Skip to content

Jaký je rozdíl mezi počítačem Mac a PC?

7 de Srpen de 2021
457318552 resize 56a5d4c63df78cf7728a0e5c

V nejpřísnější definici Mac je PC, protože PC znamená osobní počítač. Při každodenním používání však termín PC obvykle označuje počítač s operačním systémem Windows, nikoli operační systém vytvořený společností Apple. Jak se tedy Mac liší od počítače se systémem Windows?

Mac vs. PC nebo Mac a PC?

Showdown Mac vs. PC začal, když počítačovým králem byla IBM, nikoli Apple nebo Microsoft. Počítač IBM PC byl odpovědí společnosti IBM na vzkvétající trh osobních počítačů, který začínal s Altairem 8800 a vedl jej společnosti jako Apple a Commodore. IBM se vrhlo do křivky, když se začaly objevovat osobní počítače kompatibilní s IBM, běžně označované jako PC klony. Když Commodore vypadl z trhu osobních počítačů, stal se většinou závodem dvou společností mezi řadou počítačů Apple Macintosh a legií počítačů kompatibilních s IBM, které byly často označovány (dokonce i společností Apple) jako pouhé počítače. Jak to Apple zarámoval, můžete si koupit PC nebo si můžete koupit Mac. Navzdory pokusům společnosti Apple distancovat se od PC je Mac nyní a vždy byl osobním počítačem.

Jak jsou počítače Mac a PC se systémem Windows podobné

Protože je Mac počítač, pravděpodobně vás nepřekvapí, když zjistíte, že počítače Mac mají s počítači se systémem Windows společného více, než byste si mohli myslet. Kolik společného? I když to tak vždy nebylo, můžete si na Mac nainstalovat operační systém Windows. Pamatujte, že Mac je jen PC s nainstalovaným Mac OS. Jakkoli Apple upřednostňuje, aby byl Mac považován za něco jiného než PC, nikdy nebylo podobnější. Na svůj MacBook nebo iMac můžete nainstalovat Windows i Mac OS, přepínat mezi nimi nebo je spouštět vedle sebe (nebo přesněji spustit Windows nad Mac OS) pomocí softwaru, jako je Parallels nebo Fusion. Některé z těchto podobností jsou:

 • Oba používají stejné základní hardwarové komponenty.
 • Oba jsou kompatibilní s klávesnicemi a myší třetích stran, včetně bezdrátových klávesnic a bezdrátových myší.
 • Oba mají podobné rozhraní, které vám umožňuje ukládat aplikace na plochu, spouštět je kliknutím na aplikace, procházet soubory ve složkách a provádět další akce.
 • Oba mají virtuálního asistenta. Mac má Siri a počítače se systémem Windows Cortanu.
 • Oba vám umožňují používat cloudové služby jako Dropbox, Box.net a Google Drive.
 • Pro oba jsou k dispozici oblíbené prohlížeče Chrome, Firefox a Microsoft Edge, Safari již v systému Windows není podporováno.
 • Dokumenty, které vytvoříte v Microsoft Office a dalších populárních kancelářských sadách, lze zobrazit na počítačích Mac i Windows.

Jak se liší Mac a PC se systémem Windows

Systém Mac OS podporuje kliknutí myší levým i pravým tlačítkem. Kromě toho můžete k počítači Mac připojit myš, kterou používáte na počítači se systémem Windows. Ačkoliv se Magic Mouse společnosti Apple může zdát jako jediné tlačítko, kliknutí na něj z pravé strany vyvolá kliknutí pravým tlačítkem. Jedním z největších kamenů úrazu lidí přecházejících ze světa Windows na Mac jsou klávesové zkratky. Když se poprvé pokusíte pomocí Control+C něco zkopírovat do schránky Mac, zjistíte, že Control+C do schránky nic nekopíruje. Na počítačích Mac ano. Jakkoli jednoduše tento rozdíl zní, může to chvíli trvat, než si člověk připadá přirozený. Rozdíly zahrnují:

 • Microsoft Windows má více softwaru napsaného pro něj, včetně proprietárního softwaru, který někteří lidé potřebují pro práci.
 • Microsoft Windows podporuje dotykové obrazovky i známé nastavení klávesnice a myši, takže je k dispozici pro stolní počítače, notebooky a tablety. MacOS nepodporuje dotykové obrazovky, takže je k dispozici pouze na zařízeních iOS.
 • Mac má propojený vztah s iPhonem a iPadem. Mac nejenže může bezdrátově sdílet soubory s iPhonem nebo iPadem pomocí AirDrop nebo iCloud, ale také může otevírat dokumenty otevřené na iPhonu nebo iPadu a přijímat telefonní hovory směrované přes iPhone.
 • Více virů a malwaru se zaměřuje na počítače se systémem Windows. Malware je však napsán speciálně pro Mac.
 • Počítače se systémem Windows staví mnoho různých výrobců, včetně společností HP, Dell a Lenovo. To udržuje nízké ceny na počítačích, které jsou obvykle levnější než počítače Mac.
 • Počítače Mac vyrábí a prodává společnost Apple. Toto přísnější ovládání hardwaru vede k menším problémům, což může mít za následek lepší stabilitu, ale také to znamená méně možností.
 • Microsoft Windows má lepší podporu pro hraní her. To zahrnuje podporu hardwaru pro virtuální realitu, jako je Oculus Rift.
 • Je snadné upgradovat počítač se systémem Windows část po části. Přestože většině lidí vyhovuje nákup nového počítače, technici mohou prodloužit životnost svých počítačů upgradem paměti RAM používané aplikacemi, grafiky používané ve hrách nebo úložiště využívaného hudbou, filmy a dalšími médii.

A co Hackintosh?

Navzdory zjevné konotaci, termín hackintosh neodkazuje na počítač Mac, který byl hacknut. Pamatujete, že na Macbooku nebo iMacu lze spustit Windows, protože hardware je prakticky stejný? Platí to i naopak. Na počítači určeném pro Windows může být také možné spustit macOS, ale proces je složitý. Veškerý hardware v počítači určený pro macOS musí systém macOS rozpoznat. Hackintosh je obvykle počítač, který si někdo sestaví sám, aby na něm běžel macOS, a získání správných komponent vyžaduje hodně výzkumu. I se správnými komponentami neexistuje žádná záruka, že Apple nebude dělat budoucí aktualizace nekompatibilní s tím stroj.