Pokud jde o audio do automobilu, vyšší výkon znamená více zvuku a naopak. Pokud chcete, aby byla vaše hudba velká a hlasitá s obrovskou basovou odezvou, budete potřebovat velký zesilovač s velkým subwooferem – a spoustu energie pro její provoz. Břemeno výroby veškeré této energie spadá na alternátor. Alternátor je část motoru, která nabíjí baterii a napájí elektrické systémy. Většina továrních alternátorů není navržena tak, aby zvládla hlasitý a věrný zvuk. Pokud nainstalujete velký a výkonný zesilovač, aniž byste provedli potřebné úpravy výkonu, auto to kompenzuje omezením výkonu na část elektroniky vozu. To se obvykle projevuje jako blikající palubní světla, tlumené světlomety a slabá basová odezva subwooferu.
Potřebuje váš audio systém větší alternátor?
Nejjednodušším řešením je udržet hlasitost na úrovni, kterou alternátor zvládne. Pokud ale chcete, aby k vašemu výkonnému zesilovači ladil silný zvuk, máte několik možností. Prvním je instalace vyztužovacího kondenzátoru, který je jako baterie v tom, že ukládá elektrické náboje prostřednictvím řady vodivých desek. Zesilovače nemohou z nabíjecího systému čerpat více energie, než kolik je systém navržen. Subwoofery jsou obzvláště problematické, protože nízké frekvence vyžadují k výrobě více energie. Ztužující víčko umožňuje zesilovači automobilu pracovat na vyšších výstupních úrovních tím, že poskytuje rezervní nádrž nouzového proudu. Kondenzátor je však životaschopným řešením pouze v případě, že při vysokých hlasitostech blikají světla nebo jsou snížené basové odezvy. Pokud stále čerpáte příliš mnoho energie při nízkých nebo středních hlasitostech, ztužující kondenzátor to nepřeruší. Ve většině případů je řešením instalace vysoce výkonného alternátoru. Jedná se o nákladnou možnost, ale je to jediný způsob, jak se ujistit, že váš vysoce výkonný audio systém dostane potřebný proud, aniž by byla ohrožena elektronika vašeho vozu.
Jaký alternátor velikosti potřebujete pro audio do auta?
Chcete-li zjistit, jakou kapacitu nebo proud potřebujete, aby alternátor dodával, určete, kolik energie navíc audio systém vyžaduje nad současným systémem. Nejjednodušší způsob, jak dosáhnout tohoto čísla, je použít vzorec zesilovače x volty = watty. Například pokud jste nainstalovali 2 000 wattový zesilovač za předpokladu jmenovitého napětí 13,5 V, přidali byste do elektrického systému zhruba 150 ampérů. Také si spočítejte, kolik proudu odebírá zbytek vozu, a pak to přidejte do zvukového systému. Celková intenzita, kterou dosáhnete, bude odhadem maximálního příkonu vozu a udává, jaký velký alternátor budete potřebovat (měřeno v ampérech). Nejlepší je mít na to profesionální přístup, protože každé auto a zvukový systém je jiný. Tyto údaje také nezohledňují rozdíl ve výstupu produkovaném při různých otáčkách motoru (otáčky za minutu).
Nečinný výstup vs. Ohodnocený výstup
U vysoce výkonných alternátorů a automobilových audiosystémů se jmenovitý výkon alternátoru obvykle vztahuje k množství proudu, který produkuje při vysokých otáčkách – druh činnosti motoru při dálničních rychlostech. Když váš motor běží na volnoběh, to znamená, že běží při nízkých otáčkách, bude schopen poskytnout pouze zlomek této intenzity proudu. V některých případech může být alternátor schopen produkovat pouze polovinu svého jmenovitého výkonu. To je důvod, proč si většina lidí všimne problémů, jako je blikání světel při volnoběhu v provozu nebo na semaforu. V této situaci je poptávka nejvyšší a produktivní kapacita alternátoru nejnižší. V některých případech problém vyřešte snížením hlasitosti, když auto běží při nízkých otáčkách. Nebo zvolte alternátor s vyšší intenzitou proudu.