Skip to content

Jaké jsou rozdíly mezi skenery?

13 de Červenec de 2021
GettyImages 115208235 5894250a3df78caebc5352a5

Existuje několik typů skenerů, a stejně jako u tiskáren, ten správný pro vás závisí na tom, jak jej chcete použít. Nejběžnějšími typy jsou ploché skenery, skenery s archovými listy, skenery fotografií a přenosné skenery.

Ploché skenery

Ploché skenery zabírají místo na ploše, ale za cenu poskytují spoustu funkcí. Tyto skenery vypadají jako miniaturní tiskárny s výklopným krytem chránícím skleněnou desku. Na plochý skener se v závislosti na jeho velikosti vejdou dokumenty standardní nebo legální velikosti. Flexibilní kryt umožňuje skenovat velké položky, například knihy. Tyto skenery jsou skvělé pro převod novinových článků, kapitol knih a fotografií. Ploché skenery jsou často zabudovány do multifunkčních tiskáren. Můžete najít slušný plochý skener za 100 USD nebo méně.

Foto skenery

Skenování dokumentů nevyžaduje vysoké rozlišení ani barevnou hloubku, ale skenování fotografií ano. Mnoho univerzálních skenerů skenuje fotografie, což znamená, že pro zpracování fotografií nepotřebujete samostatné zařízení. Pokud k digitalizaci filmových negativů nebo diapozitivů používáte pouze skener, je fotoskener lepší řešení. Může to však být dražší než univerzální skener. Foto skenery zahrnují specializovanou technologii, která se zabývá diapozitivy a negativy. Tyto skenery také nabízejí integrovaný software pro čištění starých fotografií. Skener Epson FastFoto FF-640 je například skvělý skener fotografií. Stojí to o něco více než průměrný skener nebo tiskárna. Fotografické skenery, jako jsou tyto, přicházejí s adaptéry pro skenování diapozitivů a negativů a skenují ve vyšším rozlišení než jiné typy skenerů.

Vysokorychlostní fotografický skener Epson FastFoto FF-640

Listové skenery

Ploché skenery jsou menší než ploché skenery. Dokument nebo fotografie se podávají do automatického podavače dokumentů (ADF) skeneru, místo aby byly na desku umístěny po jedné fotografii nebo dokumentu. Skenerem s archovými archy získáte zpět místo na ploše, ale můžete ztratit určité rozlišení. Pokud skenujete pouze dokumenty, může to být užitečný obchod, zvláště pokud máte několik dokumentů, protože můžete podávat stránky ve svazcích. U plochého skeneru budete skenovat po jedné stránce (pokud není dodáván s automatickým podavačem dokumentů). Skenery s archy začínají kolem 300 USD a jsou dražší v závislosti na rychlosti a funkcích. Většina skenerů s archy je rychlá a nabitá funkcemi pro snímání a zpracování dat.

Plochý skener HP Scanjet Enterprise Flow 5000 s2

Přenosné skenery

Přenosné skenery jsou dostatečně malé, aby je bylo možné vzít na cestu. Některé jsou dostatečně malé, aby se daly do kapsy. Skenery na pera jsou o něco větší než plnicí pero a skenují text dokumentu po řádcích. Některé jsou široké jako stránka a snadno se posouvají dolů. Tyto skenery neposkytují skenování s vysokým rozlišením a nejsou tak vhodné pro skenování fotografií nebo jiných aplikací, kde potřebujete vysoce kvalitní výsledek.

Přenosný skener dokumentů iConvert

Nejsou levnější než ploché skenery a jsou nejužitečnější, pokud jste student, výzkumný pracovník nebo cestujete za prací. Kvalita a přesnost také závisí na tom, jak stabilní a přesné držíte zařízení při provádění skenování.