Skip to content

Jaký je rozdíl mezi placeným a bezplatným antivirovým softwarem?

5 de Srpen de 2021
what s the difference between paid and free antivirus software 4769547 12 9af1ec5ea4f34a0ca68f64015940b005

Používání antivirového softwaru je důležité, zvláště pokud používáte systém Windows nebo Android. Než se ale rozhodnete, který z nich použijete, budete potřebovat znát rozdíl mezi placeným a bezplatným antivirovým softwarem. Celkově bezplatný i placený antivirový software nabízí stejnou obecnou ochranu před malwarovými infekcemi. Rozdíly jsou většinou v dalších funkcích a v tom, jak účinný je proces vyčištění po infekci.

Funkce placeného antivirového softwaru

Když se rozhodnete platit za antivirový software, nemusíte nutně získat větší ochranu před malwarem. Za co platíte, jsou další bezpečnostní funkce.

  • Rodičovská kontrola. Většina společností zabývajících se antivirovým softwarem obsahuje komponentu rodičovské kontroly v placené verzi. Modul rodičovské kontroly společnosti Kaspersky například obsahuje následující funkce:
    • Omezte, co mohou děti dělat na počítači
    • Úplně zablokujte přístup k určitým počítačům
    • Spravujte přístup ke konkrétním aplikacím
    • Mějte pod kontrolou, co mohou vaše děti dělat na internetu
  • Ochrana proti krádeži identity. Placený antivirový software obvykle nabízí ochranu identity. Antivirová společnost ve skutečnosti monitoruje web v oblastech, kde se při odcizení objevují informace o odcizené identitě. Jakmile společnost identifikuje podezřelou aktivitu zahrnující vaše informace, budete upozorněni, abyste mohli podniknout kroky k ochraně sebe sama.
  • Technická podpora. Pokud používáte bezplatný antivirový software a narazíte na problém se softwarem, který nefunguje podle očekávání, nebo pokud způsobuje problémy s vaším systémem, jste na to sami. Placený antivirový software však téměř vždy přichází s 24hodinovou telefonickou podporou, kdykoli máte se softwarem nějaké problémy.
  • Rychlejší aktualizace podpisu. Většina testovacích průmyslových testovacích společností běžela proti placeným i bezplatným antivirovým aplikacím a ukázala, že jsou si téměř úplně rovny, pokud jde o knihovnu malwarových podpisů používaných k identifikaci hrozeb ve vašem systému. Placené antivirové aplikace však mohou dostávat aktualizace pro bezprostřední hrozby (například exploze nultého dne) dříve než bezplatné aplikace. To znamená, že s placeným antivirovým softwarem jste o něco lépe chráněni před novými hrozbami.
  • Lepší čisticí algoritmy. Jakmile je ve vašem systému detekován malware, antivirový software se pokusí úplně odstranit všechny infikované soubory. Vyčištění všech součástí není vždy úspěšné, ale placené antivirové aplikace jsou v tomto ohledu o něco úspěšnější než bezplatné antivirové aplikace.

Bezplatné funkce antivirového softwaru

Všechny tyto důvody nemusí stačit k tomu, abyste zaplatili za antivirový software.

Obrázek počítače detekujícího virus

Pokud vše, co potřebujete, je ochrana před malwarem a nepotřebujete žádnou z těchto dodatečných placených funkcí, není nic špatného na používání bezplatného antivirového softwaru. S bezplatnou antivirovou aplikací stále získáte spoustu funkcí.

  • Ochrana před malwarem. Databáze podpisů, kterou používají bezplatné i placené antivirové aplikace, je stejná. To znamená, že máte stejnou ochranu před malwarem, jako kdybyste zaplatili za software. Aplikace bude spouštět naplánované kontroly i ruční kontroly v celém vašem systému.
  • Ochrana webu a e -mailu. Kromě skenování bude bezplatný antivirový software sledovat vaši webovou aktivitu a blokovat hrozby, než se dostanou do vašeho systému. To zahrnuje více než jen trojské koně nebo viry. Uvidíte dokonce upozornění, že škodlivé webové stránky nebo potenciálně nežádoucí software (PUP) byly zablokovány.
  • E -mailová podpora. Přestože bezplatné antivirové aplikace nemusí zahrnovat technickou podporu telefonu, někdy poskytují technickou podporu prostřednictvím e -mailu. K dispozici jsou také komunitní fóra pro všechny uživatele softwaru. Toto je skvělé místo, kde můžete získat pomoc, pokud si nejste jisti konfigurací softwaru nebo si nejste jisti, co konkrétní vyskakovací zpráva znamená.
  • Podporováno reklamami. Jednou z nevýhod používání bezplatného antivirového softwaru je, že se obvykle někde na hlavní obrazovce softwaru zobrazují reklamy. I když to může být nepříjemné, jen zřídka se objeví nějaké vyskakovací reklamy, které by bránily v používání softwaru nebo snižovaly pozornost na tom, na čem pracujete.
  • Jednoduché rozhraní. u většiny bezplatných antivirových aplikací není rozhraní mnoho. Obvykle najdete pouze skenování malwaru a webovou ochranu. Existují však některé aplikace, jako je Avast, které nabízejí několik doplňků, jako je bezplatná soukromá VPN a správa hesel.

Výběr bezplatného antivirového softwaru nutně neznamená, že budete mít menší ochranu před hrozbami. Znamená to jen, že si neužijete širokou škálu funkcí, které nabízejí placené antivirové aplikace.

Volba mezi placeným a bezplatným antivirovým softwarem

Pokud si stále nejste jisti, kterou cestou se vydat, zvažte obvyklé používání počítače. Pokud se účastníte rizikovějšího chování, můžete se rozhodnout pro placený antivirový software. Pokud si dáváte velký pozor na to, jaké stránky navštěvujete a snadno rozpoznáváte nebezpečné e -maily s phishingem, je antivirový software zdarma dost dobrý. Pokud byste měli zakoupit antivirový software.

  • Na phishingové e -maily často omylem kliknete.
  • Bezplatný software často stahujete z internetu.
  • Omylem jste klikli na škodlivé reklamy na sociálních sítích.
  • Někdy navštěvujete nebezpečné webové stránky, které obsahují spoustu vyskakovacích reklam.
  • Máte děti a chcete ovládat jejich používání počítače a internetu.

Pokud se však budete snažit nezúčastnit se žádné z těchto činností, je velmi pravděpodobné, že vás bezplatná antivirová aplikace ochrání před všemi hrozbami.