké, které nepoznáte.
 • Váš telefon pravidelně havaruje. Pokud se to stane jednou a nejsou žádné další příznaky, virus nemusí být problém. Pokud se to však začíná dít často, je pravděpodobně příčinou virus.
 • Vaše baterie se vybíjí mnohem rychleji než obvykle. Pokud používáte telefon jako obvykle, ale dochází vám šťáva rychleji, je to další pravděpodobné znamení.
 • Získáte více vyskakovacích reklam než obvykle. Virus může způsobit, že vyskakovací reklamy budou ještě běžnější a otravnější.
 • Využití dat se zvyšuje bez logického vysvětlení. Pokud váš účet za mobilní zařízení ukazuje mnohem více využití dat než obvykle a používáte telefon obvyklým způsobem, pravděpodobně je příčinou virus.
 • Na vyúčtování dostanete další poplatky za textové zprávy. Některý malware odesílá textové zprávy na prémiová čísla a zvyšuje vaše poplatky.

Jak můj telefon získal virus?

Nejčastějším způsobem, jak se k virům a dalším problémům dostávají telefony, je aplikace, přílohy přes e -mail, textové zprávy a dokonce i hanebné webové stránky.

Jaké viry dostávají telefony?

Nakonec nezáleží na tom, jaký druh viru může mít váš telefon, protože bez ohledu na typ bude nutné jej řešit. Ale je to pravděpodobně jeden z těch, kteří jsou zde uvedeni. Kromě omezení funkcí telefonu mohou viry ve vašem životě způsobit vážnější poškození odstraněním dat, shromažďováním soukromých informací nebo provedením (nebo pokusem o provedení) neautorizovaných nákupů.

 • Adware: Vytváří reklamy s odkazy na webové stránky nebo aplikace, které mohou způsobit poškození nebo narušení zabezpečení
 • Malware: Převezme určité funkce telefonu za účelem odcizení osobních údajů, odesílání textových zpráv nebo provádění jiných problematických akcí
 • Ransomware: Zamkne soubory nebo aplikace a poté požaduje od uživatele peníze výměnou za jejich odemčení
 • Spyware: Monitoruje aktivitu telefonu uživatele pro škodlivé účely
 • Trojský kůň: Připojí se k legitimní aplikaci a poté zasahuje do provozu telefonu.

Jak mohu předcházet telefonním virům?

Abyste zabránili viru v telefonu, můžete udělat mnoho.

 • Zůstaň aktualní. Stáhněte si a nainstalujte do svého telefonu renomovanou antivirovou aplikaci. Kromě toho vždy souhlaste s aktualizacemi operačního systému. Stáhněte si a používejte tyto aplikace, než si myslíte, že je potřebujete. Kromě detekce virů mohou v první řadě chránit váš telefon před jejich získáním.
 • Používejte pouze schválené aplikace. Nezapomeňte stahovat pouze schválené aplikace z Google Play pro zařízení Android a App Store pro zařízení iOS. Abyste měli jistotu, že dostanete kvalitní aplikaci, přečtěte si recenze a podívejte se na webové stránky vývojáře.
 • Buďte obeznámeni s doručenou poštou. Používejte stejnou e -mailovou hygienu, jakou používáte při prohlížení zpráv ve svém počítači. Dávejte si pozor na přílohy a otevírejte je pouze z důvěryhodných zdrojů. Stejnou opatrnost použijte u odkazů vložených do zprávy. Nakonec si dejte pozor na zprávy, které vypadají, že jsou od společností, se kterými obchodujete.
 • Dávejte si pozor na phishingová schémata. Mnoho podvodníků rozesílá falešné e -maily, které vypadají, že pocházejí od legitimních společností. E-maily často obsahují zřetelné známky mírně vypnutých e-mailových adres, špatné gramatiky a žádostí, abyste „aktualizovali informace o své kreditní kartě“ nebo jiné phishingové podvody.
 • Monitorujte texty. Zachovejte stejnou míru skepse ohledně textových a sociálních médií a reklam.
 • Věř svému střevu. Pokud se vám zdá, že něco není v pořádku při jakékoli činnosti, kterou na telefonu provádíte, udělejte krok zpět a zeptejte se sami sebe, zda vám pokračování stojí za to přijít o funkce telefonu nebo některá data, která obsahuje.

Slovo o virech na iOS

Tvrzení „iPhony nemohou dostat viry!“ není úplně pravda. Jakékoli zařízení iOS je počítač a jakýkoli počítač umět dostat virus. Pokud jste však zařízení iOS nezlomili, je pravděpodobnost, že máte virus, malá. Pokud prohledáte App Store, nenajdete žádné aplikace s názvem Anti-Virus (jiné než možná hra nebo dvě). Apple iOS je navržen tak, aby aplikace A nemohla zasahovat do prostoru, kde aplikace B pracuje. To platí pro celý operační systém, takže aplikace nemůže v zařízení iOS vyhledávat viry, protože aplikace se nedostanou do každého prostoru. Je však možné stáhnout si aplikaci z App Store, která dělá více, než tvrdí. Věnujte pozornost právům žádostí o aplikaci. Většina her například nepotřebuje přístup k vašim fotografiím, fotoaparátu nebo mikrofonu.

Co je to vlastně počítačový virus

Virus při kódování, který se sám duplikuje poté, co se zařízení nakazí, a poté zničí data nebo se pokusí odeslat do jiného zařízení. Chytré telefony umět získat viry, ale jsou vzácnější než jiné problémy.