Skip to content

Je užitečné mít více než jeden displej?

8 de Srpen de 2021
NVIDIA 3D Surround Vision Using 3 LCDs 5804ec2d5f9b5805c2b6f033

Většina notebooků a stolních počítačů může používat více než jeden displej. Zobrazení na ploše lze překlenout několika externími monitory nebo zrcadlit nebo klonovat, aby se zobrazovalo na externím monitoru. Jeden nebo více monitorů rozšíří váš pracovní prostor. Pokud máte malý notebook, externí monitor poskytuje vylepšenou kvalitu obrazu a simuluje externost stolního počítače. Monitory se také používají v prezentacích, což umožňuje publiku zobrazit větší displej, než jaký poskytuje primární. V této příručce se podíváme na to, proč může být výhoda mít více než jeden monitor.

Vyšší rozlišení při nižších nákladech

Jedním z důvodů provozování více monitorů je ekonomický. Displeje s vyšším rozlišením sice zlevnily, ale získat displeje s vysokým rozlišením je stále poněkud nákladné. Například mnoho 4K počítačových displejů stojí kolem 400 USD za rozlišení 3200 x 1800. To je čtyřnásobek rozlišení jednoho displeje s rozlišením 1600 x 900. Dříve bylo levnější koupit čtyři malé displeje, každý s rozlišením 1920×1080 (HD), a dát dohromady displeje pro obraz, který je srovnatelný se 4K. Vzhledem k tomu, že technologie 4K/UHD je stále dostupnější, již tomu tak není.

Co je potřeba ke spuštění více monitorů

Ke spuštění více monitorů na počítači potřebujete grafickou kartu s více než jedním video konektorem. Typická základní deska pro stolní počítače obsahuje dva nebo tři video konektory, zatímco vyhrazená grafická karta může mít více než čtyři. Některé specializované grafické karty mají na jedné kartě až šest video konektorů. K nastavení neexistují žádné softwarové požadavky, protože Windows, macOS a Linux mohou tyto grafické karty provozovat. Omezení obvykle závisí na hardwaru. Mnoho integrovaných grafických řešení je omezeno na dva displeje. Mnoho vyhrazených karet může jít až na tři bez velkého problému. Přečtěte si dokumentaci ke grafické kartě, protože může vyžadovat, aby monitory pracovaly na konkrétních video konektorech, jako je DisplayPort, HDMI, Thunderbolt nebo DVI. V důsledku toho musíte mít také displeje s požadovanými konektory.

Rozpětí a klonování

Když je k počítači připojen druhý monitor, obvykle se vám nabízejí dva způsoby konfigurace druhé obrazovky. První metoda se nazývá spanning. Zde se plocha počítače zobrazuje na obou obrazovkách. Když se myš pohybuje mimo okraj obrazovky, objeví se na druhé obrazovce. Rozložené monitory jsou obvykle umístěny nad, pod nebo vedle sebe. Spanning zvyšuje celkový pracovní prostor, což pomáhá při práci s editačním softwarem, hrami nebo aplikacemi, které vyžadují multitasking. Displeje lze také obkládat několika displeji. Zde je několik případů, kdy může být spanning užitečný:

  • Multitasking: Hostujte okna a aplikace na samostatných monitorech, jako je zpracování textu na jednom a procházení webu na druhém.
  • Editační software: Ponechte zvětšený náhled na jedné obrazovce, zatímco na druhé budete přibližovat a upravovat. To je zvláště užitečné na počítačích zaměřených na vytváření obsahu, jako je MacBook.
  • Hraní: Rozšiřte zobrazovací prostor pro hry nebo uchovávejte zásoby a stavová okna na vyhrazeném monitoru.

Klonování znamená, že k duplikování toho, co je vidět na zdrojovém displeji, se používá druhá obrazovka. Nejběžnějším klonováním je prezentace prostřednictvím aplikací, jako je PowerPoint. Umožňuje moderátorovi soustředit se na primární obrazovku, zatímco publikum sleduje, co se děje na druhé, pravděpodobně větší obrazovce. Klonování je také užitečné, když je obrazovka notebooku příliš malá na různé kreativní nástroje nebo herní sestavy.

Nevýhody více obrazovek

Zatímco ekonomické náklady na více obrazovek jsou bonusem oproti jedné větší obrazovce, používání více monitorů má své nevýhody. Pracovní prostor je problém, zejména u větších LCD monitorů. Například tři 24palcové displeje mohou zabrat celý stůl ve srovnání s jediným 30palcovým LCD. Obklady displejů mohou vyžadovat speciální držáky, aby správně držely displeje na svém místě a nekývaly se nebo se nepřevrhly. To snižuje ekonomické výhody ve srovnání s použitím displeje s vyšším rozlišením. Vzhledem k tomu, že jsou obě obrazovky odděleny rámečky obklopujícími každou obrazovku, uživatelé mohou být rušeni prázdným prostorem mezi displeji. Díky tomu mohou být programy, které pokrývají více obrazovek, trochu nepříjemné. Menší velikosti rámečku s tímto efektem bojují, ale v kombinovaném obrazu je stále určitá mezera. Z tohoto důvodu má většina lidí primární a sekundární obrazovku. Primární sedí přímo vpředu, sekundární buď doleva nebo doprava. Nakonec některé aplikace nepoužívají sekundární obrazovku správně. Nejběžnější z nich jsou staré aplikace DVD. Tyto aplikace mají tendenci zobrazovat video DVD v překryvu. Tato funkce překrytí funguje pouze na primární obrazovce. Pokud je okno DVD přesunuto na sekundární monitor, bude okno prázdné. Existuje několik modelů, které podporují aplikace se dvěma monitory, ale většina je ve vozidlech. To je menší problém, protože využití DVD ustupuje ve prospěch streamování, ale mnoho počítačových her běží pouze na jediném displeji.

Měli byste používat více monitorů?

Externí monitor můžete ocenit, pokud provádíte mnoho multitaskingů, které vyžadují, aby byla okna vždy viditelná, nebo pokud provádíte úpravy grafického, video nebo hudebního softwaru a vyžadujete vyhrazené okno náhledu. Na své si přijdou hráči, kteří chtějí více pohlcující prostředí. Extra displeje však mají některé závažné hardwarové požadavky na vytváření plynulého obrazu při vyšších rozlišeních. Průměrný člověk si může vystačit se standardním rozlišením 1080p. Existují také cenově dostupné displeje s vysokým rozlišením, díky nimž jsou dva displeje méně ekonomické.