Skip to content

Jak změnit adresář v Linuxu

22 de Červen de 2021
GettyImages 93033306 58e3bac15f9b58ef7ed3723d

Linux CD příkaz změní aktuální adresář. Používá se, když jste v relaci prostředí (například když jste spustili okno terminálu z grafické plochy) ke změně aktuálního pracovního adresáře.

Pracovní adresáře v Linuxu

Když používáte Linux v grafickém prostředí, málokdy myslíte na aktuální pracovní adresář. Když však pracujete v prostředí shell, systém předpokládá, že vaším rozsahem práce je aktuální adresář, pokud to neurčíte jinak. Například když uložíte soubor do LibreOffice Writer, bude výchozí ve vašem domovském adresáři, ale když uložíte soubor pomocí textového editoru v shellu, bude výchozí pro aktuální pracovní adresář. Chcete-li zkontrolovat, ve kterém adresáři se nacházíte, použijte pwd příkaz. Vytiskne váš pracovní adresář (odtud název příkazu) na standardní výstup.

Jak používat příkaz ‚CD‘ ke změně aktuálního pracovního adresáře

The CD Příkaz je elegantní ve své jednoduchosti: Příkaz podporuje pouze dvě možnosti, obě jsou vzácné:

  • -P: Použijte fyzickou strukturu adresářů a ignorujte symbolické odkazy
  • -L: Vyžadovat, aby byly dodržovány symbolické odkazy

Místní a absolutní názvy cest v příkazu „CD“

Použijte buď absolutní názvy cest nebo místní názvy cest s CD příkaz. Absolutní cesta začíná v kořenovém adresáři, zatímco místní cesta je relativní k aktuálnímu pracovnímu adresáři. Například pokud jste aktuálně v / var / www / html, ale chcete se přesunout do / var / www / html / img, jeden z těchto příkazů funguje: cd / var / www / html / img
cd obr

Klávesové zkratky pro pohyb po souborovém systému

Výzva prostředí s uvedenými aktuálními adresáři.

Pomocí následujících zkratek použijte CD příkaz:

  • /: Přesun do kořenového adresáře (lomítko)
  • ..: Přesun do nadřazeného adresáře (dvě tečky bez mezery)
  • ~: Přesune se do domovského adresáře přihlášeného uživatele (vlnovka)
  • : Přesun do předchozího adresáře (pomlčka)

V závislosti na vašem prostředí se může zobrazit buď jeden ze symbolů zkratek připojených k vašemu uživatelskému jménu ve výzvě prostředí, nebo název aktuálního adresáře.

Problémy s oprávněními

V systému Linux získávají oprávnění adresáře i soubory. Obecně lze říci, že jakýkoli soubor nebo adresář vám může být čitelný, zapisovatelný nebo spustitelný v závislosti na tom, zda jste vlastníkem objektu, součástí skupiny, která k němu má přístup, nebo globálně autorizovaným uživatelem. Pokud se pokusíte přejít do adresáře, kde nemůžete normálně číst obsah, zobrazí se chyba. Například běžný uživatelský účet pracující v prostředí Bash, který se pokouší získat přístup / root, získá následující chybu: Buď se přesuňte pomocí zvýšených oprávnění (např. Přes sudo příkaz) nebo změňte oprávnění adresáře pomocí chmod příkaz.