Skip to content

Jaké formáty elektronických knih iPad podporuje?

7 de Září de 2021
ipad ebook compatibility 56780b505f9b586a9e68277c

IPad je úžasné čtecí zařízení, protože podporuje širokou škálu populárních formátů elektronických knih a audioknih. Tablet Apple je standardně nainstalován s aplikací iBooks společnosti. Aplikace funguje bez problémů s iBooks Store společnosti, ale iPad podporuje také mnoho dalších typů formátů digitálních knih. Stačí si stáhnout příslušnou aplikaci.

Na vašem iPadu máte přístup k desítkám formátů elektronických knih, ale toto jsou nejběžnější:

Apple Books

Knihy zakoupené prostřednictvím obchodu Books Store jsou ve formátu ePub, ale jsou upraveny tak, aby zahrnovaly správu digitálních práv, aby se zabránilo neoprávněnému sdílení nebo kopírování. Libovolnou digitální knihu ePub lze otevřít v aplikaci Knihy nebo v jiných aplikacích ke stažení.

ePub

Otevřený formát ePub je jedním z nejčastěji používaných typů souborů elektronických knih. Aplikace jako iBooks a Nook mohou číst soubory ePub zakoupené v příslušných online obchodech nebo stažené z webu. Několik programů pro Mac a Windows převádí jiné druhy elektronických knih na formát ePub.

Barnes & Noble Nook

Barnes & Noble prodává e-knihy na svých webových stránkách a prostřednictvím své aplikace Nook. Přistupujte k těmto knihám pomocí bezplatné aplikace Nook dostupné v obchodě iPad App Store. E-knihy Nook jsou přejmenovanou verzí běžného typu souboru ePub.

Roznítit

Amazon Kindle není jen čtečka elektronických knih, která konkuruje iPadu, je to také aplikace pro iPad. Přečtěte si knihy Kindle na iPadu pomocí aplikace Amazon Kindle. E-knihy Kindle jsou upravenou verzí formátu souboru Mobipocket a používají příponu souboru AZW.

PDF

PDF je pravděpodobně nejoblíbenější formát dokumentu ke stažení na webu, takže elektronické knihy v tomto formátu určitě najdete na mnoha místech. Pro iPad existuje mnoho aplikací kompatibilních s PDF, včetně Adobe Acrobat Reader, GoodReader a iBooks.

CBR a CBZ

Formáty CBR a CBZ jsou související typy formátů digitálních knih, které se používají k prezentaci komiksů a grafických románů. K jejich čtení na iPadu potřebujete aplikaci, jako je bezplatná aplikace Manga Storm CBR nebo placená aplikace Comic Zeal.

komiXologie

Amazon comiXology je přední online obchod s komiksy a grafickými romány. Nakoupíte komiksy na webových stránkách a poté si pomocí aplikace comiXology na iPadu stáhnete a přečtete zakoupené komiksy, které jsou dodávány v typech souborů, které obsahují PDF, CBZ a firemní vlastní formát CMX-HD.

KF8

Kindle Format 8 je verzí nové generace souboru e-knihy Kindle. Přidává podporu pro HTML a CSS do stávajícího formátu Kindle a používá příponu .AZW3. Aplikace Kindle na iPadu podporuje formát KF8.

Microsoft Word

Microsoft Word vytváří soubory .docx. Některé e-knihy, obvykle ty, které jsou prodávány formou přímého stahování vydavateli, přicházejí v tomto formátu. I když existuje řada aplikací pro iPad, které umí číst soubory DOCX, Microsoft Word pro iPad a Office pro iPad jsou zdarma.

Mobi

Amazonovo použití upravené verze Mobi pro Kindle činí z tohoto formátu souboru jeden z nejpoužívanějších pro e-knihy. Mimo Kindle se s tím ale pravděpodobně příliš často nesetkáte. Nejlepší způsob, jak číst soubory Mobi na iPadu, který nepodporuje formát Mobi, je použít program, jako je Calibre E-Book Management Software, k převodu souborů Mobi do formátu ePub. Pak si je přečtěte v iBooks nebo jiné aplikaci pro čtení kompatibilní s ePub.

Prostý text

Soubory ve formátu prostého textu, které mají příponu .TXT, se čas od času objeví, zejména na webech, které nabízejí bezplatné knihy ve veřejném vlastnictví, jako je například Project Gutenberg. Velké množství aplikací podporuje textové soubory, včetně placené aplikace GoodReader a iBooks.

Podpora audioknih pro iPad

IPad může být také užitečný, pokud dáváte přednost tomu, aby vaše knihy byly ve zvukové podobě, nikoli v textu. Mezi nejběžnější typy audioknih podporované iPadem patří:

  • Slyšitelné: Audible.com používá své vlastní formáty (AAaa, AAX a AAX+) a je pravděpodobně nejpopulárnější a nejpoužívanější službou audioknih na internetu. Díky bezplatné aplikaci Audible.com pro iPad si můžete užít jakoukoli knihu z tohoto webu ve svém tabletu.
  • MP3: Jiné audioknihy jsou často dodávány jako standardní zvukové soubory MP3. Protože je to stejný formát jako mnoho hudebních souborů, stáhněte si MP3 a poté jej synchronizujte s iPadem a poslouchejte jej pomocí vestavěné aplikace Hudba.