K pohodlnému životu s EV potřebujete domácí i veřejné nabíjení. Pokud nemáte domácí nabíječku, můžete se spolehnout na potenciálně špinavou a sporadickou veřejnou síť. A naopak, pokud nemáte přístup k veřejným nabíječkám, nebudete moc daleko od domova. V ideálním případě potřebujete obojí. Není však nutné je používat rovnoměrně. Zde je důvod.
Situace nabíjecí stanice
Existuje zhruba 110 000 až 150 000 veřejných čerpacích stanic ve srovnání s téměř 30 000 elektrickými nabíjecími stanicemi v USA – a mnohé z těchto stanic nejsou stanicemi v typickém slova smyslu. Jsou nacpané v nákupních centrech, schované v garážích, na několika náhodných místech v hotelu a dalších oblastech, které nejsou tak viditelné nebo snadno dostupné jako čerpací stanice. I když jsou občas užitečné, mohou je již používat i jiní řidiči. (Ed. Poznámka: Do americké infrastruktury se denně přidávají další stanice, včetně širšího přístupu ke stanicím Tesla SuperCharger.) Nestojí za váš čas ani peníze dobíjet na veřejné stanici, když máte více než 50 procent kapacity.
Náklady na nabíjení
V současné době jsou průměrné rezidenční náklady na elektřinu pod 14 centů za kilowatthodinu. Plné natankování vozu s 90kWh baterií, která patří mezi největší baterie současnosti, by znamenalo přidat méně než 13 dolarů k měsíčnímu účtu za elektřinu. Třináct dolarů na cestu 200 až 300 mil je velmi levné, zvláště u srovnatelných luxusních vozů, které by tyto náklady ztrojnásobily nebo zčtyřnásobily. Levné vozy s nízkou spotřebou paliva nejsou žádnou novinkou. Nejlepší hybridy a dieselová auta – ano, stále existuje nějaký trh s naftou – mohou dosáhnout 40 nebo dokonce 50 mil na galon, což v podstatě vymaže jakoukoli cenovou výhodu přechodu na elektrický pohon. Na trhu s ojetými vozy jsou tato vozidla všude – a žádný elektromobil pravděpodobně nedojede tak daleko nebo jeho provoz nebude stát tak málo jako auto jako Toyota Prius. Sazby za elektřinu však nekolísají jako ceny ropy, ani nemají žádné spotřební daně pro použití jako silniční palivo. Sazby se však v jednotlivých zemích a na využití vašeho domova liší. V Connecticutu je průměrná cena téměř 21 centů za kilowatthodinu ve srovnání s 10 centy v Idahu. Například v určitých oblastech mohou elektrická čerpadla do studní znásobit sazbu domácnosti. Musíte zkontrolovat svou osobní sazbu, porovnat ji s dlouhodobými cenami plynu ve vaší oblasti a rozhodnout se. Obvykle se dostanete dopředu tím, že nabijete EV doma. V důsledku toho, pokud jste pouze používejte veřejné nabíječky, může vám být účtováno stejně, ne-li více, než za plyn. Je to proto, že nejlepší veřejné stanice, známé jako rychlonabíjení nebo úroveň 3, používají třífázové komerční služby, které jsou mnohonásobně vyšší, než jaké si můžete legálně připojit k vám domů. Vozy využívající tuto vysokonapěťovou službu s vysokým proudem platí příplatek. Nabíjecí stanice vám často účtují buď paušální sazbu, nebo vám budou účtovat po kilowatthodině sazbou, která je dvojnásobkem nebo trojnásobkem toho, co byste zaplatili doma. Dokonce i nabíjení na stanicích úrovně 2 – stejný typ, jaký byste měli doma – může stát jedna hodina mezi 10 a 15 dolary za pouhých 100 mil, v závislosti na autě a nabíjecí stanici.
Rychlostní rovnice
Čím větší výkon, tím rychleji se vaše auto může nabíjet. Rychle nabíjecí stanice úrovně 3 mohou mít výkon 50 až 350 kW – to je šestkrát až 44krát více než nejrychlejší domácí nabíječky. Přesný výkon se liší podle stanice a množství, které vaše auto zvládne. Mnoho výrobců elektromobilů odhaduje, jak dlouho trvá nabití baterie z nuly na 80 procent na rychlonabíjecí stanici. Není to standardní metrika, ale je to hrubé srovnání v závislosti na kapacitě baterie elektromobilu a omezení nabíjení. Při připojení úrovně 3 mohou některé elektromobily potřebovat pouze 30 minut, zatímco jiné mohou vyžadovat hodinu. U připojení úrovně 2 to může být čtyři až osm hodin. Výrobci automobilů však volí jako koncový bod 80 procent, protože nabití z 80 na 100 procent trvá zhruba stejně dlouho jako z nuly na 80 procent. Všechny nabíjecí stanice snižují výkon při nabíjení baterie, aby se zabránilo zničení baterie nadměrným teplem. V důsledku toho se vám nevyplatí čas ani peníze dobíjet na veřejné stanici, když máte více než 50 procent kapacity. Domácí nabíječky jsou určeny k nabíjení elektromobilu přes noc. Jakmile skončíte s používáním auta celý den, není problém jej nechat nabíjet více než 10 hodin. Ušetříte peníze a probudíte se v plně nabitém vozidle.
Faktory životnosti baterie
Rychlé nabíjení bohužel není oběd zdarma. Čím rychleji se baterie nabíjí, tím rychleji stárne. Rychlé nabíjení výrazně zatěžuje články baterie. To je důvod, proč Tesla a většina výrobců automobilů nedoporučuje rychlonabíjení svých EV denně nebo dokonce týdně; pro tato doporučení neexistuje žádný vědecký vzorec. Obecně ale platí, že rychlé nabíjení generuje spoustu tepla, které auto nemůže plně rozptýlit. Baterie mají konečný počet nabíjecích cyklů a rychlé nabíjení tuto časovou osu urychluje. Pokud chcete svůj elektromobil dlouhodobě uchovat, musíte nabíjet především nižším napětím a pravidelně se vyhýbat vysokonapěťovým nabíjecím stanicím. Příliš rychlé nabíjení nebo nabíjení, když je to zbytečné pro vaši další cestu, způsobí, že baterie bude snižovat kapacitu rychleji. Úplné vybití baterie také způsobí větší opotřebení článků. Baterie jsou složité a velmi citlivé ve srovnání s benzinovými nádržemi. Pokud si plánujete ponechat svůj elektromobil déle než tři roky, jsou to zásadní úvahy.
Na pohodlí záleží
Vaše domácí nabíječka je vždy doma, na stejném místě, jen pro vás. To je pohodlí, které nemůžete porazit. Veřejné nabíječky naopak žádnou konzistenci nemají. Mohli by být na dálničním odpočívadle, jako to dělá Tesla v mnoha částech severovýchodu, ale často jsou schovaní v nejasných, neoznačených místech, která vyžadují znalosti a plánování. Některé veřejné nabíječky jsou rozbité nebo mimo provoz; na těchto stanicích nikdy nejsou ošetřovatelé, kteří by je opravili nebo nabídli radu. Mnoho stanic vyžaduje již existující účty a nedovolí vám „platit na pumpě“. Po tom všem nebudete moci používat všechny stanice, které se zobrazují ve vaší navigaci nebo aplikaci v telefonu. Existují čtyři konkurenční standardy zástrček, z nichž většina je vzájemně nekompatibilní. Z nich mohou stanice vydávat energii s různou rychlostí – takže stejná stanice, kterou navštívíte v Massachusetts, se může dobíjet pomaleji než v New Yorku. Spoléhat se na veřejné nabíječky je chaotická a celkem frustrující zkušenost. Už jen z těchto důvodů musíte mít domácí nabíječku. Spolehněte se na veřejné nabíjení, když musíte, ale domácí nabíjení mějte na prvním místě svého seznamu.